EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
هجدهمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی برگزار شد

 

 

 هجدهمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی کشور با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و روسا، معاونان و مدیران ارشد دانشگاه ساحلی و دریایی کشور چهارشنبه 19 اردیبهشت 97  در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در آغاز این نشست دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ضمن خیر مقدم و ارایه گزارشی از فعالیت های اتحادیه به برنامه های پیش رو اتحادیه اشاره کرد و در این راستا از برگزاری نشست معاونان پژوهشی و آموزشی دانشگاه های عضو و تصویب دو طرح کلان ملی در حوزه علوم دریایی و همچنین برگزاری گشت تحقیقاتی در خلیج فارس و دریای عمان را از اهم برنامه های در دست اقدام این اتحادیه عنوان نمود.

وی با بیان این که در حوزه آموزش نیز وضعیت رشته های تحصیلی علوم دریایی مورد ارزیابی قرار گرفته است و سند راهبردی توسعه علوم دریایی به تصویب رسیده است به جایگاه ششمی ایران در آسیا بعد از ترکیه از نظر تولید مقالات علمی اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی ایران در حوزه تولید مقالات علمی در حوزه علوم دریایی رتبه ۲۶ جهان را در اختیار دارد.

وی در حوزه ترویج و فرهنگ سازی به برنامه های دانشگاه های و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی کشور اشاره کرد و گفت: برنامه های متعددی برای روز ملی خلیج فارس، روز ملی دریای خزر و همچنین روز جهانی اقیانوس اجرا شده و در دست اجراست.

دکتر ابطحی در خصوص جزئیات برگزاری دومین گشت تحقیقاتی اقیانوسی که قرار است هفته آینده در آب های دریای عمان انجام شود گفت: برای انجام این گشت تحقیقاتی با دانشگاه هایی که ظرفیت اعزام محقق داشتند مکاتبات صورت گرفت و بر این اساس در این مرحله محققان دانشگاه های علوم دریایی خرمشهر، هرمزگان و خلیج فارس بوشهر شرکت خواهند کرد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان اینکه تلاش می کنیم گشت های تحقیقاتی به صورت فصلی برگزار شود، گفت: قرار است برای گشت دوره بعدی نیز از محققان دانشگاه های چابهار و دانشگاه های دریایی شمال کشور استفاده شود.

وی تصریح کرد که از آنجا که دریا و اقیانوس از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند نقش موثری در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال داشته باشد از این رو گشت های تحقیقاتی با هدف شناسایی این ظرفیت ها و مولفه های فیزیکی و شیمیایی دریاها و اقیانوس ها برگزار می شود.

ابطحی در ادامه به اهمیت شناساندن ارزش دریاها تاکید کرد و گفت: بر این اساس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در روز ملی خلیج فارس در سطح دبیرستان های استان های ساحلی کشور اقدام به برگزاری سخنرانی های علمی برای دانش آموزان با هدف شناساندن اهمیت و ظرفیت دریاها و اقیانوس ها کرده است و برای 21 مرداد روز دریای خزر نیز برنامه هایی در دست انجام دارد.

وی با بیان این که دریاها و اقیانوس ها منابع مهمی از لحاظ ظرفیت طبیعی و خدماتی که یک اکوسیستم می تواند به بشریت بدهد را دارد، گفت:آن چیزی که علوم دریایی دنیا بر روی آن متمرکز شده مطالعه اکوسیستم های دریایی، اقیانوسی، پدیده های جوی، تغییرات اقلیمی، حفاظت از محیط زیست دریایی ، رفاه و بهداشت انسان ، رشد اقتصادی آبی ، مطالعات مرتبط با زمین شناسی اقیانوسی و فناوری های دریا است .

ابطحی گفت: در دنیا 860 ایستگاه ساحلی در حال فعالیت است که نشان دهنده اهمیت شناخت دریاها و اقیانوس ها و نقش آنها در اقتصاد کشورها و گستردگی این علوم دریایی است .

وی با بیان این که در حوزه علوم دریایی چین، ایران، هند و برزیل به ترتیب رشد خوبی از لحاظ تولیدات علمی داشته اند، تصریح کرد که ایران در بازه زمانی 2012 تا 2014 حدود چهار هزار مقاله در بخش علوم دریایی داشته که این رقم در آمریکا بیش از 96هزار مقاله بوده است. همچنین ایران از سال 2004 تا 2104 با هشت پله رشد رتبه 26 جهان را در تولید مقالات علمی در حوزه علوم دریایی در اختیار دارد.

وی افزود: مدیریت علمی در این حوزه در کشورهای پیشرفته بسیار متمرکز است به طوری که نروژ بیشترین تعداد محقق در زمینه علوم دریایی نسبت به جمعیت در دنیا را دارد و امریکا با دارا بودن 15 کشتی تحقیقاتی بزرگ و 20 کشتی بین المللی در این زمینه رتبه اول را دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت توسعه این علم در کشور در تلاش هستیم تا به قطب های شمال و جنوب نیز نیرو اعزام کنیم، البته رفتن به قطب شمال ساده نیست اما شاید بتوانیم به قطب جنوب ورود کنیم که در نظر داریم برای اعزام اولین گروه محقق به قطب از دانشگاه های دریایی کمک بگیریم.

در بخش دیگری از این نشست، دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز با بیان سخنانی اظهار داشت: حوزه دریا ظرفیت های مهمی مانند گردشگری، شیلات و صنایع دریایی دارد و با یک برنامه ریزی منسجم می تواند در اشتغال کشور نقش مهمی ایفا کند .

دکتر برومند افزود: اتحادیه دانشگاه های ساحلی و دریایی باید امکان به اشتراک گذاری و استفاده مشترک اعضای این اتحادیه از امکانات و تجهیزات پژوهشی را فراهم کند تا هم شاهد هم افزایی و صرفه جویی در هزینه ها باشیم و هم از موازی کاری پرهیز شود.

وی با اشاره بر اهمیت استفاده از خرد جمعی در تصمیم گیری ها، خواستار برگزاری جلسات ماهیانه اتحادیه دانشگاه های ساحلی و دریایی با دستورات مشخص در راستای تقویت همفکری و هماهنگی اعضای این اتحادیه شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به جایگاه خوب ایران در انتشار مقالات علمی در حوزه علوم دریایی گفت: باید در خصوص ساخت تجهیزات پژوهشی حوزه دریا و انتقال فناوری های نوین این حوزه به کشور اقدامات عملی انجام دهیم.

وی اتحادیه دانشگاه های ساحلی و دریایی را بهترین مرجع برای تدوین برنامه های آموزشی و پژوهشی حوزه علوم دریایی و پیشنهاد آن به وزارت علوم دانست و خواستار برگزاری مستمر نشست معاونان آموزشی و پژوهشی این اتحادیه شد.

دکتر برومند تاکید کرد: باید شرایطی را فراهم کنیم تا محققان همه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بتوانند در ماموریت های پژوهشی «کشتی کاوشگر خلیج فارس» حضور داشته باشند.

دکتر برومند افزود: دانشگاه های ساحلی و دریایی کشور باید با سازمان ها و دستگاه های اجرایی مرتبط با دریا، مانند سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت نفت و نیروی دریایی تعامل و ارتباط نزدیک داشته باشند.

دکتر مسعود برومند افزود: ایران با داشتن سه حوضه دریایی خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر پتانسیل بالایی در این زمینه دارد.بنابراین برای استفاده از این ظرفیت باید طرح داشته باشیم تا با اجرای آن موجب رونق اقتصاد دریایی در کشور شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد: اگر در حوزه کار آفرینی در بخش دریا نتوانیم اشتغال ایجاد کنیم به این نعمت خدادادی جفا کرده ایم.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: باید نگاه مدرک گرایانه و رشته گرایانه را در دانشگاه ها تغییر دهیم و به سمت پروژه های پژوهشی حرکت کنیم چون این مسیر آینده ما را می سازد.

برومند اظهار داشت: باید نیازهای کشور را مشخص و بر اساس آن حرکت کنیم، پروژه ها باید از نیازها و چالش های کشور بیرون بیایند، دسته بندی و بعد اجرایی شوند تا مشکلی از مشکلات کشور برطرف شود.

گفتنی است در این نشست، مسوولان دانشگاه های عضو به بیان دیدگاه های خود پرداختند و دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با رای اعضای شورای عالی اتحادیه به عنوان رئیس جدید ادواری اتحادیه، انتخاب شد.

اتحادیه دانشگاه‌های ساحلی و دریایی به منظور هماهنگی و گسترش تعامل آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دریایی کشور و نیز ارتقای سطح علوم دریایی در جهت پیشبرد اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۶ به پیشنهاد پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تشکیل شد و ۱۸ دانشگاه و یک پژوهشگاه در آن عضویت دارند. دبیرخانه دایمی این اتحادیه در حال حاضر در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مستقر است.

 

 

 

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 22 ارديبهشت 1397
تعداد بازدید : 644

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.