EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دکتر علیزاده لاهیجانی: ورود فاضلاب‌های خانگی و کشاورزی،محیط زیست دریای خزر را تهدید می‌کند

 

معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی ورود فاضلاب‌های کشاورزی و خانگی و همچنین فعالیت‌های غیرآلاینده اما به شدت مخرب انسانی را دو عامل تهدیدکننده محیط زیست دریای خزر عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه و به نقل از خبرگزاری تسنیم از گرگان، حمید علیزاده کتک‌لاهیجانی 8 آبان 98 در دومین بخش همایش ملی دریای خزر، فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو اظهارداشت: دریای خزر با دو چالش بزرگ مواجه است که اگر کشورهای پیرامونی به آن بپردازند، می‌توانیم انتظار بهبود وضعیت خزر را داشته باشیم.

وی با تأکید بر افزایش سواد عمومی درباره دریای خزر و وضعیت کنونی آن گفت: متأسفانه بخش دریایی در کتاب‌های استان‌شناسی گیلان، مازندران و گلستان سفید است و باید ابتدا اطلاعات‌مان را درباره دریای خزر افزایش دهیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی بیان داشت: ورود حجم زیاد فاضلاب شامل نیتروژن و فسفر به دریا از طریق زمین‌های کشاورزی و فاضلاب‌های خانگی یکی از چالش‌های بزرگ دریای خزر است.

وی افزود: این اتفاق سبب افزایش پلانگتون‌ها و رشد جلبک‌ها و مواد آلی شده و اکسیژن موجود در آب دریا را کاهش می‌دهد و در این صورت خزر کم کم حالت مردابی به خود می‌گیرد.

علیزاده عامل تهدیدکننده دوم را فعالیت‌های غیرآلاینده اما به شدت مخرب انسانی برشمرد و گفت: سدسازی بر روی رودخانه‌ها و جلوگیری از ورود آب به دریا، صیدهای بی‌رویه و غیره هرچند آلایندگی به همراه ندارد اما به شدت زیست‌مندان خزر را تهدید می‌کند.

وی درباره پیشنهادات برای لایروبی کانال‌های آبرسان به خلیج گرگان نیز بیان داشت: قضاوت‌های علمی اولیه نشان می‌دهد باز کردن و لایروبی این کانال‌ها فقط سبب بهبود گردش آب در خلیج گرگان خواهد شد. با اینحال باید مطالعات اجرایی دقیق‌تری در این باره انجام شود.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1398
تعداد بازدید : 105

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.