EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی در خصوص «اکولوژی استرس و تغییر اقلیم»در پژوهشگاه برگزار شد

 

نشست علمی با سخنرانی دکتر علی نصرالهی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، یک شنبه 10 بهمن 95 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این نشست علمی که با حضور محققان، پژوهشگران و دانشجویان برگزار شد، دکتر علی نصرالهی در خصوص " اکولوژی استرس و تغییر اقلیم " به سخنرانی پرداخت.

نصرالهی در آغاز سخنانش اظهار داشت: رژیم های استرس حاصل از فاکتورهای زنده و غیر زنده که بصورت پیوسته یا به صورت موردی رخ می دهند میزان پراکنش و کارایی گونه ها را تعیین می کنند. استرس بعنوان تاثیر فاکتورهای زنده و غیر زنده تعریف می شود که بصورت معکوس با کاهش بقاء، رشد یا تولید مثل افراد بر کارایی آنها تاثیر می گذارد و در نهایت رشد جمعیت را مختل می کند. اینکه یک فاکتور استرس محسوب شود یا نه، به موجود هدف، شدت، طول و تناوب استرس، و همچنین به برهمکنش متقابل استرس ها بستگی دارد.

وی با بیان این که استرس ها با زمان و مکان تغییر می کنند، اظهار کرد: تغییرات زمانی ممکن است ریتمیک (روزانه، فصلی، دهه ای) یا موردی (بارش و طوفان) باشند. تغییرات مکانی معمولا در ارتباط با خصوصیت زیستگاه مانند عمق و موقعیت جغرافیایی است.

نصرالهی درباره حساسیت افراد به استرس گفت: حساسیت افراد به استرس نیز می تواند با ژنوتیپ، مرحله زندگی و یا فاز فیزیولوژیک تغییر کند و بنابراین می تواند تاثیر استرس را تعیین کند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد که اخیرا تحت تاثیر تغییرات جهانی، الگوی طبیعی استرس که گونه ها تا حدی با آن سازگار هستند، تغییر یافته است. تحقیقات آینده برای بررسی اثر تغییرات جهانی باید گونه های بیشتر، جمعیت های حاشیه ای، استرسهای همزمان و عملکردهای ژنومی را نیز شامل شود.

 

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 23 بهمن 1395
تعداد بازدید : 757

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر