EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع«مدل سازی عددی در اقیانوس شناسی»درمرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) برگزار شد

 

سخنرانی علمی با عنوان «مدل سازی عددی در اقیانوس شناسی» 28  شهریور 96 در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، مهندس احمد عرب زاده محقق حوزه مهندسی دریای پژوهشگاه در آغاز سخنرانیش ابتدا به شرح مختصری از روشهای مدل سازی در علوم طبیعی پرداخت و ضرورت مدل سازی عددی را با توجه به معایب روش های اندازه گیری پارامترهای اقیانوس شناسی بیان نمود.

عرب زاده سپس مطالبی راجع به مدل TELEMAC عنوان کرد و گفت: TELEMAC  یک مدل با دسترسی آزاد برای مدل‌سازی جریان آب با سطح آزاد است.  TELEMAC  برای مطالعه آب دریاها و خورها مورد استفاده قرار گیرد. این مدل از حدود 20 سال پیش توسط EDF-LNHE پایه گذاری شده و در حال حاضر تحت مدیریت کنسرسیوم اروپایی متشکل از  HR از  Wallingford، (EDF-LNHE) فرانسه، (Sogreah) فرانسه، (BAW)آلمان و (CETMEF)فرانسه است.

وی در ادامه افزود:   TELEMAC ماژول‌های مختلفی از جمله  TELEMAC-2D، TELEMAC-3D، SISYPHE، TOMAWAC و ARTEMIS دارد که بر اساس روش المان محدود و حجم محدود عمل می‌کند. کدهای این مدل در نرم‌افزار FORTRAN  90  نوشته شده و امکان استفاده از چند هسته را در اجراهای مختلف مدل به کاربر می‌دهد. ماژول‌های مختلف TELEMAC عبارتند از:

1.    TELEMAC-2D  این ماژول برای شبیه سازی هیدرودینامیک در دو بعد استفاده می‌شود و نیز برای تحلیل انتقال ردیاب مورد استفاده قرار می گیرد.

2.       TELEMAC-3D این ماژول که قابلیت انتشار امواج در آن قرار داده شده است برای شبیه سازی هیدرودینامیک در سه بعد استفاده می‌شود.

3.       SISYPHE  برای محاسبه میزان انتقال رسوب بستر و معلق استفاده می‌شود.

4.    ARTEMIS و TOMAWA برای مدلسازی موج از این دو ماژول کمک گرفته می‌شود. از ARTEMIS برای بررسی تغییرات موج در مناطق ساحلی و بنادر استفاده شده و از TOMAWAC برای شبیه سازی حالت دریا در شرایط دائمی یا گذرا با روش طیفی استفاده می‌شود.

گفتنی است در این سخنرانی به مدل سازی اثرات ناشی از طوفان گونو در بندر رمین با استفاده از TELEMAC اشاره شد. نتایج این مدل سازی در مقاله ای با مشخصات زیر به چاپ رسیده است.

Hajivalie, F. and A. Arabzadeh, A 3D Numerical Study of Cyclone Gonu Waves Impact on Ramin Port. International Journal of coastal and offshore engineering, 2017. 1(1): p. 33-41.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مهر 1396
تعداد بازدید : 632

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.