EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کمیتۀ بین المللی متناظر کیفیت آب مستقر در پژوهشگاه به عنوان کمیته نمونه کشوری انتخاب شد.

 

 

کمیتۀ بین المللی متناظر کیفیت آب، که دبیرخانه آن در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مستقر است به عنوان کمیته  برگزیده کشوری معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به نقل از اداره کل استاندارد استان تهران کمیتۀ متناظر با ISO/TC 147 «کیفیت آب» در مراسم روز جهانی استاندارد سال 1399 از بین بالغ بر 250 کمیته فنی متناظر، به عنوان نمونۀ کشوری معرفی شد و سرکار خانم مهندس ندا شیجونی کارشناس پژوهشی پژوهشگاه  به عنوان دبیر نمونه کشوری انتخاب گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان تهران، مهناز مقتدر، معاون استانداردسازی و آموزش این اداره‌کل، در خصوص فعالیت های ارزنده کمیته اظهار داشت: علاوه بر تدوین پیش‌ نویس استاندارد بین‌ المللی «راهنمای نمونه ‌برداری پارامترهای دی ‌اکسید کربن اقیانوسی» که اکنون در مرحله DIS می‌ باشد، این کمیته با اقدامی ارزنده موفق شد جایگاه کشور را در کمیته فرعیSC1 «ترمینولوژی» از وضعیت ناظر(o) به فعال(p) ارتقا بخشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دبیر کمیته  در مورد  سایر فعالیت های این کمیته توضیح داد:  دبیرخانه کمیته "کیفیت آب"TC147 از دی ماه سال 1397 در پژوهشگاه ملی اقیانوس  شناسی و علوم جوی مستقر گردید که  ریاست و نائب رئیسی آن بر عهده آقایان دکتر علی مهدی نیا و دکتر ابوالفضل صالح اعضای هیات علمی پژوهشگاه می باشد.  این کمیته  دارای شش زیر گروه با موضوعات زیستی، میکروبیولوژی، رادیواکتیویتی، شیمیایی، فیزیکی، اصطلاح شناسی (ترمینولوژی) و نمونه برداری آب می ­باشد و تاکنون موفق به جذب 150 عضو حقیقی و حقوقی شده است که  بیش از 190 استاندارد بین المللی ایزو را مورد ارزیابی قرار داده است و همچنین مسئولیت هماهنگی  گروه کاری 15 (WG15) کمیته فرعی بین المللی نمونه برداری (SC6) در سال 1399 به مدت سه سال به دکتر علی مهدی نیا به عنوان رییس این کمیته واگذار گردید. این مسئولیت پیش از این برعهده پروفسور شولز از موسسه تحقیقاتی لایبنیز آلمان بوده است.  شیجونی افزود: این کمیته در سال جاری توانست طرح مطالعاتی با عنوان "بررسی وضعیت استانداردهای ملی و بین المللی کمیته کیفیت آب"را به تصویب سازمان ملی استاندارد برساند که اجرای آن بعد از تامین اعتبار از سوی سازمان ملی استاندارد آغاز خواهد شد.

دبیر کمیته با تشکر از همکاری صمیمانه اعضای هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به دلیل نقش موثر در پیشبرد اهداف کمیته اظهار داشت: خوشبختانه این کمیته در سال 1398 نیز موفق به کسب رتبه نمونه استانی در استان تهران شده بود که در سال جاری نیز به عنوان کمیته نمونه کشوری برگزیده شد.

 


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : شنبه 24 آبان 1399
تعداد بازدید : 131

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.