EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی «سنجش از دور و فرآیندهای بیوژئوشیمیایی ساحلی» در مرکز اقیانوس شناسی(بوشهر)برگزار شد

 

سخنرانی علمی «سنجش از دور و فرآیندهای بیوژئوشیمیایی ساحلی» در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این سخنرانی علمی با حضور پروفسور نبی پور رئیس پژوهشکده زیست فناوری خلیج فارس و اعضاء هیات علمی پژوهشکده، اعضاء هیات علمی و کارشناسان دانشگاه خلیج فارس، پژوهشکده میگوی کشور و مرکز اقیانوس شناسی بوشهر و نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه­های مختلف استان 27 آذر 96  در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) برگزار شد، دکتر غلامرضا محمدپور مطالبی را در خصوص  دانش سنجش از دور و اهمیت آن بیان نمود.

 محمدپور  در این سخنرانی علمی درباره تعیین رطوبت خاک، تهیه نقشه های دقیق با لیزر، پایش لکه های نفتی در دریا، ناوبری امن برای کشتی ها، اندازه گیری سمت و سرعت باد، بررسی وضعیت سلامتی مناطق ساحلی، رودخانه ها و دریاچه ها، پیش بینی وضعیت آب و هوایی، پایش و پیش بینی گسترش بیماری های جنگلی و آبی، پایش آلودگی هوا، کاوش های باستان شناسی، بهینه سازی صفحه های خورشیدی، پایش جریان ها و گردش های اقیانوسی، مطالعه گیاهان دریایی و ساحلی، پیش گیری از فرسایش جلگه ها و آبگیرها، پایش جابه جایی رسوبات، مقایسه گذشته و حال برای تحلیل های زمانی و اقلیمی، گردشگری، کمک به بهبود کیفیت آب آشامیدنی، کمک به ماهی گیری و پرورش و پایش و پیش بینی گسترش باکتری ها و ویروس های بیماری زا در آب های ساحلی، نکاتی را بیان کرد.

وی ضمن بیان این که سنجش از دور می تواند به صورت آکوستیک و نوری باشد، گفت: در اندازه گیری آکوستیک، امواج صوتی به ذره یا سطح مورد نظر تابانده شده و سپس تغییرات در موج بازتاب شده به حس گر، بررسی می گردند. همچنین در اندازه گیری تصویری، نور می تواند از طریق دو منبع خورشید و خود حس گر تأمین گردد.

محمدپو در ادامه افزود: اگر منبع نور خورشید باشد، به آن سنجش passive ، و اگر نور توسط منبع دیگری تأمین گردد به آن سنجش active  می گویند. از نمونه های سنجش passive می توان ماهواره های هواشناسی و اقیانوس شناسی را بر شمرد.

وی تصریح کرد که نمونه سنجش های active را می توان به رادار، لیدار و سنجنده هایی که از خود نور یا لیزر می تابانند اشاره نمود.

وی در خصوص ماهواره ها مطالبی را بیان کرد و گفت: در حالت کلی، ماهواره ها نیز به دو گروه دسته بندی می شوند: ماهواره های قطب مدار و زمین ثابت. ماهواره های قطب مدار، از ارتفاع تقریبی 760 کیلومتری زمین را از قطب تا قطب و به صورت نوارهای هم پوش جارو می کنند، در حالی که ماهواره های زمین ثابت، همیشه در بالای منطقه تعیین شده ای قرار گرفته و در ارتفاع تقریبی 36000 کیلومتری با مدار چرخش وضعی زمین می چرخند.

در ادامه دکتر محمدپور به برخی از محدودیت های دورسنجی اشاره کرد و گفت:  برای نمونه، تصاویر ماهواره ای که از بزرگ نمایی بسیاربالایی برخوردار هستند، بسیار گران قیمت اند. همچنین، عواملی مانند بخار آب، ازن، گردوغبار، هواویزها و ابرها می توانند در شدت نور رسیده به حس گر، اختلال ایجاد نمایند و تحلیل و حذف نمودن این اختلال ها از تصویر ماهواره ای و به دست آوردن داده های پاک، به تخصص در چند رشته مختلف نیازمند است. با این وجود، وضعیت ماهواره ها نسبت به زمین و پوشش گسترده آن ها باعث می گردد که استفاده از آن ها به کاربردی روزمره در مطالعات پژوهش گران و حتی زندگی کاربران تبدیل گردد. به علاوه، مدل های اپتیک تهیه شده در هر گوشه جهان می توانند در منطقه ای دیگر بومی سازی شده و به کار گرفته شوند.  دست آخر این که پژوهش گران در جهان، حضور دانش سنجش از دور در کنار شاخه های دیگر علوم، چه دریایی و چه زیستی، را پذیرفته و از امکانات گسترده آن در داده برداری و داده کاوی بهره مند می شوند.

 

   
   

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 9 دي 1396
تعداد بازدید : 669

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.