EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع « آلودگی­ های فلزات سنگین هیدروکربن­های چندحلقه ای آروماتیک برگزار شد

 

 

 

سخنرانی علمی با موضوع « آلودگی­های فلزات سنگین هیدروکربن­های چندحلقه ای آروماتیک در سواحل شمال شرقی مکران»یکشنبه 1بهمن 95 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر همیرا آگاه عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در آغاز سخنرانیش در خصوص اهمیت و ارزش دریاها اظهار کرد: دریاهای پیرامونی علاوه بر اهمیت راهبردی و استراتژیک، داراي منابع با ارزش اقتصادي و بيولوژيكي و در عين حال ناشناخته هاي ‏بسيار هستند، به اين دليل طي مطالعه اي آبها و رسوبات سواحل شمال شرقي مكران طي پايش هاي فصلي (پيش مانسون و پس ‏مانسون) در سال 1391 مورد بررسي قرار گرفتند تا ميزان آلودگي هاي فلزات سنگين و هیدروکربن های چندحلقه ای آروماتیک ‏‏(‏PAHs‏) و ريسك ناشي از آنها در منطقه تعيين گردد.‏

دکتر آگاه افزود مطالعات نشان داد كه میانگین غلظت 16 تركيب هیدروکربن­های چندحلقه ای آروماتیک  به عنوان تركيبات سرطان زا در فصل پس مانسون بخصوص در آبهاي عميق تيس بالاتر بود. سایت های نیمه بسته نظیر لنگرگاه ها و اسکله ها به عنوان ایستگاه های آلوده تر از غلظت های بالاتر PAHs برخوردار بودند.

وی همچنین گفت چرخش محدود آب دریا در این مناطق منجر به تجمع بیشتر آلاینده های ناشی از موتور قایق ها، ترسیب اتمسفری و پساب های شهری می شود. در حالي كه در مکان های فراساحلی، مخلوط شدن توده های آبی منجر به رقیق شدن ترکیبات حل شده و پراکنده شده می شود.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این که ميزان غلظت 16 تركيب هیدروکربن­های چندحلقه ای آروماتیک با ميانگين بالاتري در فصل پس مانسون در رسوبات سطحي منطقه مورد مطالعه در حد آلودگی کم تعيين شد، تصریح کرد: نتايج نشان داد كه ایستگاه تیس به دلیل نزدیکی به پایانه شهید بهشتی می تواند تحت تاثیر آلودگی های ناشی از این پایانه قرار گرفته و ایستگاه کنارک با بالاترین میزان درصد رس در رسوبات، قابلیت جذب بالاتری از آلودگی های انتقال یافته از پایانه نفتی را دارا بود.

دکتر آگاه در خصوص نتایج این بررسی بیان داشت كه غلظت فلزات سنگین در آب منطقه چابهار با غلظت عناصر و فلزات در سایر آبها و نیز با غلظت‌های مجاز سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا مقایسه شده است.

وی معتقد است که منطقه چابهار به دلیل اینکه منطقه ای نسبتا غیر صنعتی است از میزان آلودگی بالایی از فلزات سنگین برخوردار نیست بجز آرسنیک، كروم  و نیکل که منشا طبیعی دارند و همچنین فعالیت های نسبی صنعتی همسایگانی مانند پاکستان و هند تا حدودی منطقه چابهار را می توانند تحت الشعاع قرار دهند که برای تشخیص دقیق این موضوع لازم است تا نمونه گیری های هم زمان از مناطق فوق صورت گیرد. مقايسه میانگین غلظت فلزات مورد مطالعه با حداکثر غلظت مجاز در رسوبات بستر(PEL , TEL  و  ERL) نشان داد كه مقادير آرسنيك ، نيكل و كروم موجود در رسوبات منطقه مورد مطالعه بيش از استاندارد هاي تعريف شده سازمان حفاظت محیط زیست امریکا و کانادا بود. توالي فلزات مورد مطالعه به صورت زير بود:

Ca>Al>Fe>Mg>K>Ti>P>Mn>Sr>Cr>Zr>Ba>Mn>Sr>Cr>Zr>Ba>V>Rb>Ni>

Zn>Ce>Li>Y>Nd>La>Cu>As>Pb>Co>Sc>Ga>Th>Nb>Be>Hf>Sm>Gd>Dy>Pr>

Sn>Cs>U>Yb>Er>Ge>W>Ag>Eu>Ho>Sb=Tb>Ti>Ta>Cd>In-Mo>Tm>Lu>Bi> Hg

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد که آثار باليني كروم شامل آسیب به چشمها، پوست و غشای مخاطی- تخریب سینوس ها و سوزش چشم- اختلالات قلبی- آماس های پوستی است ، در حالي كه نيكل اضافي در بلند مدت به ریه، قلب، كلیه و كبد آسيب مي رساند. تجمع بيش از حد آرسنيك خطر ابتلا به سرطان پوست ، ریه مجاری ادراری ، مثانه و كلیه را افزایش مي دهد.

دکتر آگاه براي محافظت از منطقه مورد بررسي، پيشنهاد کرد که ورود آلودگي هاي نفتي و فلزات سنگين در ايستگاه هاي تيس و كنارك مورد ملاحظه بيشتري قرار گيرند و صنایعی که دارای پساب های حاوی آرسنیک،كروم و نیکل هستند از انتقال پساب حاوی عناصر فوق به محیط بدون تصفیه خود خودداری نمایند.

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 اسفند 1395
تعداد بازدید : 841

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر