EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
پنجمین سخنرانی علمی با عنوان« توسعه یک سامانه همادی جهت پیش بینی باد در خلیج فارس» برگزار شد

 

سخنرانی علمی با موضوع « توسعه یک سامانه همادی برای مدل WRF جهت پیش بینی میدان باد سطحی در محدوده خلیج فارس » 12 دی 95 در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر سرمد قادر عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در آغاز سخنرانیش در این نشست علمی گفت: با توجه به آنکه جو (atmosphere) یک سامانه آشوبناک (chaotic) است، مدل‌های شبیه‌سازی و پیش‌بینی جوی هر قدر کامل باشند با تغییر اندکی در شرایط اولیه ممکن است پیش‌بینی‌ها به‌طور کامل با یکدیگر متفاوت باشند.

دکتر قادر با اشاره به این مطلب که خود مدل‌های پیش‌بینی عددی وضع هوا و شرایط اولیه مدل‌های مذکور به‌صورت ذاتی خطا دارند، اظهار کرد: نمی‌توان با یک پیش‌بینی، به‌طور قطعی اطمینان داشت که این پیش‌بینی به واقعیت نزدیک است. بنابراین با هدف بهبود دادن پیش‌بینی‌ها، در سه دهه اخیر در مراکز عملیاتی بزرگ دنیا به جای اینکه فقط یک پیش‌بینی قطعی (deterministic) داشته باشیم از مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌ها استفاده می‌شود. وی در ادامه افزود: این مجموعه یک گروه را تشکیل می‌دهد که هر کدام از اعضای این گروه یک عضو همادی نامیده می‌شوند و در واقع این روش پیش‌بینی، پیش‌بینی همادی (ensemble) نام دارد.

این عضو هیات علمی موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران تصریح کرد: در کار حاضر بخشی از نتایج حاصل از توسعه یک سامانه پیش‌بینی همادی برای مدل WRF (Weather Research and Forecasting) جهت پیش‌بینی میدان باد سطحی در محدوده خلیج فارس ارائه می‌شود.

وی با بیان این مطلب که سامانه مذکور ترکیبی از ایجاد پریشیدگی (perturbation) در شرایط اولیه و استفاده از طرح‌واره‌های فیزیکی متفاوت می‌باشد، گفت: برای یافتن پیکربندی‌های مناسب مدل WRF از دیدگاه پارامترسازی‌های فیزیکی پس از انجام اجراهای مدل برای چندین تاریخ منتخب و انجام اعتبارسنجی نتایج خروجی مدل به‌ویژه برای میدان باد سه پیکربندی به‌عنوان پیکربندی‌های مناسب در محدوده مورد نظر انتخاب شدند.

دکتر قادر بیان داشت که اعضای سامانه همادی با استفاده از ترکیب سه پیکربندی منتخب و ایجاد پریشیدگی در شرایط اولیه مدل با استفاده از روش مونت‌کارلو ایجاد می‌شوند. بررسی عملکرد پیش‌بینی‌های سامانه برای میانگین همادی در مقایسه با پیش‌بینی قطعی میدان باد به کمک محاسبه پارامترهای آماری همچون ضریب همبستگی و جذر میانگین مربعات خطا در مقایسه با داده‌های مشاهدات شامل داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی موجود در منطقه و داده‌های اندازه‌گیری شده توسط سنجنده‌های ماهواره‌ای (مانند QuikSCAT و ASCAT) انجام می‌شود.

 
 
 
 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دي 1395
تعداد بازدید : 635

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر