EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری سخنرانی آموزشی در خصوص آگاهی بخشی سونامی توسط کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس«چابهار»

 

  

در نخستین روزهای بازگشایی مدارس در چابهار و در راستای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی سونامی، دو جلسه سخنرانی آموزشی در مدارس متوسطه دوره دوم امام علی ابن ابیطالب (ع) و پیام آوران شهرستان چابهار توسط کارشناسان مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (چابهار) 25 آبان 1400  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر امیر قاضی لو رئیس مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) در این باره اظهار کرد: در این سخنرانی های آموزشی، مطالب و موضوعاتی در مورد سونامی و تعریف آن، چگونگی تشکیل سونامی و اثرات آن، معرفی ناحیه فرورانش مکران در 100 کیلومتری از سواحل استان سیستان و بلوچستان و اهمیت زمین شناسی این پهنه ساختاری رسوبی از ایران، نحوه آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم در زمان بروز و رخداد پدیده خطرناک سونامی و نقاط امن شهر چابهار و مسیرهای خروج و منتهی به منطقه امن در زمان سونامی، توجه به هشدارها و اعلامیه ها ارائه گردید.

محمد آفرین کارشناس زمین شناسی دریا در مرکز اقیانوس شناسی (چابهار)  نیز با ارایه سخنرانی در این جلسات گفت:  در ایران احتمال وقوع سونامی به اندازه زلزله، توفان، سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات طبیعی نیست، ولی با این حال سوابق تاریخی نشان از وقوع آن در عمان و سواحل مکران دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد این مناطق در گذشته چندین حادثه سونامی را تجربه کرده‌اند. مهم‌ترین آنها حادثه نوامبر سال ۱۹۴۵ میلادی بود که تلفات جانی و مالی زیادی به همراه داشت.

آفرین افزود: آخرین سونامی جدی که در منطقه مکران رخ داد مربوط به سال ۱۹۴۵ بوده است که طبق براوردها یک زلزله ۸.۱ ریشتری موجب ایجاد این سونامی شد که تقریبا حدود ۴ هزار نفر در هند، پاکستان و ایران تلفات داشت. بنابراین مهم است که با توجه به برنامه‌های توسعه ‌ای که در سواحل مکران به خصوص در آینده خواهیم داشت بحث سونامی را جدی‌تر بگیریم البته نمی‌توانیم مانع وقوع آن شویم اما می ‌توانیم با اندیشیدن تدابیری، مخاطرات و خسارات ناشی از وقوع سونامی را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۹۹۶ تا به امروز حدود ۲۵۰ هزار نفر در اثر سونامی در حدود ۲۱ کشور جان خود را از دست دادند، بنابراین نیاز است که کشورها به این پدیده بیشتر توجه داشته باشند. هر چند که سونامی با فراوانی رخداد پایین با دوره زمانی زیاد شکل می‌گیرد اما اگر اتفاق بیفتد تلفات قابل توجهی خواهد داشت.

حمید رضایی کارشناس پژوهشی بخش زمین شناسی دریا در مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) نیز در این جلسات مطالبی را در خصوص سونامی و نکات ایمنی ارایه نمود و اظهار کرد: اگر سونامی رخ دهد متاسفانه طی حدودا 15 دقیقه موج سونامی را در سواحل خود خواهیم داشت. بنابراین با توجه به فاصله 100 کیلومتری ناحیه ی فرورانش مکران با سواحل چابهار فرصت زیادی نداریم که بتوانیم کارهای پیشگیرانه انجام دهیم، بهترین کار این است که مردم را از قبل با نشانه‌های طبیعی وقوع سونامی آشنا کنیم، ساخت و سازها را بر اساس در نظر گرفتن خطر سونامی انجام دهیم و مناطق ساحلی را ایمن کنیم.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2015 روز 5 نوامبر را به عنوان "روز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی" تعیین کرده است و بر همین اساس روز جهانی آگاهی بخشی در مورد سونامی بر آموزش و تمرین تخلیه مناطق خطر تاکید دارد. روز جهانی آگاهی بخشی در مورد سونامی ، فرصتی است برای تاکید دوباره بر اهمیت پیش بینی و آمادگی در برابر بلایا از جمله هشدار به موقع، آموزش عمومی، دانش برای درک بهتر و پیش بینی سونامی و نیز تاکید بر توسعه ای است که خطرات مناطق زلزله خیز و مناطق ساحلی را در برگیرد.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 آبان 1400
تعداد بازدید : 48

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.