EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 پایش سواحل دریای عمان کمينه

پایش سواحل دریای عمان

 

مرکز اقیانوس‌شناسی دریای عمان و اقیانوس هند


   برداشت میدانی پارامتر های مختلف اقیانوس شناختی

کد عملیات میدانی در نواحی ساحلی  در سال 97 و 98 در سواحل چابهار عبارت بود از:  ICMP-CHA-9701 and ICMP-CHA9801. در اشکال موقعیت ایستگاه های پایش شده آمده است. پارامتر های مختلف اقیانوس شناختی در 11 ایستگاه بین کشندی و زیر کشندی  و با کمک تجهیزات اندازه گیری مختلف و نیز انجام عملیات غواصی جمع آوری شد ایستگاه های نمونه برداری شامل  نواحی بندری، زیستگاه های حساس و نیز یک ترانسکت دایمی در میانه خلیج که در سال های گذشته نیز نمونه برداری شده است می باشد.

 

ICMP-CHA 9801 sampling stations             ICMP-CHA 9701 sampling stations                                             

 

 

 

 

 

 موقعیت مناطق نمونه برداری شده و تصاویری از عملیات میدانی در سال 97 و 98 سواحل شهرستان چابهار

 

 

 

 

برداشت پارامتر های مختلف ااقیانوس شناختی از منطقه

 

 

 

مطالعه شیب ساحل

 

 

 

عملیات غواصی به منظور مطالعه پوشش مرجانی منطقه

 

 

 

 

   پایش حوادث پیش بینی نشده

   الف ) شکوفایی‌های جلبکی مضر (HAB records)سواحل دریای عمان

در مردادماه 1397، یک مورد شکوفایی جلبکی Ceratium furca در ابهای اطراف چابهار رؤیت شد. میانگین تراکم این فیتوپلانکتون ها در زمان کشند تقریبا 950 سلول در لیتر تخمین زده شد. این‌گونه احتمالا سمی نبوده و طول هر سلول آن به 150 تا 230 میکرومتر برسد.

 

در بهمن‌ماه 1398، یک مورد شکوفایی جلبکی  sp. Noctiluca در آب های ساحلی خلیج چابهار مورد رؤیت قرار گرفت. تراکم این‌گونه در زمان شکوفایی افزون بر 17000 سلول در هر لیتر برآورد گردید. رنگ آب در همان زمان از سبز روشن تا سبز متمایل به قهوه‌ای در تغییر بود و بررسی خصوصیات فیزیک شیمیایی آب مؤید افت میزان اکسیژن محلول در آب بود. Noctiluca  ازجمله دو تاژکیان درشت جثه به شمار می‌آید. شکوفایی‌های این جنس از فیتوپلانکتون ها اغلب در آبهای اطراف چابهار به وقوع می‌پیوندد و تعداد سلول در زمان وقوع شکوفایی از 10000 تا 90000 متغیر است.  این جلبک سمی نبوده ولیکن تراکم بالای آن می‌تواند به کاهش اکسیژن محلول در آب منجر شود. 


 

Noctiluca sp.

furca Ceratium 

 

در تیرماه 1398 یک مورد شکوفایی جلبکی Akashiwo sanguineu  در آب های ساحلی خلیج چابهار مورد رؤیت قرار گرفت. رنگ کشند ایجادشده قهوه‌ای و دارای بوی نامطبوع بود و با استناد به منابع علمی، سمی بودن این‌گونه و احتمال خطر تلفات آبزیان را مورد تأکید قرار دارد. در پی تلفات گسترده آبزیان در سواحل شرقی خلیج چابهار (محدوده پلاژ تفریحی مکران)، کشند سرخ ناشی از شکوفایی جلبکی Akashiwo sanguineu  به‌عنوان عامل این مرگ‌ومیر گسترده شناسایی شد.

 

 

 

تصاویر مرگ و میر سفره ماهیان در شکوفایی جلبکی سال  98

   ب)  سفید شدگی های مرجانی ثبت‌شده در آبهای اطراف چابهار

ICMP-CHA-9701

پیرو اعلام وضعیت قرمز هشدار جهانی مبنی بر افزایش دمای آب و احتمال سفیدشدگی مرجان ها، تیم کارشناسان و غواصان مرکز در اوایل مرداد سال جاری به خلیج چابهار اعزام  گردید و پس از تحقیقات به عمل آمده، میزان سفید شدگی انواع گونه‌های مرجان توده ای (مثل گونه‌های متعلق به جنس Favia و Cyphastrea) قریب به 100 درصد و در گونه‌های متعلق به جنس Acropora بین 10 الی 50 درصد برآورد و ثبت گردید. در زمان بررسی، اغلب مرجان های Acropora موجود در منطقه در حالت رنگ پریدگی بوده و دمای آب بیش از 30 درجه ثبت گردید، تصریح کرد: در صورت تداوم موج گرما، نرخ سفیدشدگی این مرجان ها افزایش خواهد یافت. در این تحقیقات میدانی کمترین میزان سفید شدگی (کمتر از 5 درصد) در مرجان های متعلق به جنس Pocillopora مشاهده و گزارش شد. بر اساس هشدار جهانی افزایش دمای آب به حدی زیاد است که احتمالا منجر به سفید شدگی آبسنگ‌های مرجانی خواهد شد و این افزایش بیش از حد دما خارج  از تحمل مرجان هاست.


سفید شدگی مرجان های سخت در سال 97

 

ICMP-CHA-9801

در نیمه دوم تیرماه سال 1398 سفید شدگی نسبتا گسترده ای در مرجان‌های سخت خلیج چابهار رؤیت شد. بیشترین میزان سفید شدگی مربوط به مرجان‌های توده‌ای و مغزی بود و مرجان‌های Acropora و Pocillopora در مقامهای بعدی قرار داشتند.


سفید شدگی مرجان های سخت در سال 98


   ج) مطالعه اثرات سیلاب استان بر محیط زیست دریایی

 بررسی اثر بارشهای سیلابی ابتدای سال 1398 در آبهای اطراف چابهار صورت پذیرفت. در مورخه 29/10/98 از دو ایستگاه منطقه مرجانی و دهانه خلیج چابهار نمونه سطحی آب دریا بعد از سیلاب برداشت گردید که نتایج مقدار مواد مغذی و پارامترهای فیزیکوشیمیایی مطابق جدول  1 و 2 می باشد.

   انتقال دانش اقیانوس شناسی و افزایش مشارکت عمومی

 

ICMP-CHA 9801

-         برنامه پایش پسماندها و پاکسازی سواحل:

این فعالیت در سال 1398، در راستای برنامه‌های پایش کلان پژوهشگاه و با مدیریت آقایان دکتر مقصودلو و دکترکر صورت پذیرفت. هدف از این فعالیت آشنایی دانش آموزان محترم شهرچابهار با نحوه پایش علمی تجمع پسماند در سواحل بود و دانش آموزان رشته دریانوردی هنرستان فاروق اعظم (رض) چابهار نیز به‌عنوان گروه هدف انتخاب شدند. جمع 20نفری از دانش آموزان در این برنامه مشارکت داشتند.

 

پاکسازی سواحل  با مشارکت دانش آموزان منطقه در ICMP-CHA 9801

در تیرماه 1398 و همزمان با روز جهانی «دریاها و اقیانوس ها» ، یک نشست تخصصی با محوریت حفاظت از بوم سازگان های مرجانی منطقه در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد. در این نشست که با مشارکت جمعی از ادارات شهرستان چابهار ازجمله: موسسه تحقیقات شیلات آبهای دور، اداره محیط زیست، دانشگاه پیام نور، اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان و مرکز اقیانوس شناسی چابهار 22خرداد98 برگزار گردید، نتایج آخرین مطالعات در زمینه وضعیت سلامت مرجان های سخت در خلیج چابهار مورد بحث و بررسی قرار گرفت. گفتنی است در این نشست ضمن بحث و بررسی در خصوص لزوم کنترل صیادی بی رویه، رسوب گذاری و امکان انتقال مجدد مرجان ها، پیشنهاد ایجاد شبکه مطالعاتی پیوسته بین سازمان های ذیربط  مطرح و در ادامه بر لزوم تداوم جلساتی از این دست و اطلاع رسانی قویتر در زمینه ارزش مادی و معنوی بوم سازگان های مرجانی برای منطقه و لزوم حفاظت از آنها تأکید شد.


نشست حفاظت از بوم سازگان های مرجانی منطقه

 

برگزاری کارگاه با عنوان "میکروپلاستیک در محیط های دریایی (روش های نمونه برداری و آنالیز)، مدرس : آقای دکتر کر": این کارگاه در آذر ماه 1398 و با هدف آشنایی دانشجویان محترم با روشهای نمونه برداری،جداسازی و آنالیز میکروپلاستیک ها از آب و رسوبات دریایی بود. در این کارگاه 15 نفر از دانشجویان محترم دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار شرکت نمودند.


کارگاه میکروپلاستیک در محیط های دریایی

 

برگزاری کارگاه با عنوان " نمونه برداری و آنالیز مواد مغذی در محیط های دریایی، مدرس: آقای دکتر ارشادی فر": این کارگاه در آذر ماه 1398 برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی دانشجویان محترم با روش آنالیز فسفات، نیترات و سیکیکات محلول در آب دریا بود. تعداد20نفر از دانشجویان در این کارگاه شرکت نمودند.


کارگاه مونه برداری و آنالیز مواد مغذی

برگزاری کارگاه با عنوان "نحوه مطالعه اجتماعات موجودات بستر زی در سواحل صخره‌ای خلیج چابهار، مدرس: دکتر مقصود لو": این کارگاه در آذر ماه 1398 و با هدف آشنایی دانشجویان محترم با روشهای مطالعه اجتماعات جانوران و گیاهان سواحل صخره‌ای خلیج چابهار و با مشارکت 20 نفر از دانشجویان محترم دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار به انجام رسید.

 کارگاه نحوه مطالعه اجتماعات موجودات بستر زی
 

   مشارکت در برنامه‌های بین‌المللی

 

 

 

1397

1398

Dive against debris

تعداد 44 قطعه پسماند ا مناطق مرجانی پلاژ لیپار جمع‌آوری و دفع گردید

پویش پاک‌سازی ساحل دریا کوچک در آبان ماه به انجام رسید

Coral watch

پایش وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی خلیج چابهار

پایش وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی خلیج چابهار

 

ICMP-CHA 9701

در تیرماه 1397 مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریاها و اقیانوس ها» در مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) برگزار شد. در این مراسم که با حضور جمعی از مسوولان و مقامات محلی برگزار گردید، ناخدا یکم ارشد مصطفی تاج الدینی فرمانده منطقه سوم دریایی (نبوت نداجا) ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت دریا و اقیانوس‌ها و توجه بیشتر به بحث اقتصاد دریا محور در مناطق جنوب کشور و همچنین لزوم فرهنگ سازی مستمر در زمینه حفاظت از دریاها و اقیانوس‌ها مطالبی بیان داشت. در ادامه، غلامرضا مجیدی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار نیز ضمن اشاره بر اهمیت حفاظت از دریاها آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری با مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار در زمینه آموزش و اطلاع رسانی همگانی در خصوص اثرات آلاینده‌ها (از جمله موضوع پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها) بر بوم سازگان‌های دریایی اعلام نمود. در بخش دیگری از مراسم، اشرف علی حسینی رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار با ارائه آمارهایی از میزان انباشت زباله در شهرستان چابهار، تامین اعتبارات مورد نیاز مدیریت پسماند شهری را از اقدامات کلیدی در جهت کاهش آلودگی پلاستیک در خلیج چابهار عنوان کرد. برگزاری دو سخنرانی با عناوین "مقدمه‌ای بر پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها" و"اثرات ماکروپلاستیک‌ها بر موجودات دریایی" توسط دکتر کمال‌الدین کر و دکتر عماد کوچک‌نژاد اعضای هیات علمی مرکز اقیانوس شناسی چابهار و همچنین بحث و گفتگو پیرامون چالش های مربوط به فرهنگ سازی و آموزش همگانی در زمینه کاهش آلودگی پلاستیک در دریا از دیگر برنامه‌های مراسم گرامیداشت روز جهانی اقیانوس در مرکز چابهار بود که مورد سمع و نظر شرکت کنندگان قرار گرفت.

مشارکت در روز جهانی اقیانوس در سال 97

در مرداد ماه 1397 و همزمان با سالروز جهانی «حفاظت از جنگل های حرا» جمعی از دانش آموزان مدارس وحدت و شهید دستغیب چابهار با حضور رئیس و کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار) از جنگل های حرا بازدید نمودند. در این بازدید که به منظور آشنایی دانش آموزان با بوم سازگان های حرا، دوشنبه 2 مرداد 97 برگزار شد، مطالبی در خصوص درختان حرا و موجودات وابسته و همچنین اهمیت اقتصادی این جنگلها و لزوم حفاظت از این مناطق برای توسعه پایدار چابهار توسط کارشناسان مرکز چابهار تشریح گردید. گفتنی است در حاشیه این برنامه مسابقه نقاشی دانش‌آموزی با موضوع جنگل‌های حرا نیز برگزار گردید و به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.

برگزاری کارگاه روز جهانی حفاظت از جنگل های حرا

 

در آذر ماه  1397 و همزمان با هفته پژوهش و فناوری، جمعی از دانش آموزان دبیرستان های چابهار با همکاری بنیاد نخبگان استان از ایستگاه پژوهش و فناوری  اقیانوس شناسی چابهار بازدید و از نزدیک با اهم فعالیت های آزمایشگاهی و میدانی این ایستگاه آشنا شدند

 بازدید های دانش آموزی و آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی و میدانی اقیانوس شناسی

 

در آبان ماه 1397 و به مناسبت روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»، جمعی از دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار از مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) بازدید نمودند. در طی این بازدید دانشجویان ضمن آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی و میدانی پیشرفته مرکز،  با نحوه نمونه برداری و آنالیز نمونه های آب و رسوب آشنا شدند.

 

بازدید جمعی از دانشجویان دانشگاه دریانوردی در روز جهانی  علم در خدمت صلح و توسعه»

 

در آبان ماه 1397 و همزمان با سالروز جهانی « آگاه سازی سونامی»، سخنرانی های آموزشی به منظور آگاهی دانش آموزان در سطح مدارس شهر چابهار برگزار گردید. در این جلسات آموزشی، در زمینه چگونگی تشکیل سونامی و اثرات آن و همچنین نحوه آگاهی رسانی به مردم در زمان این رویداد و نقاط امن شهر چابهار در زمان سونامی، توضیحاتی ارایه و مطالبی تشریح شد. به نقل از وب سایت اداره کاهش خطر بلایای طبیعی سازمان ملل متحد؛ سونامی ها پدیده های نادری هستند که می توانند بسیار کشنده باشند. گفته می شود که در بیش از صد سال گذشته 58 مورد از آنها منجر به مرگ بیش از 260 هزار نفر شده است. یعنی به طور میانگین به ازای رخداد هر سونامی4600 نفر که این عدد بیش از هر مخاطره دیگری است. رشد سریع شهرنشینی و توسعه گردشگری در نواحی مستعد بروز سونامی، افراد بیشتری را در معرض این مخاره قرار می دهد. این امر سبب شده است که کاهش ریسک مرتبط با این مخاطره به‌عنوان یک عامل کلیدی در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بلایای طبیعی محسوب شود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2015 روز 5 نوامبر را به‌عنوان روز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی تعیین کرد بر این اساس روز جهانی آگاهی در مورد سونامی بر آموزش و تمرین تخلیه تأکید دارد. این روز بر اساس یک داستان ژاپنی به نام « آتش در خرمن برنج» انتخاب شده است که بر اساس آن طی زمین لرزه سال 1854 یک کشاورز ژاپنی با مشاهده عقب نشینی دریا که نشانی از بروز سونامی است همه برداشت خود را به آتش کشید تا به روستائیان هشدار دهد که به نواحی مرتفع فرار کنند. پس از آن او یک خاکریز ساخت و درختانی کاشت تا در برابر امواج ناشی از سونامی های آینده به‌عنوان حفاظ عمل کنند.

 

آگاه سازی سونامی: سخنرانی های آموزشی

 

 

ICMP-CHA 9801

 

 

مشارکت در روز جهانی اقیانوس

 

 

پایش سواحل دریای عمان

 

مرکز اقیانوس‌شناسی دریای عمان و اقیانوس هند


   برداشت میدانی پارامتر های مختلف اقیانوس شناختی

کد عملیات میدانی در نواحی ساحلی  در سال 97 و 98 در سواحل چابهار عبارت بود از:  ICMP-CHA-9701 and ICMP-CHA9801. در اشکال موقعیت ایستگاه های پایش شده آمده است. پارامتر های مختلف اقیانوس شناختی در 11 ایستگاه بین کشندی و زیر کشندی  و با کمک تجهیزات اندازه گیری مختلف و نیز انجام عملیات غواصی جمع آوری شد ایستگاه های نمونه برداری شامل  نواحی بندری، زیستگاه های حساس و نیز یک ترانسکت دایمی در میانه خلیج که در سال های گذشته نیز نمونه برداری شده است می باشد.

 

ICMP-CHA 9801 sampling stations             ICMP-CHA 9701 sampling stations                                             

 

 

 

 

 

 موقعیت مناطق نمونه برداری شده و تصاویری از عملیات میدانی در سال 97 و 98 سواحل شهرستان چابهار

 

 

 

 

برداشت پارامتر های مختلف ااقیانوس شناختی از منطقه

 

 

 

مطالعه شیب ساحل

 

 

 

عملیات غواصی به منظور مطالعه پوشش مرجانی منطقه

 

 

 

 

   پایش حوادث پیش بینی نشده

   الف ) شکوفایی‌های جلبکی مضر (HAB records)سواحل دریای عمان

در مردادماه 1397، یک مورد شکوفایی جلبکی Ceratium furca در ابهای اطراف چابهار رؤیت شد. میانگین تراکم این فیتوپلانکتون ها در زمان کشند تقریبا 950 سلول در لیتر تخمین زده شد. این‌گونه احتمالا سمی نبوده و طول هر سلول آن به 150 تا 230 میکرومتر برسد.

 

در بهمن‌ماه 1398، یک مورد شکوفایی جلبکی  sp. Noctiluca در آب های ساحلی خلیج چابهار مورد رؤیت قرار گرفت. تراکم این‌گونه در زمان شکوفایی افزون بر 17000 سلول در هر لیتر برآورد گردید. رنگ آب در همان زمان از سبز روشن تا سبز متمایل به قهوه‌ای در تغییر بود و بررسی خصوصیات فیزیک شیمیایی آب مؤید افت میزان اکسیژن محلول در آب بود. Noctiluca  ازجمله دو تاژکیان درشت جثه به شمار می‌آید. شکوفایی‌های این جنس از فیتوپلانکتون ها اغلب در آبهای اطراف چابهار به وقوع می‌پیوندد و تعداد سلول در زمان وقوع شکوفایی از 10000 تا 90000 متغیر است.  این جلبک سمی نبوده ولیکن تراکم بالای آن می‌تواند به کاهش اکسیژن محلول در آب منجر شود. 


 

Noctiluca sp.

furca Ceratium 

 

در تیرماه 1398 یک مورد شکوفایی جلبکی Akashiwo sanguineu  در آب های ساحلی خلیج چابهار مورد رؤیت قرار گرفت. رنگ کشند ایجادشده قهوه‌ای و دارای بوی نامطبوع بود و با استناد به منابع علمی، سمی بودن این‌گونه و احتمال خطر تلفات آبزیان را مورد تأکید قرار دارد. در پی تلفات گسترده آبزیان در سواحل شرقی خلیج چابهار (محدوده پلاژ تفریحی مکران)، کشند سرخ ناشی از شکوفایی جلبکی Akashiwo sanguineu  به‌عنوان عامل این مرگ‌ومیر گسترده شناسایی شد.

 

 

 

تصاویر مرگ و میر سفره ماهیان در شکوفایی جلبکی سال  98

   ب)  سفید شدگی های مرجانی ثبت‌شده در آبهای اطراف چابهار

ICMP-CHA-9701

پیرو اعلام وضعیت قرمز هشدار جهانی مبنی بر افزایش دمای آب و احتمال سفیدشدگی مرجان ها، تیم کارشناسان و غواصان مرکز در اوایل مرداد سال جاری به خلیج چابهار اعزام  گردید و پس از تحقیقات به عمل آمده، میزان سفید شدگی انواع گونه‌های مرجان توده ای (مثل گونه‌های متعلق به جنس Favia و Cyphastrea) قریب به 100 درصد و در گونه‌های متعلق به جنس Acropora بین 10 الی 50 درصد برآورد و ثبت گردید. در زمان بررسی، اغلب مرجان های Acropora موجود در منطقه در حالت رنگ پریدگی بوده و دمای آب بیش از 30 درجه ثبت گردید، تصریح کرد: در صورت تداوم موج گرما، نرخ سفیدشدگی این مرجان ها افزایش خواهد یافت. در این تحقیقات میدانی کمترین میزان سفید شدگی (کمتر از 5 درصد) در مرجان های متعلق به جنس Pocillopora مشاهده و گزارش شد. بر اساس هشدار جهانی افزایش دمای آب به حدی زیاد است که احتمالا منجر به سفید شدگی آبسنگ‌های مرجانی خواهد شد و این افزایش بیش از حد دما خارج  از تحمل مرجان هاست.


سفید شدگی مرجان های سخت در سال 97

 

ICMP-CHA-9801

در نیمه دوم تیرماه سال 1398 سفید شدگی نسبتا گسترده ای در مرجان‌های سخت خلیج چابهار رؤیت شد. بیشترین میزان سفید شدگی مربوط به مرجان‌های توده‌ای و مغزی بود و مرجان‌های Acropora و Pocillopora در مقامهای بعدی قرار داشتند.


سفید شدگی مرجان های سخت در سال 98


   ج) مطالعه اثرات سیلاب استان بر محیط زیست دریایی

 بررسی اثر بارشهای سیلابی ابتدای سال 1398 در آبهای اطراف چابهار صورت پذیرفت. در مورخه 29/10/98 از دو ایستگاه منطقه مرجانی و دهانه خلیج چابهار نمونه سطحی آب دریا بعد از سیلاب برداشت گردید که نتایج مقدار مواد مغذی و پارامترهای فیزیکوشیمیایی مطابق جدول  1 و 2 می باشد.

   انتقال دانش اقیانوس شناسی و افزایش مشارکت عمومی

 

ICMP-CHA 9801

-         برنامه پایش پسماندها و پاکسازی سواحل:

این فعالیت در سال 1398، در راستای برنامه‌های پایش کلان پژوهشگاه و با مدیریت آقایان دکتر مقصودلو و دکترکر صورت پذیرفت. هدف از این فعالیت آشنایی دانش آموزان محترم شهرچابهار با نحوه پایش علمی تجمع پسماند در سواحل بود و دانش آموزان رشته دریانوردی هنرستان فاروق اعظم (رض) چابهار نیز به‌عنوان گروه هدف انتخاب شدند. جمع 20نفری از دانش آموزان در این برنامه مشارکت داشتند.

 

پاکسازی سواحل  با مشارکت دانش آموزان منطقه در ICMP-CHA 9801

در تیرماه 1398 و همزمان با روز جهانی «دریاها و اقیانوس ها» ، یک نشست تخصصی با محوریت حفاظت از بوم سازگان های مرجانی منطقه در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد. در این نشست که با مشارکت جمعی از ادارات شهرستان چابهار ازجمله: موسسه تحقیقات شیلات آبهای دور، اداره محیط زیست، دانشگاه پیام نور، اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان و مرکز اقیانوس شناسی چابهار 22خرداد98 برگزار گردید، نتایج آخرین مطالعات در زمینه وضعیت سلامت مرجان های سخت در خلیج چابهار مورد بحث و بررسی قرار گرفت. گفتنی است در این نشست ضمن بحث و بررسی در خصوص لزوم کنترل صیادی بی رویه، رسوب گذاری و امکان انتقال مجدد مرجان ها، پیشنهاد ایجاد شبکه مطالعاتی پیوسته بین سازمان های ذیربط  مطرح و در ادامه بر لزوم تداوم جلساتی از این دست و اطلاع رسانی قویتر در زمینه ارزش مادی و معنوی بوم سازگان های مرجانی برای منطقه و لزوم حفاظت از آنها تأکید شد.


نشست حفاظت از بوم سازگان های مرجانی منطقه

 

برگزاری کارگاه با عنوان "میکروپلاستیک در محیط های دریایی (روش های نمونه برداری و آنالیز)، مدرس : آقای دکتر کر": این کارگاه در آذر ماه 1398 و با هدف آشنایی دانشجویان محترم با روشهای نمونه برداری،جداسازی و آنالیز میکروپلاستیک ها از آب و رسوبات دریایی بود. در این کارگاه 15 نفر از دانشجویان محترم دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار شرکت نمودند.


کارگاه میکروپلاستیک در محیط های دریایی

 

برگزاری کارگاه با عنوان " نمونه برداری و آنالیز مواد مغذی در محیط های دریایی، مدرس: آقای دکتر ارشادی فر": این کارگاه در آذر ماه 1398 برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی دانشجویان محترم با روش آنالیز فسفات، نیترات و سیکیکات محلول در آب دریا بود. تعداد20نفر از دانشجویان در این کارگاه شرکت نمودند.


کارگاه مونه برداری و آنالیز مواد مغذی

برگزاری کارگاه با عنوان "نحوه مطالعه اجتماعات موجودات بستر زی در سواحل صخره‌ای خلیج چابهار، مدرس: دکتر مقصود لو": این کارگاه در آذر ماه 1398 و با هدف آشنایی دانشجویان محترم با روشهای مطالعه اجتماعات جانوران و گیاهان سواحل صخره‌ای خلیج چابهار و با مشارکت 20 نفر از دانشجویان محترم دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار به انجام رسید.

 کارگاه نحوه مطالعه اجتماعات موجودات بستر زی
 

   مشارکت در برنامه‌های بین‌المللی

 

 

 

1397

1398

Dive against debris

تعداد 44 قطعه پسماند ا مناطق مرجانی پلاژ لیپار جمع‌آوری و دفع گردید

پویش پاک‌سازی ساحل دریا کوچک در آبان ماه به انجام رسید

Coral watch

پایش وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی خلیج چابهار

پایش وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی خلیج چابهار

 

ICMP-CHA 9701

در تیرماه 1397 مراسم گرامیداشت روز جهانی «دریاها و اقیانوس ها» در مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) برگزار شد. در این مراسم که با حضور جمعی از مسوولان و مقامات محلی برگزار گردید، ناخدا یکم ارشد مصطفی تاج الدینی فرمانده منطقه سوم دریایی (نبوت نداجا) ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت دریا و اقیانوس‌ها و توجه بیشتر به بحث اقتصاد دریا محور در مناطق جنوب کشور و همچنین لزوم فرهنگ سازی مستمر در زمینه حفاظت از دریاها و اقیانوس‌ها مطالبی بیان داشت. در ادامه، غلامرضا مجیدی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار نیز ضمن اشاره بر اهمیت حفاظت از دریاها آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری با مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار در زمینه آموزش و اطلاع رسانی همگانی در خصوص اثرات آلاینده‌ها (از جمله موضوع پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها) بر بوم سازگان‌های دریایی اعلام نمود. در بخش دیگری از مراسم، اشرف علی حسینی رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار با ارائه آمارهایی از میزان انباشت زباله در شهرستان چابهار، تامین اعتبارات مورد نیاز مدیریت پسماند شهری را از اقدامات کلیدی در جهت کاهش آلودگی پلاستیک در خلیج چابهار عنوان کرد. برگزاری دو سخنرانی با عناوین "مقدمه‌ای بر پلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها" و"اثرات ماکروپلاستیک‌ها بر موجودات دریایی" توسط دکتر کمال‌الدین کر و دکتر عماد کوچک‌نژاد اعضای هیات علمی مرکز اقیانوس شناسی چابهار و همچنین بحث و گفتگو پیرامون چالش های مربوط به فرهنگ سازی و آموزش همگانی در زمینه کاهش آلودگی پلاستیک در دریا از دیگر برنامه‌های مراسم گرامیداشت روز جهانی اقیانوس در مرکز چابهار بود که مورد سمع و نظر شرکت کنندگان قرار گرفت.

مشارکت در روز جهانی اقیانوس در سال 97

در مرداد ماه 1397 و همزمان با سالروز جهانی «حفاظت از جنگل های حرا» جمعی از دانش آموزان مدارس وحدت و شهید دستغیب چابهار با حضور رئیس و کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند(چابهار) از جنگل های حرا بازدید نمودند. در این بازدید که به منظور آشنایی دانش آموزان با بوم سازگان های حرا، دوشنبه 2 مرداد 97 برگزار شد، مطالبی در خصوص درختان حرا و موجودات وابسته و همچنین اهمیت اقتصادی این جنگلها و لزوم حفاظت از این مناطق برای توسعه پایدار چابهار توسط کارشناسان مرکز چابهار تشریح گردید. گفتنی است در حاشیه این برنامه مسابقه نقاشی دانش‌آموزی با موضوع جنگل‌های حرا نیز برگزار گردید و به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.

برگزاری کارگاه روز جهانی حفاظت از جنگل های حرا

 

در آذر ماه  1397 و همزمان با هفته پژوهش و فناوری، جمعی از دانش آموزان دبیرستان های چابهار با همکاری بنیاد نخبگان استان از ایستگاه پژوهش و فناوری  اقیانوس شناسی چابهار بازدید و از نزدیک با اهم فعالیت های آزمایشگاهی و میدانی این ایستگاه آشنا شدند

 بازدید های دانش آموزی و آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی و میدانی اقیانوس شناسی

 

در آبان ماه 1397 و به مناسبت روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»، جمعی از دانشجویان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار از مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) بازدید نمودند. در طی این بازدید دانشجویان ضمن آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی و میدانی پیشرفته مرکز،  با نحوه نمونه برداری و آنالیز نمونه های آب و رسوب آشنا شدند.

 

بازدید جمعی از دانشجویان دانشگاه دریانوردی در روز جهانی  علم در خدمت صلح و توسعه»

 

در آبان ماه 1397 و همزمان با سالروز جهانی « آگاه سازی سونامی»، سخنرانی های آموزشی به منظور آگاهی دانش آموزان در سطح مدارس شهر چابهار برگزار گردید. در این جلسات آموزشی، در زمینه چگونگی تشکیل سونامی و اثرات آن و همچنین نحوه آگاهی رسانی به مردم در زمان این رویداد و نقاط امن شهر چابهار در زمان سونامی، توضیحاتی ارایه و مطالبی تشریح شد. به نقل از وب سایت اداره کاهش خطر بلایای طبیعی سازمان ملل متحد؛ سونامی ها پدیده های نادری هستند که می توانند بسیار کشنده باشند. گفته می شود که در بیش از صد سال گذشته 58 مورد از آنها منجر به مرگ بیش از 260 هزار نفر شده است. یعنی به طور میانگین به ازای رخداد هر سونامی4600 نفر که این عدد بیش از هر مخاطره دیگری است. رشد سریع شهرنشینی و توسعه گردشگری در نواحی مستعد بروز سونامی، افراد بیشتری را در معرض این مخاره قرار می دهد. این امر سبب شده است که کاهش ریسک مرتبط با این مخاطره به‌عنوان یک عامل کلیدی در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بلایای طبیعی محسوب شود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2015 روز 5 نوامبر را به‌عنوان روز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی تعیین کرد بر این اساس روز جهانی آگاهی در مورد سونامی بر آموزش و تمرین تخلیه تأکید دارد. این روز بر اساس یک داستان ژاپنی به نام « آتش در خرمن برنج» انتخاب شده است که بر اساس آن طی زمین لرزه سال 1854 یک کشاورز ژاپنی با مشاهده عقب نشینی دریا که نشانی از بروز سونامی است همه برداشت خود را به آتش کشید تا به روستائیان هشدار دهد که به نواحی مرتفع فرار کنند. پس از آن او یک خاکریز ساخت و درختانی کاشت تا در برابر امواج ناشی از سونامی های آینده به‌عنوان حفاظ عمل کنند.

 

آگاه سازی سونامی: سخنرانی های آموزشی

 

 

ICMP-CHA 9801

 

 

مشارکت در روز جهانی اقیانوس

 

 


 چاپ   
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.