EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش علمی/مقادیر بالای فسفر در رسوبات سواحل شمالی دریای عمان

 

فسفر ماده مغذی حیاتی بوده و نقش مهمی در بهره‌وري زیستی در اقیانوس‌ها و همچنین چرخه‌های بیوژئوشیمیایی جهانی ایفا می‌کند. رسوبات منبع اصلی چرخه فسفر در اقیانوس‌ها می‌باشند. فسفر عمدتاً به صورت مواد ذره‌اي ته‌نشین شده و به رسوب‌هاي دریایی اضافه می‌شود. جزء مهم در جریان تدفین، فسفر فعال است.

فسفر فعال (فسفر قابل دسترس زیستی) با استفاده از استخراج متوالی رسوب‌هاي دریایی اندازه‌گیري می‌شود و شامل ترکیبات آلی فسفر، فسفر متصل شده به اکسیدهاي آهن، فسفر جذب سطحی شده می‌باشد. فسفر فعال به صورت بیولوژیک و یا همراه با ترکیبات بیولوژیکی مرتبط با فسفر در ستون آب و قبل از مرحله تدفین در دسترس میباشد.

فسفر فعال می‌تواند از رسوب به آب دریا انتشار یافته و مورد استفاده موجودات دریایی قرار گیرند. ثابت شده است که ورود حجم زیاد مواد مغذي از جمله فسفر (هم از طریق فعالیت‌های انسانی و هم از طریق فرسایش رسوبات) به ساحل اقیانوس می‌تواند مشکلات متنوع مانند: شکوفایی یا بلوم جلبک‌هاي سمی، کمبود اکسیژن، مرگ و میر ماهیان، از دست رفتن تنوع زیستی و انبوهی از مشکلات دیگر را به وجود آورد.

اندازه‌گیری مقادیر مختلف فسفر بخصوص فسفر فعال در رسوبات سواحل شمالی دریای عمان توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه به مدت یک در سواحل دریای عمان حدفاصل بین خلیج گواتر در شرق و خلیج چابهار در غرب انجام شده است.

 

شکل 1) فسفر کل در رسوبات سواحل شمالی دریای عمان

نتایج نشان داد که سهم فسفر آلی در رسوبات منطقه مورد مطالعه بسیار ناچیز بوده و فسفر معدنی بیش از 95% کل فسفر را در برمی‌گیرد. همچنین مقدار فسفر فعال بین 1300-290 میکروگرم بر گرم رسوب خشک در تغییر بوده است.

ارزیابی میزان آلودگی فسفر با استفاده از شاخص PPI (اندیس آلودگی فسفر کل) انجام شده و نتایج این شاخص نشان داده است که اندیس آلودگی فسفر در در محدوده‌ی 1 تا 4 در نقاط مختلف در تغییر است. از آنجاییکه میانگین اندیس آلودگی فسفر بالاتر از 1 می‌باشد، بنابراین منطقه مورد مطالعه دارای آلودگی فسفر بوده و برای برخی نقاط نزدیک ساحل مانند ایستگاه اسکله صیادی بریس، رمین و اسکله صیادی پسابندر میزان آلودگی بالا و برای ایستگاه‌های دور از ساحل آلودگی تا حدودی کمتر می‌باشد. بنابراین، رسوبات منطقه مورد مطالعه در صورت فراهم بودن سایر شرایط در معرض خطر یوتریفیکاسیون قرار دارند.

 

نویسنده: دکتر کمال الدین کر عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 5 مهر 1399
تعداد بازدید : 156

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.