EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
دکتر حاجی زاده ذاکر: سیستم هشدار سونامی ایران استاندارد می‎شود

 

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم‌جوی در دومین نشست بین المللی سامانه پیش‌بینی و هشدار سونامی منطقه شمال غرب اقیانوس هند که با حضور روسای کشورهای عضو و در 9 اسفند 95 به مدت سه روز در محل پژوهشگاه برگزار شد، گفت: ایران به دنبال استاندارد لازم در زمینه سیستم اعلام خطر سونامی است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر حاجی‌زاده ذاکر با تاکید بر اینکه ایران به دنبال استاندارد لازم در زمینه سیستم اعلام خطر سونامی است، اظهار کرد: برای دستیابی به این استاندارد اقداماتی از قبیل مشارکت در برنامه‌های بین ‌المللی که از طریق یونسکو  و سازمان ملل طراحی شده است موجب می‌شود که با هم اندیشی و همکاری با سایر کشورها در این زمینه بتوانیم در مسیر دستیابی به استانداردها سریع تر گام برداریم.

وی هدف از برگزاری این نشست را، بررسی قابلیت‌ها و تعیین الزامات کشورها برای هشدار و پیش‌بینی سونامی، ترویج و تسهیل مطالعات و پژوهش در زمینه خطر سونامی در منطقه شمال غرب اقیانوس هند، بهبود برنامه‌های آموزشی در کاهش خطر سونامی در منطقه، تسهیل ظرفیت‌سازی و به اشتراک‌گذاری داده‌های مربوط به سونامی و اطلاعات در منطقه اقیانوس هند عنوان کرد.

دکتر حاجی‌زاده ذاکر همچنین در خصوص کارگروه منطقه‌ای سامانه پیش‌بینی و هشدار سونامی منطقه شمال غرب اقیانوس هند، خاطرنشان کرد: بعد از سونامی سال 2004 در اندونزی که بیش از 200 هزار نفر تلفات داشت، کمیسیون بین المللی اقیانوس‌‌شناسی که زیر مجموعه یونسکو است سعی کرد تا سیستم اعلام خطر سونامی در محدوده اقیانوس هند با همکاری همه کشورها ایجاد شود و در زمینه اعلام به موقع و کاهش خطرات سونامی در منطقه اقیانوس هند فعالیت کند.

وی افزود: این سیستم تاکنون پیشرفت‌های خیلی خوبی داشته و در کشورهای مختلف حاشیه اقیانوس هند مانند اندونزی، هندوستان، ایران و عمان و حتی کشورهای دیگری مانند استرالیا به سرعت شکل گرفت و شروع به فعالیت کرد، البته پیشرفتهایی که این سیستم در کشورهای مختلف قابل ملاحظه اما متفاوت بوده است.

وی گفت: از دو سال پیش به منظور پیشرفت سریع این سیستم این مجموعه کارگروه تصمیم گرفت که در کشورهای هندوستان، پاکستان، ایران، عمان و یمن یک زیر گروه در منطقه شمال غربی اقیانوس هند داشته باشد. بنابراین به همین منظور باید تبادل داده‌ها و ظرفیت‌سازی انجام می‌شد.

نایب رئیس کارگروه منطقه‌ای سامانه پیش‌بینی و هشدار سونامی منطقه شمال غرب اقیانوس هند در ادامه بیان کرد: این جلسه درباره این زیرگروه و با محوریت این پنج کشور است که اهداف مختلفی را تعقیب میکند و پیشرفت کشورها را در زمینه ظرفیت‌سازی، تبادل داده، مانورهای انجام شده و فرهنگ‌سازی مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: اعضای این زیرگروه در این نشست مواردی را مانند برنامه ‌های آتی و فعالیت ‌های لازم در جهت رشد ارتقای بیشتر این سیستم در این کشورها بررسی می‌‌کنند.

دکتر حاجی‌زاده ذاکر خاطرنشان کرد: علت اصلی رخ دادن سونامی، وقوع زلزله‌های شدیدی است که در محدوده دریا رخ میدهد و منجر به حرکت عمودی بستر دریا می‌شود و حجم عظیمی از آب جابه جا و موج سونامی ایجاد می‌شود.موج با سرعت عظیمی مانند سوعت هواپیما ( 700 کیلومتر ) به راه می‌افتد و وقتی به ساحل می‌رسد سرعتش به شدت کاهش و ارتفاع آن افزایش می‌یابد بنابراین در واقع پیش‌بینی سونامی به پیش‌بینی زلزلههای سونامی‌خیز برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه باید مانند زلزله درباره سونامی هم حرف بزنیم، خاطرنشان کرد: باید عناصری را که موجب تشکیل سونامی می‎َشود با مدل سازی از قبل بررسی کنند که اگر در نقاط مختلفی که بیشتر محتمل است و به بیان دیگر زلزله خیز است، زلزله رخ دهد چه سونامی‌هایی تشکیل خواهد شد و چه مناطقی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم‌جوی تصریح کرد: در کنار آن از طریق جوامع فرهنگ ‌سازی‌ها و آموزش‌‌های لازم داده می‌شود که اگر سونامی رخ داد و اعلام خطر شد مردم چه کارهایی باید انجام دهند و چگونه از منطقه خطر دور شوند. علاوه بر آن مشخص می‌شود که مسوولان باید چه برنامه‌ریزی‌هایی را از قبل داشته باشند که به مردم از ابعاد مختلف کمک کنند تا خطرات و آسیب ها کاهش یابد.

وی تاکید کرد: در رابطه با سرعت پیش‌بینی سونامی باید بگوییم که به کمک مجموعه‌ای از دستگاه‌های اندازه‌‌گیری در دریا چه به لحاظ اندازه‌‌گیری سقف لرزه‌ نگاری و چه تراز سطح آب مدل سازی‌هایی انجام می‌شود که مشخص شود با کدام سونامی کدام مناطق زیر آب می‌رود. بنابراین مجموعه این مدلسازی‌ها و پیش‌بینی‌ها به ما کمک می کند که اگر در منطقه ‌ای زلزله شدید رخ دهد در ظرف چند ثانیه تشخیص و به کامپیوترها منتقل و مشخص می‌شود با این زلزله احتمال سونامی وجود دارد یا خیر، اگر وجود دارد چه مناطقی در خطر قرار می‌گیرند تا بلافاصله اعلام خطر شود و سایر اقدامات برای اینکه مردم از منطقه خطر دور شوند و کمترین آسیب به مردم برسد .

دکتر حاجی زاده ذاکر در ادامه سخنانش گفت: در حال حاضر ما در هر کدام از این فاکتورها به نحوی، شاهد پیشرفت بوده ایم اما باید باز هم پیشرفت کنیم تا در دریای عمان و به‌خصوص چابهار که توسعه شهری انجام شده و نزدیک گسل مکران است، به حدقابل قبول برسیم زیرا در چابهار سابقه وقوع سونامی وجود دارد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این که ایران به دنبال این است که به استاندارد لازم در زمینه سیستم هشدار سونامی دست یابد، تاکید کرد: این جلسه توسط IOC (کارگروه سیستم اعلام خطر اقیانوس هند) پیشنهاد شده و ایران هم پیشنهاد داده که میزبان این جلسه باشد، بنابراین اکنون همه نمایندگان این کشورها و نمایندگان یونسکو و سازمان‌‌های بین‌المللی‌ای که حامی این برنامه‌ها هستند و در سازمان بین‌الملل سرمایه‌گذاری می‌کنند در این جلسه حضور یافته‌اند.

وی با بیان این که ایران توانایی‌های را به‌ لحاظ تخصصی، انجام اقدامات، دستگاه‌های لرزه‌نگار و ... دارد اما باید بازهم افزایش دهد، گفت: با همکاری کشورهای منطقه پیشرفت‌های بهتر حاصل خواهد شد تا اینکه بخواهیم به صورت انفرادی کار کنیم به همین منظور در این سمینارها شرکت خواهیم کرد.

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 14 اسفند 1395
تعداد بازدید : 829

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر