EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
پیام مدیرکل یونسکو، به مناسبت روز جهانی اقیانوس

 

پیام مدیرکل یونسکو، خانم ایرینا بوکووا، به مناسبت روز جهانی اقیانوس

اقیانوس ما، آیندۀ ما

 

امسال گرامی‌داشت روز جهانی اقیانوس را همزمان با برگزاری اولین کنفرانس سازمان ملل متحد در زمینۀ اقیانوس برگزار می‌کنیم. در این رویداد بی‌سابقه و منحصر‌به‌فرد، سران کشورها، مقامات و کنشگرانی از سراسر جهان شرکت خواهند داشت.  هدف از برگزاری این نشست، زمینه‌سازی برای همکاری و تقویت تعهدهای مورد نیاز برای اجرای هدف چهاردهم از اهداف توسعۀ پایدار است تا با حفظ محیط زیست اقیانوسی و استفادۀ پایدار از آن است تا امکان تأمین اکسیژن، تنظیم اقلیم و حفظ عناصر کلیدی میراث طبیعی و بشری به عنوان عوامل مهم مؤثر در بقای بشریت فراهم شود.

بنابراین بدین منظور باید برای تولید، ارتقا و گسترش دانش علمی در این حوزه تلاش کنیم.

لازمۀ داشتن اقیانوس‌های سالم کسب دانش گسترده در سطح جهانی از علوم اقیانوسی است. هیچ کشوری نیز به تنهایی قادر به اندازه‌گیری تغییرات متعددی که در اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، نیست زیرا مدیریت آنچه که قابل اندازه‌گیری نیست میسر نمی ‌باشد. از فیجی تا سوئد، از نامیبیا تا قطب شمال همۀ دولت‌ها و شرکا موظف به اشتراک گذاری دانش در راستای تدوین سیاست‌های مشترک دانش‌محور هستند.

هدف از تدوین گزارش جهانی علم اقیانوس که در کنفرانس اقیانوس سازمان ملل متحد توسط یونسکو از آن رونمایی شد نیز همین است. در این گزارش، برای اولین بار چرایی و چگونگی تأثیر ظرفیت‌های علوم اقیانوسی بر توانمندسازی جوامع، حفظ محیط زیست و تولید دانش به منظور حفظ منابع اقیانوس‌ها برای همه ثبت شده است. پیام ما روشن است. تاکنون اقدامات بسیاری برای ترویج علوم اقیانوسی و تأمین مالی آن انجام شده است. اما به منظور پر کردن شکاف‌های ظرفیتی موجود تلاش‌های بیشتری لازم است.   

رویکرد کنونی به این مقوله مهم در تحقق آینده‌ای که تا سال 2030 منتظر آن هستیم کفایت نمی‌کند. لازمۀ تحقق هدف 14 از اهداف توسعۀ هزاره تدوین راه‌کارهای مبتنی بر علم و تبدیل آن‌ها به تصمیمات و سیاست‌های آگاهانه است. به همین جهت است که یونسکو و شرکای آن خواستار نامگذاری سال‌های 2030-2021 به عنوان دهۀ بین‌المللی علوم اقیانوسی برای توسعۀ پایدار می‌باشند. هدف از این نامگذاری فراهم آوردن چارچوبی برای دولت‌ها، جامعۀ علمی، جامعۀ مدنی و سایر کنشگران به منظور هماهنگ‌سازی و تحکیم مشاهدات (اقیانوسی) و پژوهش‌های مورد نیاز برای تحقق هدف 14 از اهداف توسعۀ پایدار است.

از همۀ علاقمندان دعوت می‌نماییم که به ما ملحق شده و در تبدیل ایده ها به برنامه های گسترده برای اقدامات هماهنگ، با اهداف و مسئولیت‌های مشترک به ما یاری رسانند.

روز جهانی اقیانوس فرصتی برای همه ما فراهم می‌آورد تا برای مقابله با چالش‌های پیش روی جهانی اقداماتی را انجام دهیم و برای اقیانوسی که در آینده به آن احتیاج داریم، با هم متحد شویم.

 

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 خرداد 1396
تعداد بازدید : 673

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر