EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
بررسی سطح تراز آب و بازدید از مزارع پرورش میگو در میناب توسط محققان مرکز اقیانوس شناسی بندرعباس

 


وقوع مجدد خیزاب باعث آب­ گرفتگی برخی از روستاهای شهرستان میناب و به دنبال آن بروز خسارتهای مالی به آنها شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پس از رخداد خیزاب و بروز مشکلات آب­ گرفتگی برخی از روستاهای شهرستان میناب هرمزگان ازجمله «کرگان و تیاب» سطح تراز آب در شرایط مد حداکثری توسط محققان مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بندرعباس، دوشنبه ۸ مهر ۹۸ مورد بازدید، بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش دکتر حمزه ئی رئیس این مرکز، دو عامل افزایش سطح تراز آب به 4 متر و 10 سانتیمتر در روز دوشنبه ۸ مهرماه 1398 و ترمیم نامناسب بندهای خاکی خیزاب که در شهریورماه ۹۸ انجام شده بود، را علت تخریب بندهای خاکی روستا و به دنبال آن وارد شدن آب به روستای کرگان و تیاب و بروز خسارت عنوان کرد.

حمزه ئی پیشنهاد کرد: برای جلوگیری از خسارت های بیشتر، باید سیل بندهای دائمی در بخشی از روستاها که احتمال آب گرفتگی دارند تعبیه شود زیرا ممکن است در آینده پدیده های شدیدتری بوجود بیاید که سطح تراز آب از سطح حاضر بالاتر برود، بنابراین روستاهایی که نزدیک به دریا هستند در معرض خطر و آسیب واقع می شوند.

 همچنین در پی درخواست تعدادی از پرورش دهندگان میگو در منطقه تیاب میناب، اعضای هیات علمی مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بندرعباس) از مزارع پرورش میگو بازدید کردند.

گفتنی است در این بازدید نمونه آب و رسوبات کف مزارع پرورش میگو جهت بررسی علت مرگ و میر و عملکرد پایین برخی از مزارع برداشت شد.

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 13 مهر 1398
تعداد بازدید : 104

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.