EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
کارگاه «پژوهش در جنوبگان» در پژوهشگاه برگزار شد

 

کارگاه آموزشی‹‹ پژوهش در جنوبگان›› با سخنرانی پروفسور برایان استوری استاد دانشگاه کانتربری از کشور نیوزلند و رییس بخش تحقیقات جنوبگان در این دانشگاه در در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

در این کارگاه علاوه بر اعضای هیأت علمی و محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، نمایندگانی از نهادها، دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی، سازمان ها و برخی از وزارتخانه های مرتبط با موضوع شرکت نمودند. نمایندگانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ﴿مرکز همکاری های علمی و بین المللی﴾، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگاه هوا فضا، مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور، پژوهشکده هواشناسی، دانشگاه تهران، سازمان شیلات ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل هواشناسی مازندران در این کارگاه شرکت داشتند.

آقای پروفسور استوری به دعوت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و با حمایت و همکاری کمیته علمی تحقیقات جنوبگان (SCAR) در قالب برنامه بازدید استاد خارجی این کمیته به ایران سفر کرده است. وی در این کارگاه یک روزه به بررسی وضعیت آینده علوم و پژوهش در قاره قطب جنوب و اقیانوس جنوبی پرداخت. در بخش دیگری از سخنرانی ایشان مباحث حاکمیتی و قوانین محیط زیستی حاکم بر این منطقه پراهمیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ادامه، ساختار و نحوه کارکرد برنامه ملی جنوبگان نیوزلند به عنوان یک نمونه موفق مورد بررسی قرار گرفت. با ارائه مطالبی در مورد لجستیک و عملیات میدانی مورد نیاز برای انجام تحقیقات علمی در قاره قطب جنوب و آبهای اطراف آن این کارگاه یک روزه به پایان رسید.

گفتنی است با توجه به اهمیت راهبردی حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان و بهره مندی کشور از منافع علمی، اقتصادی و سیاسی ‏مورد انتظار در این منطقه، انتظار مي رود حضور پروفسور استوری در ایران و برگزاری برنامه هاي علمي مذکور موجب ‏جلب بيشتر نظر محققان و مدیران دانشگاهی و پژوهشی و تصمیم گیران کشور به مقوله جنوبگان شده و تحقق برنامه ملی ‏تحقیقات جنوبگان کشور را تسريع و تسهیل نمايد.

 

   
   

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 ارديبهشت 1396
تعداد بازدید : 772

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر