EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
با مشارکت پژوهشگاه و دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اعلام شد: برنامه های روز جهانی اقیانوس

 

 

اقیانوس ها با پوشش بیش از 70 درصدی کره زمین،50 درصد اکسیژن این سیاره را تولید می کنند. همچنین منبع مهم حیات، دارای بیشترین تنوع زیستی در کره زمین و منبع اصلی پروتئین برای بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به شمار می روند. اقیانوس ها سهم مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می کنند به نحوی که تخمین زده می شود تا سال 2030 نزدیک به40 میلیون نفر در صنایع مرتبط با اقیانوس ها مشغول کار می شوند.

مطابق برخی آمارها 90 درصد از جمعیت ماهیان بزرگ اقیانوس ها از بین رفته و 50 درصد از صخره های مرجانی دریاها تخریب شده است. این حاکی از آن است که بشر بیشتر از مقدار قابل جبران از اقیانوس ها برداشت نموده است. لذا ضروری است برای محافظت از دریاها و اقیانوس ها تعادل جدیدی مبتنی بر شناخت آنها و چگونگی ارتباط انسان با آن شکل گیرد که فراگیر، ابتکاری و همراه با تبیین و ترویج تجربه های گذشته باشد.

در این راستا، به مناسبت گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس(18خرداد1400)، دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برنامه های پژوهشگاه را که با مشارکت دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و سازمان های دریایی و با شعار سازمان ملل با عنوان «اقیانوس، زندگی و معیشت» برگزار می شود به شرح ذیل اعلام کرد:

 

-از تاریخ 9 تا 12 خرداد 1400 ساعت 14:00 تا 16:00 روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه کارگاه هایی برای دبیران آموزش و پرورش استان های ساحلی جنوب کشور شامل: خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان با عنوان «دانش دریاها و اقیانوس ها» بصورت مجازی در آدرس زیر برگزار خواهد شد.

 https://www.skyroom.online/ch/inioas/worldoceanday

 

-در روز 17 خرداد 1400 نشست مجازی با عنوان «داده ها و اطلاعات دریایی کشور در خدمت توسعه دریامحور» با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مرکز ملي داده هاي اقيانوسي و دريايي پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، ستاد توسعه فناوري هاي دريايي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، دفتر حفاظت از زيست بوم ها و سواحل دريايي معاونت محيط زيست دريايي و تالاب هاي سازمان حفاظت محيط زيست، مدیریت آبنگاري و امور جزر و مدي سازمان نقشه برداري كشور، بخش اكولوژي پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و درياي عمان موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور، بخش توسعه كاربرد و سامانه هاي پايشي سازمان فضايي ايران،  گروه شيمي دريا و هيدروشيمي سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور، دفتر فن آوري اطلاعات و ارتباطات و سامانه هاي هشدار سازمان هواشناسي كشور و گروه آمار و اقتصاد صيد سازمان شيلات ايران و همچنین صاحب نظران حوزه علوم دریایی در آدرس زیر برگزار خواهد شد.

https://www.skyroom.online/ch/inioas/marine-data

 

- در روز سه شنبه مورخ 18 خرداد 1400 مراسم گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس با سخنرانی سوتان سوتکوسکی مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و دکتر حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، دکتر بهروز ابطحی و با حضور اعضای کمیته ملی اقیانوس شناسی متشکل از نمایندگان ارگان های دریایی کشور بصورت مجازی برگزار خواهد شد.

 

-در هفته سوم خرداد 1400 نیز در قالب «برنامه پایش سواحل و آب های ساحلی» در شهرستان های: بوشهر، بندرعباس، چابهار و نوشهر  اندازه گیری های میدانی و نیز برنامه پاکسازی سواحل توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی انجام و اجرا خواهد بود.

 

ابطحی هدف از برگزاری این برنامه ها را، ترویج علوم اقیانوسی در بین آحاد مردم از طریق افزایش دانش عمومی دریایی برای دبیران آموزش و پرورش استان های ساحلی در آغازین سال دهه علوم اقیانوسی(2021-2030)، تبادل تجربیات متخصصان علوم داده های اقیانوسی و دریایی به منظور تشویق به اشتراک گذاری داده ها از سوی ارگان های متولی، انجام اندازه گیری های جدید به منظور کسب اطلاعات به روز از وضعیت آب های ساحلی کشور، و نیز توجه دادن آحاد مردم به اهمیت دریاها و اقیانوس ها و تاثیر آن بر زندگی و معیشت عنوان کرد.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 8 خرداد 1400
تعداد بازدید : 73

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.