EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کارگاه آموزشی "مدلسازی اکوسیستم­های آبی با استفاده از نرم افزار Ecopath (EwE) "در پژوهشگاه برگزار شد

 

کارگاه آموزشی "مدلسازی اکوسیستم­های آبی با استفاده از نرم افزار Ecopath (EwE) " در پژوهشگاه ملی اقیانوس­شناسی و علوم جوی برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این کارگاه آموزشی که 6 آذر 1396 به مدت سه روز برگزار شد، نحوه مدلسازی اکوسیستم­های آبی بر اساس شبکه تغذیه ای با استفاده از نرم افزار Ecopath (EwE) به علاقمندان این نرم افزار آموزش داده شد.

دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه در مراسم افتتاح این کارگاه، درخصوص اهمیت نرم افزار Ecopath (EwE) به عنوان یک نرم افزار بین المللی و رو به توسعه در جهان مطالبی را بیان داشت.

وی نرخ بالای رشد جمعیت و نیاز به تامین غذا و همچنین افزایش دمای کره زمین را نشان دهنده اهمیت و توجه به بخش مدیریت منابع آبی کشور بیان کرد و ضمن تأکید بر حفظ محیط زیست و اکوسیستم های آبی، ارتقای دانش به منظور تصمیم سازی و هدایت تصمیمات مدیریتی اکوسیستم های آبی را  از ضروریات حضور در این دوره آموزشی برشمرد.

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، معرفی روش های نوین مدلسازی اکوسیستم در راستای مدیریت منابع با ارزش آبی؛ درک چگونگی نمونه برداری و جمع آوری داده ها به منظور برآورد پارامترهای ورودی در نرم افزار؛ آشنایی با ساختار نرم افزار Ecopath (EwE) و چگونگی تفسیر خروجی های نرم افزار؛ مروری بر برنامه های کاربردی نرم افزار Ecopath (EwE) در اکوسیستم های مختلف؛ و درک چگونگی استفاده از آن برای اهداف حفاظت از منابع طبیعی به روش مدیریت مبتنی بر اکوسیستم،  عنوان گردید.

این گزارش حاکی از آن است که داده های اكولوژیك و مدل های كاربردی از اكوسیستم ها، پایه و اساس برنامه ریزی و سیاست گذاری برای مدیریت اكوسیستم ها بوده است و در نبود و یا كمبود چنین دانشی و با در اختیار داشتن دانش محدود، ناهمگون و پراكنده از اكوسیستم ها نمی توان انتظار داشت تا روش های مدیریتی و نظارتی از كارایی كافی برخوردار باشند

گفتنی است این دوره  آموزشی توسط دکتر رونالدو  آنجلینی ‏ استاد دانشگاه کشور برزیل و با حضور 11 نفر شرکت کننده از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه گیلان و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار گردید.

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 18 آذر 1396
تعداد بازدید : 746

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.