EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری دوره آموزشی سونامی ویژه دانش آموزان شهرستان چابهار همزمان با روز جهانی آگاه سازی سونامی

 

 

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، همزمان با سالروز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی ، یک جلسه سخنرانی آموزشی در مدرسه راه انبیاء شهرستان چابهار توسط آقای محمد آفرین کارشناس پژوهشی بخش زمین شناسی دریا- ایستگاه پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی و علوم جوی شهرستان چابهار در تاریخ شنبه 17 آبان 1399  برگزار گردید.

دکتر امیر قاضی لو رئیس ایستگاه چابهار با اعلام این خبر اظهار داشت: در این جلسه آموزشی، مطالب و موضوعاتی در مورد سونامی و تعریف آن، چگونگی تشکیل سونامی و اثرات آن، معرفی ناحیه فرورانش مکران در 100 کیلومتری از سواحل استان سیستان و بلوچستان و اهمیت زمین شناسی این پهنه ساختاری رسوبی از ایران، نحوه آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم در زمان بروز و رخداد پدیده خطرناک سونامی و نقاط امن شهر چابهار و مسیرهای خروج و منتهی به منطقه امن در زمان سونامی، توجه به هشدارها و اعلامیه ها و ... مطالبی ارائه گردید.

محمد آفرین کارشناس زمین شناسی دریا پژوهشگاه با اشاره به این موضوع که در ایران، احتمال وقوع سونامی به اندازه زلزله، توفان، سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات طبیعی نیست اظهار داشت: با وجود این احتمال پایین تر اما  سوابق تاریخی نشان از وقوع آن در عمان و سواحل مکران دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد این مناطق در گذشته چندین حادثه سونامی را تجربه کرده‌اند. مهم‌ترین آنها حادثه نوامبر سال ۱۹۴۵ میلادی بود که تلفات جانی و مالی زیادی به همراه داشت.

آفرین افزود: از سال ۱۹۹۶ تا به امروز حدود ۲۵۰ هزار نفر در اثر سونامی در حدود ۲۱ کشور جان خود را از دست دادند، بنابراین نیاز است که کشورها به این پدیده بیشتر توجه داشته باشند. هر چند که سونامی با فراوانی رخداد پایین با دوره زمانی زیاد شکل می‌گیرد اما اگر اتفاق بیفتد تلفات قابل توجهی خواهد داشت.

این کارشناس پژوهشی با تاکید بر این موضوع که سواحل مکران در کشور ما پتانسیل ایجاد سونامی را دارد، اضافه کرد: آخرین سونامی جدی که در این منطقه رخ داد مربوط به سال ۱۹۴۵ بوده است که طبق براوردها یک زلزله ۸.۱ ریشتری موجب ایجاد این سونامی شد که تقریبا حدود ۴ هزار نفر در پاکستان و ایران تلفات داشت بنابراین مهم است که با توجه به برنامه‌های توسعه ‌ای که در سواحل مکران به خصوص در آینده خواهیم داشت بحث سونامی را جدی‌تر بگیریم البته نمی‌توانیم مانع وقوع آن شویم اما می ‌توانیم با اندیشیدن تدابیری، مخاطرات و خسارات ناشی از وقوع سونامی را کاهش دهیم.

آفرین با اشاره به فاصله 100 کیلومتری ناحیه ی فرورانش مکران با سواحل چابهار گفت:  اگر سونامی رخ دهد متاسفانه طی حداکثر ۲۰ الی 25 دقیقه موج سونامی را در سواحل خود خواهیم داشت. بنابراین فرصت زیادی نداریم که بتوانیم کارهای پیشگیرانه انجام دهیم، بهترین کار این است که مردم را از قبل با نشانه‌های طبیعی وقوع سونامی آشنا کنیم، ساخت و سازها را بر اساس در نظر گرفتن خطر سونامی انجام دهیم و مناطق ساحلی را ایمن کنیم.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2015 روز 5 نوامبر را به عنوان "روز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی" تعیین کرده است و بر همین اساس روز جهانی آگاهی بخشی در مورد سونامی بر آموزش و تمرین تخلیه مناطق خطر تاکید دارد.

روز جهانی آگاهی بخشی در مورد سونامی ، فرصتی است برای تاکید دوباره بر اهمیت پیش بینی و آمادگی در برابر بلایا از جمله هشدار به موقع، آموزش عمومی، دانش برای درک بهتر و پیش بینی سونامی و نیز تاکید بر توسعه ای است که خطرات مناطق زلزله خیز و مناطق ساحلی را در برگیرد

.


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 آبان 1399
تعداد بازدید : 43

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.