EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سفید شدگی گسترده مرجان های خلیج چابهار در اثر افزایش دما

 

رئیس مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) از سفیدشدگی حجم وسیعی از آبسنگهای مرجانی خلیج چابهار خبر داد و گفت: در بازدید اخیر پژوهشگران این مرکز از آبسنگهای مرجانی خلیج چابهار، حجم وسیعی از سفیدشدگی در مرجان های سخت این منطقه ثبت گردید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر امیر قاضی لو در این باره گفت: پیرو اعلام وضعیت قرمز هشدار جهانی مبنی بر افزایش دمای آب و احتمال سفیدشدگی مرجان ها، تیم کارشناسان و غواصان مرکز در اوایل مرداد سال جاری به خلیج چابهار اعزام  گردید و پس از تحقیقات به عمل آمده، میزان سفید شدگی انواع گونه های مرجان توده ای (مثل گونه های متعلق به جنس Favia و Cyphastrea) قریب به 100 درصد و در گونه های متعلق به جنس Acropora بین 10 الی 50 درصد برآورد و ثبت گردید.

قاضی لو با بیان این که در زمان بررسی، اغلب مرجان های Acropora موجود در منطقه در حالت رنگ پریدگی بوده و دمای آب بیش از 30 درجه ثبت گردید، تصریح کرد: در صورت تداوم موج گرما، نرخ سفیدشدگی این مرجان ها افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه افزود: در این تحقیقات میدانی کمترین میزان سفید شدگی (کمتر از 5 درصد) در مرجان های متعلق به جنس Pocillopora مشاهده و گزارش شد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی خاطرنشان کرد: بر اساس هشدار جهانی افزایش دمای آب به حدی زیاد است که احتمالا منجر به سفید شدگی آبسنگهای مرجانی خواهد شد و این افزایش بیش از حد دما خارج  از تحمل مرجان هاست.

 

 

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 مرداد 1397
تعداد بازدید : 575

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.