EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» با همکاری مرکز خلیج فارس(بندرعباس)

 

مراسم گرامیداشت سالروز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» با حضور مقامات و مسوولان محلی و استان هرمزگان، چهارشنبه 3 مرداد 97 در سالن آمفی تئاتر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این مراسم که با حضور دکتر همتی استاندار هرمزگان، آقای غیبی مدیرکل دفتر جنگل های خارج از شمال، آقای ذاکری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، آقای وفادار مدیرکل حفاظت محیط زیست، دکتر شیخی رییس دانشگاه هرمزگان، دکتر حمزه ئی سرپرست مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس، رییس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری هرمزگان و جمعی از محققان و دانشگاهیان برگزار شد، مباحثی پیرامون جنبه های مختلف اهمیت اکوسیستم مانگرو و همچنین فرصت ها و چالش های پیرامون آن ارائه گردید.

دکتر صمد حمزه ئی سرپرست مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس در آغاز مراسم با بیان این که طی 100 سال گذشته در دنیا 50 درصد از اکوسیستم های مانگرو بدلیل عدم توجه نابود شده اند، گفت: ۲۵ هزار هکتار از اکوسیستم مانگرو کشور در استان هرمزگان قرار دارد که برخلاف بسیاری نقط جهان نه تنها در حال کاهش نیستند بلکه سالانه بر وسعت آن ها اضافه می گردد، وی در ادامه لزوم توجه ویژه به حفظ اکوسیستم های مانگرو را مورد تاکید قرار داد و گفت: نباید تهدیدهای جدی پیرامون این اکوسیستم ها نادید گرفته شود.

دکتر همتی استاندار هرمزگان نیز در این مراسم ضمن بیان این که حفظ و حراست از جنگل های مانگرو باید به گفتمان اجتماعی تبدیل شود، اظهار داشت: دانشگاهیان، محققان و پژوهشگران باید برای احیا طبیعت به کمک دولت بیایند زیرا که اگر گفتمان اجتماعی را در حوزه محیط زیست تطبیق دهیم هم توسعه انجام می شود و هم حفظ و احیا صورت می گیرد.

وی افزود: باید موضوع حفاظت از جنگل های حرا تبدیل به گفتمان اجتماعی شود همه اقشار و بخش ها به عنوان حافظان طبیعت و محیط زیست نقش ایفا کنند و دغدغه همه مردم حفاظت از طبیعت باشد. طبق اظهارات ایشان 9 میلیون اصله نهال حرا تاکنون به همت اداره کل منابع طبعی هرمزگان کاشته شده که در نوع خود بی نظیر است.

همتی افزود: هرمزگان با دارا بودن بیشترین میزان جنگل های مانگرو در ایران این ظرفیت را دارد که نشست های بین المللی علمی با حضور کشورهای دارای جنگل مانگرو برگزار کند. وی تصریح کرد که هرمزگان با برگزاری ده ها نشست بین المللی در طول سال، می تواند در زمینه حفظ جنگل های مانگرو در مدار اخبار بین المللی قرار گیرد.

امید ذاکری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان با اشاره به این مطلب که جنگل های مانگرو از اکوسیستم های ویژه مناطق حاره اند که امروزه این جنگل ها در کانون توجه سه معاهده زیست محیطی جهان یعنی کنوانسیون تالابها، تنوع زیستی و میراث های جهانی قرار دارد، گفت: بر اساس معاهدات بین المللی، 56 کشور در دنیا و 13 کشور در آسیا دارای جنگل مانگرو هستند که ایران از نظر وسعت جنگل های مانگرو رتبه 43 و در آسیا رتبه 10 را دارد و هرمزگان با بیش از 20 هزار هکتار جنگل مانگرو بیشترین میزان جنگل های مانگرو در کشور را دارد به طوریکه 81 درصد پوشش جنگلی در استان هرمزگان است.

وی افزود: در سال های اخیر با توانمندسازی جوامع محلی، آموزش، ساماندهی و گروه بندی آنها تلاش کردیم توسعه جنگل های مانگرو را با تزریق اعتبارات به مردم و جوامع محلی واگذار کنیم و مردم نیز در نگه داری از این گونه های جنگلی بسیار موفق عمل کرده اند.

غیبی رئیس جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری نیز در این مراسم با بیان سخنانی گفت: جنگل‌ها به ویژه جنگل‌های مانگرو از مهمترین اکوسیستم ‌های دنیا محسوب می‌شوند که متاسفانه با مخاطرات زیادی روبرو هستند. تغییرات اقلیمی، هجوم آفات و آتش سوزی به دلیل افزایش دما و کاهش بارندگی و فعالیت‌های انسانی در نابودی جنگل‌ها و گونه‌ها نقش دارند.

وی با اشاره به این مطلب که از جنگل‌های مانگرو می‌توان به عنوان تنها پوشش جنگلی در کشور نام برد که در سال‌های اخیر بر وسعت آن افزوده شده است. تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته شده در تلاشیم تا با استقرار ۴ کارشناس در استان‌های جنوبی کمر بند سبز در خط جنوب کشور تا منطقه گواتر ایجاد شود.

مجید وفادار مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان نیز مطالبی را در خصوص تهدیدات زیست محیطی جنگل های مانگرو بیان داشت و گفت: قاچاق سوخت، توسعه راه های ساحلی، سدها و ساخت اسکله، موج شکن ها و حضور صنایع بزرگ و کشتی سازی، آلودگی پساب و فاضلاب از جمله تهدیدات زیست محیطی جنگل های مانگرو است که باید مورد توجه و اهتمام مسوولان قرار گیرد.

در پایان این مراسم که با همت مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بندرعباس)، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار شد، از فعالان توسعه و حفظ جنگل های مانگرو تجلیل شد و همچنین جوایر برندگان مسابقه عکاسی دریای زیبا دریای زشت نیز اهدا گردید.

گفتنی است به همین مناسبت پنجشنبه 4 مرداد 97 تعدادی نهال حرا توسط رئیس و جمعی از کارکنان مرکز اقیانوس شناسی (بندرعباس) در سواحل شرق بندرعباس کاشته شد. سواحل کم شیب و با شدت موج کم بالاخص خورهای سواحل استان هرمزگان که بخش زیادی از سواحل استان را در بر می گیرند بهترین مکان برای رویش جنگل های حرا هستند. در این نواحی جریان جزرومد بصورت نیم روزانه این درختان را آبیاری می کند و مواد مغذی را  بین این اکوسیستم ها و دیگر نواحی ساحلی و دریایی تبادل می کند.

 

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 مرداد 1397
تعداد بازدید : 434

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.