EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع «آشوبناکی» توسط پروفسور محمد طیبی رهنی در پژوهشگاه برگزار شد

 

سخنرانی علمی با موضوع «آشوبناکی» یک شنبه 31 تیر 97 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، پروفسور محمد طیبی رهنی استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف در آغاز سخنرانیش که با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و کارشناسان پژوهشگاه برگزار شد به بررسی سیستم‌های آشوبناک یا پر هرج‌ و مرج سیستم‌های دینامیکی خیلی ‏غیرخطی پرداخت و گفت: این سیستمها نسبت به شرایط اولیة و مرزی بسیار حساس هستند (‏Butterfly Effect‏) و جهان اطراف ما مملو از آنهاست.

وی افزود: تعداد این سیستم ها به قدری زیاد است که می توان اساس خیلی از اتفاقات جهان هستی را بر پایه آنها تحلیل کرد.

رهنی که هم اکنون معاون پژوهشی پژوهشگاه هوافضا را نیز بر عهده دارد در ادامه سخنانش به جذابیت موضوع آشوبناکی اشاره کرد و گفت: جذابیت این موضوع دانشمندان زیادی را (تقریبا در تمام رشته های علمی) به خود جذب نموده است. این تلاش ها منجر به شکل گیری نظریه آشوب یا نظریه بی نظمی ها شده که شاخه ای از ریاضیات است.

وی با بیان این که مطالعه در مورد نظریه آشوب از سال 1965 توسط دانشمندی به نام ادوارد لورنز از مطالعات هواشناسی اش شروع شد، اظهار داشت: این نظریه سپس تقریبا در تمام زمینه های علوم و مهندسی، از قبیل: علوم تجربی، مدیریت، علوم اجتماعی، هواشناسی، نجوم، مکانیک، فیزیک و اقتصاد وارد شده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه هوا و فضا تصریح کرد: جریان آشفته در مکانیک سیالات که کاربردهای گسترده ای در رشته هایی مهندسی مکانیک و مهندسی هوافضا دارد یکی از مهم ترین مثال های سیستم های دینامیکی آشوبناک است. گفتنی است در پایان سخنرانی به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ داده شد.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 مرداد 1397
تعداد بازدید : 504

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.