EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
بهره برداری از «کاوشگر خلیج فارس» با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد

 

 اولین شناور ‏تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور به نام کاوشگر خلیج فارس طی مراسمی با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر جادری استاندار هرمزگان و دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی و جمعی از مسئولان استان هرمزگان به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر فرهادی 26 بهمن 95 در مراسم بهره‌برداری از کاوشگر خلیج فارس در بندرعباس با بیان اینکه این کاوشگر به دست متخصصان و دانشگاهیان کشور ساخته شده است، بیان داشت: کاوشگر دریایی ظرفیتی علمی، فنی و تکنولوژیکی برای پژوهشگران و محققین کشور محسوب می شود. این کاوشگر می تواند دستاوردهای علمی خوبی در حوزه دریا برای جمهوری اسلامی داشته باشد.

وی عنوان کرد: دانشگاه ها و پژوهشگران می توانند مقالات و تحقیقات خوبی در عرصه دریاشناسی و اقیانوس شناسی داشته باشند و با حضور در ابهای دور و بین المللی دستاوردهای علمی مناسبی به ارمغان آروند.

دکتر فرهادی از پیگیری برای اختصاص اعتبارات ویژه‌ای به منظور تجهیز هر چه بیشتر این شناور به ابزار علمی روز دنیا به منظور انجام پروژه‌های تحقیقاتی اشاره و ابراز امیدواری کرد که روند اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در کشور با جدیت هر چه بیشتری از سوی فعالان علمی و دانشگاهی کشور دنبال شود

وی اظهار کرد: کاوشگر خلیج فارس در زمینه تحقیقات دریایی و علوم اقیانوسی و عرصه هایی همچون زیست شناسی و ژئوفیزیک دریا فعال خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این شناور از تجهیزات پیشرفته و آزمایشگاه های کاملی برخوردار است که می تواند در زمینه های مرتبط با صنایع دریایی و شیلاتی کارهای تحقیقاتی کلان انجام دهد.

وی همچنین تصریح کرد: وزارت علوم برنامه هایی در زمینه پروژه های علمی دریایی و اقیانوسی و نیز آموزشی و تحقیقاتی در دست اجرا دارد.

دکتر فرهادی همچنین توسعه فعالیت ها و رشته های آموزشی مرتبط با دریا را از برنامه های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: حمایت از طرح های تحقیقاتی دریایی نیز در اولویت برنامه های دولت است.

دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر نیز در این مراسم گفت: این شناور پس از تحویل از ‏سازمان صنایع دریایی ایران از امروز فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز می کند.

وی افزود: کاوشگر خلیج فارس، یک شناور مدرن تحقیقاتی با 50 متر طول، 10 متر عرض و 12 متر ارتفاع ‏قادر است با آب و ‏سوخت کامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند ‏اقدام به ‏تحقیقات میدانی نماید.‏

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس و علوم جوی اضافه کرد: اولین ماموریت کشتی کاوشگر خلیج فارس نمونه برداری و اندازه گیری میدانی در خلیج فارس است.

دکتر حاجی زاده ذاکر در خصوص قابلیت ها و تجهیزات این شناور گفت: این شناور توان 40 روز ماندگاری در دریا را دارد و دارای سامانه تثبیت موقعیت دینامیکی، آزمایشگاه خشک، آزمایشگاه تَر، آزمایشگاه خشک و تر، انبار، سردخانه زیر صفر درجه (منفی 20 درجه سانتی گراد)، سردخانه بالای صفر درجه (4درجه سانتی گراد)، کمپروسور برای ابزارهای بادی است.

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 اسفند 1395
تعداد بازدید : 720

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر