EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری همایش روز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» در بندرخمیر

 

همایش روز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» در شهر تالابی بندرخمیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این همایش که به همت مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بندرعباس) و شهرداری بندرخمیر و با همکاری جمعی از ارگان ها، سازمان های دریایی و گروه های مردم نهاد استان هرمزگان و با حضور اساتید، دانشمندان و متخصصین حوزه اکوسیستم­های مانگرو 5 مرداد 1398 برگزار شد، حفاظت از اکوسیستم های مانگرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این همایش متخصصان حوزه اکوسیستم­های مانگرو ازجمله: پروفسور کامرانی، دکتر حمزه ای، دکتر حاتمی و دکتر حمزه  و مهندس شیرخانی در خصوص اهمیت اکوسیستم های مانگرو به ایراد سخنرانی پرداختند.

کارشناسان معتقدند اکوسیستم های مانگرو به دلیل توانمندی فوق العاده در جذب دی اکسید کربن در مقابله با تغییرات اقلیمی بسیار موثر هستند. این اکوسیستم ها همچنین با فراهم آوردن زیستگاه مناسب برای رشد ماهی ها و سخت پوستان از تنوع زیستی حفاظت می کنند و از این طریق به جوامع محلی ساحلی سود می رسانند. لذا در این راستا یونسکو روز ۲۶ جولای مصادف با 4 مرداد را به عنوان روز جهانی حفاظت از اکوسیستم های مانگرو نام گذاری کرده است.

گفتنی است برگزاری این نشست علمی در بندرخمیر به عنوان بزرگترین سکونتگاه مجاورِ بزرگترین جنگل های مانگرو (حرا) خاورمیانه، با توجه به اینکه این شهر در مسیر ثبت جهانی به عنوان شهر تالابی می باشد، با هدف افزایش آگاهی عمومی و علمی مردم و مسئولین در خصوص این منابع ارزشمند زیست محیطی صورت گرفته است.

در پایان نشست ضمن برگزاری پنل پرسش و پاسخ بین کارشناسان و متخصصان، از دست اندرکاران برگزاری این همایش موسسه مشق آفرینش، مرکز گردشگری شهرداری، گروه دوستداران طبیعت و کمیته دانشجویی مجتمع صدرالاسلام و مدیریت مجتمع صدرالاسلام تقدیر به عمل آمد.