EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
معرفی سه فناوری جدید توسط پژوهشگاه در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری

 

 

در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری، سه دستاورد فناورانه جدید پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این نمایشگاه که با حضور دانشگاه ها، مراکز و موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری از تاریخ 26 آذر 98 به مدت 4 روز در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، سه دستاورد فناورانه جدید پژوهشگاه شامل: پیل سوختی بیولوژیک بر پایه دی اکسید قلع ، سامانه نرم افزاری مدیریت فراداده های اقیانوسی و سامانه نرم افزاری مدیریت گزارش های گشت های دریایی معرفی شد.

دکتر علی مهدی نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه و مبتکر فناوری، پیل سوختی بیولوژیک بر پایه دی اکسید قلع در این باره  گفت: فناوری پیل های سوختی زیستی یا میکروبی نسل نسبتاً جدیدی از پیل های سوختی هستند كه انرژی شیمیايی در پیوندهای شیمیايی مواد آلی را به انرژی الكتريكی در طی واكنش های كاتالیستی توسط میكروارگانیسم ها تحت شرايط بی هوازی، تبديل می كنند.

وی افزود: مشکل فنی غالب پیل های سوختی موجود، توان الکتریکی پایین آن هاست که با طراحی پیل سوختی میکروبی کربن نانوتیوب قلع اکسید توان خروجی پیل افزایش یافت. گفتنی است این فناوری در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا ثبت شده است.

مهندس فرناز غیاثی رئیس مرکز ملی داده های دریایی و اقیانوسی پژوهشگاه نیز در خصوص دو سامانه نرم افزاری «مدیریت فراداده های اقیانوسی» و «مدیریت گزارش های گشت دریایی» که در این مرکز و مطابق با استاندارد ایزو ۱۹۱۳۹ طراحی و راه اندازی شده است، گفت: «سامانه نرم افزاری مدیریت فراداده های اقیانوسی» به منظور تولید رکوردهای فراداده توسط سازمانهای دریایی کشور توسعه یافته است و امکان جستجوی آنها را برای پژوهشگران علوم دریایی از طریق پورتال مرکز داده ها فراهم می آورد. فراداده ها، داده ای درباره داده هستند و قسمت اصلی هر مجموعه داده دریایی را تشکیل می دهند که وجود آنها به همراه داده، الزامی می باشد.

وی در ادامه گفت: «گزارش های گشت های دریایی» به نوعی فراداده (متادیتا) های گشت های دریایی اطلاق می شود که دربرگیرنده مشخصات گشت ها از جمله تاریخ و مکان برگزاری گشت، پارامترهای اندازه گیری شده، سازمان مسئول و پژوهشگرانی است که در گشت شرکت کرده اند.

گفتنی است در جریان برگزاری این نمایشگاه دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری و دکتر محسن شریفی مدیرکل امور پژوهشی وزارت عتف، دکتر سعدالله نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی و شمار زیادی از پژوهشگران، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و فعالان حوزه دریایی از غرفه پژوهشگاه بازدید به عمل آوردند و از نزدیک در جریان فعالیت های یک سال گذشته پژوهشگاه قرار گرفتند.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 دي 1398
تعداد بازدید : 80

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.