EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
درپژوهشگاه برگزار شد: سخنرانی علمی «توسعه و کاربرد مواد زیست فعال به دست آمده ازارگانیسم های دریایی»

 

سخنرانی علمی با عنوان «توسعه و کاربرد مواد زیست فعال به دست آمده از ارگانیسم های دریایی» چهارشنبه 30 بهمن 1398 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، پروفسور کیم عضو هیات علمی دانشگاه هانگ یانگ اریکای کره جنوبی در سخنرانیش گفت: در حالیکه بیش از 80 درصد موجودات زنده، در اکوسیستم های دریایی یافت می شوند، تنها کمتر از 5 درصد از منابع دریایی به عنوان مواد غذایی جمعیت های انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. علارغم این که ارزش تغذیه ای بسیاری از ماهی ها، صدف داران، جلبک ها و میکروارگانیسم های دریایی به خوبی شناخته شده است اما ویژگی های عملکردی آنها هنوز کشف نشده است.

وی ضمن بیان این مطلب که ارگانیسم های دریایی محتوی ترکیبات زیست فعال دارای ارزش تغذیه ای هستند، طی مثالی اظهار داشت: میکروارگانیسم های دریایی، آرایه گسترده ای از متابولیت های ثانوی شامل ترپن ها، استروئیدها، پلی کتیدها، پپتیدها، آلکالوئیدها، پورفیرین ها و پلی ساکاریدها را تولید می کنند. این متابولیت های ثانوی اثرات زیست دارویی متعددی مانند اثر آنتی اکسیدانتی، ضدتوموری، ضد التهابی، ضد آلرژی، ضد قارچی، ضد HIV و ضد فشارخون بالا دارند. با این حال ، تولید یک داروی جدید به مقادیر کافی از ترکیبات خالص نیاز دارد،  اما جمع آوری آنها در مقادیر بالاتر از یک محیط دریایی بسیار دشوار است.

این برگزیده سی و سومین جایزه بین المللی خوارزمی در ادامه سخنرانیش تصریح کرد: اگر ترکیب مورد نظر (با ارزش تغذیه ای یا دارویی) در ابتدا از باکتری، قارچ یا میکروجلبک جدا شده باشد، ارگانیسم های تولید کننده آن ترکیب را می توان در مقیاس وسیعی کشت نمود. با محدودیت هایی که برای بازیابی ترکیبات طبیعی زیست فعال از منابع مختلف وجود دارد باید از روش های زیست شناسی مولکولی و ژنتیکی همراه با شیوه های استاندارد کشت و پرورش که نقش زیادی در تقویت راندمان تولید مواد فعال زیستی دارند، استفاده نمود.

وی همچنین برخی از تجربه های گروه تحقیقاتی خود را در خصوص شناسایی، استخراج و تجاری سازی ترکیبات زیست فعال از منابع دریایی را تشریح کرد.