EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
نشست تخصصی روز دریای خزر با مشارکت پژوهشگاه و دانشگاه گیلان برگزار شد.

 

به منظور پاسداشت 21 مرداد ماه روز منطقه ای دریای خزر، «نشست تخصصی روز ملی دریای خزر با محور اثرات تغییر اقلیم» با حضور اعضای هیات علمی و متخصصان حوزه دریایی- اقیانوسی از دانشگاه گیلان، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌ شناسی و علوم جوی، دانشگاه علوم‌ کشاورزی و منابع طبیعی ساری و گنبد، سازمان بنادر و دریانوردی، ادارات کل محیط زیست، هواشناسی، منابع طبیعی استان گیلان، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب‌ منطقه‌ای استان گیلان در دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در این نشست دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان، نامگذاری ۲۱ مرداد به عنوان "روز ملی دریای خزر" را فرصتی مغتنم برای پاسداشت این نعمت الهی دانست.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به وظیفه ویژه مراکز علمی گفت: دانشگاه گیلان به عنوان بزرگترین دانشگاه شمال کشور خود را در برابر مسایل زیست محیطی دریای خزر مسئول می داند و با استفاده از پتانسیل خود ضمن کمک به شکل گیری توسعه دریامحور در این منطقه و با استفاده از این منبع طبیعی برای رشد شاخص های اقتصادی و ارتقاء سطح آن، تلاش می کند تا برای کاهش مشکلات و مسایل این دریاچه بسیار با ارزش، راه حل ارائه کند و همه مسئولیم تا توسعه دریامحور به گونه ای شکل بگیرد که کمترین آسیب به محیط زیست این دریاچه وارد شود.

در ادامه، دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور ضمن تشکر از دانشگاه گیلان برای میزبانی نشست تخصصی روز دریای خزر، به بیان ویژگی های این دریا پرداخت. دکتر ابطحی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد دریای خزر از نظر مساحت و عمق، وجود جنگل های هیرکانی در حاشیه آن، تنوع اقلیمی حوزه و دارا بودن گونه های منحصر به فرد، به ویژگی های اقیانوس ­شناسی این دریا اشاره کردند و آن را مناسب ترین مدل طبیعی برای مطالعه نوسان تراز  آب اقیانوسی دانستند. وی در ادامه با اشاره به اهمیت زیستی دریای خزر آن را زیستگاه ماهیانی معرفی کرد که گران­قیمت ترین محصول غذایی دریایی جهان را تولید می کنند. وی در ادامه به معرفی برخی از مشکلات زیست محیطی در دریای خزر از جمله آلودگی نفتی، حضور گونه های مهاجم، وجود نواحی مرده، ورود فاضلاب به دریا، زباله های حاشیه دریای خزر پرداخت و با اشاره به اهمیت فعالیت های علمی و تحقیقاتی در این حوزه  گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به سهم خود تلاش می کند فعالیت هایی که دانشگاه ها به جهت کمبود امکانات و تجهیزات نمی توانند انجام دهند، به عهده بگیرد.

دکتر ابطحی با اشاره به نامگذاری سال های 2021 تا 2030 به عنوان "دهه علوم اقیانوسی" توسط سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار، توجه به آموزش های عمومی و ترویج علمی در سطح آحاد جامعه را زیربنای حفاظت از دریاها و اقیانوس­ها دانست و خواستار توجه هر چه بیشتر دانشگاه ها، مراکز علمی و ارگان های دریایی به آموزش های عمومی و ترویج علوم دریایی شدند.

در این نشست تخصصی موضوعات مهمی نظیر اهمیت دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن به عنوان زیستگاه گونه‌های آبزی منحصر به فرد به‌ویژه ماهیان خاویاری، تأثیر دریای خزر بر اقلیم پیرامون آن، نوسانات تراز آب دریای خزر، راه‌کارهای سازگاری با محیط زیست و مدیریت منابع آب در حوضه آبریز آن، کشتیرانی پاک و اقدامات انجام شده به منظور مقابله با آلودگی‌های نفتی و کاهش آلودگی‌های با منشاء خشکی مطرح شد و متخصصان حوزه های مختلف دریای خزر در ارتباط با مباحث مطرح شده به بحث و تبادل نظر پرداختند.


ایجاد کننده : admininio
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 مرداد 1397
تعداد بازدید : 494

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.