EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری نشست تخصصی و کاشت نهال حرا به مناسبت روز جهانی«حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» در (بوشهر)

 

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی «حفاظت از اکوسیستم های مانگرو» نشست تخصصی و کاشت نهال حرا شنبه 6 مرداد 97 در استان بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این نشست تخصصی که با حضور دکتر دلشب مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، دکتر قائمی رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس، دکتر مهاجری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، رییس شبکه انجمن­های محیط زیستی و منابع طبیعی استان بوشهر، جمعی از کارشناسان و مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی و مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر ) در محل اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر برگزار شد، وضعیت جنگل های حرا و همچنین مباحثی در حوزه اکوسیستم های مانگرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیش از آغاز این نشست در مراسم آیینی چندین نهال حرا با حضور مسوولان محلی و استانی در محل خور سلطانی بوشهر (واقع در اتوبان امام علی(ع)) کاشته شد و پس از آن در نشست تخصصی، دکتر دلشب به ارائه گزارشی درباره وضعیت جنگل­های حرا، اهمیت وجود اکوسیستم های مانگر و همچنین برنامه های پیش رو پرداخت و گفت: تحقیقات و پژوهش هایی درباب تغییرات اقلیم و تاثیر آن بر اکوسیستم های ساحلی در استان بوشهر صورت گرفته است که هم اکنون در مراحل پایانی تدوین قرار دارد که امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود.

وی با اشاره به این که در سال های اخیر حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان بوشهر و همچنین سازمان های مردم نهاد در حوزه محیط زیست، اقدام به کاشت نهال حرا در زیستگاه های مستعد استان نموده اند، گفت که در حال حاضر در همه شهرستان های ساحلی استان، کاشت حرا به صورت دست کاشت صورت می گیرد و این مهم با توجه به شرایط زیستگاهی مساعد در استان باعث رشد مناسب و ایجاد چشم اندازی زیبا و جذب هر بازدید کننده ای خواهد شد.

در ادامه دکتر قائمی به ارائه مطالبی در حوزه اکوسیستم های مانگرو پرداخت و تعدادی از تجربه های موفق در حوزه حفاظت و گسترش اکوسیستم های مانگرو در سطح جهان را تشریح نمود.

 وی ضمن بیان تجربیات موفقی مانند آنچه که در کشورهای آمریکا، استرالیا، ژاپن، هندوستان و پاکستان و سریلانکا در یک دهه گذشته رخ داده است، به ارائه گزارشی از پروژه ها و تحقیقات انجام شده در زمینه اکوسیستم های مانگرو توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی پرداخت و گفت: از این تجربیات می توان در مناطق مختلف استان بوشهر بهره برد و به تدوین چارچوب برنامه حفاظت از تنوع زیستی مانگرو اهتمام ورزید و این برنامه را با حمایت از جوامع محلی، گروه های کودکان و نوجوانان، انجمن های غیردولتی و ... به سامان رساند.

در ادامه مراسم، دکتر مهاجری نیز به ارائه تجربه خود در حدود دو دهه پیش در کاشت و برنامه ریزی جنگل های حرا در بوشهر پرداخت و گزارشی از آنچه که در اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر انجام شده بود را ارایه نمود.

وی در ادامه افزود: با توجه به تحقیقات بین المللی که چند دهه پیش در تالاب حله صورت پذیرفته است که شاید بتوان در تالاب حله نیز شاهد رشد گونه های درخت حرا باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر به تشریح دقیق آنچه که در کاشت درختان حرا در اواخر دهه هفتاد در استان بوشهر رخ داده بود پرداخت و تجربیات و یافته های علمی خود را با حضار به اشتراک گذاشت. گفتنی است این نشست تخصصی با همکاری مشترک مرکز اقیانوس شناسی خلیج ­فارس (بوشهر) و اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 مرداد 1397
تعداد بازدید : 446

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.