EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
در بیانیه پایانی نشست تخصصی روز دریای خزر اقدامات عملی به منظور حفاظت از دریای خزر پیشنهاد شد

 

 

   بیست و یکم مرداد، روزی است تاریخی که برای نخستین بار، پنج کشور حاشیه‌ی دریای خزر برای همکاری‌های محیط زیستی در رابطه با دریای خزر با هم میثاق بستند. این کشورها در سال ۱۳۸۲، کنوانسیون منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران را امضاء کردند و تاریخ ۲۱ مردادماه به عنوان روز دریای خزر نامیده شد.

 

به منظور پاسداشت این روز مهم، نشست تخصصی روز دریای خزر با همکاری مشترک پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و دانشگاه گیلان و با حضور اعضای هیات علمی، پژوهشگران و صاحب نظران حوزه دریایی و نمایندگان دستگاه های مختلف اجرایی به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد که طی آن ضمن ارایه هفت سخنرانی، موضوعات مختلف مربوط به دریای خزر مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.   

در بخش پایانی این نشست نیز بسته سیاست‌گذاری پیشنهادی به شرح زیر قرائت شد:

-         با عنایت به اینکه فعالیت‌های محوری روز جهانی دریاها و اقیانوس‌ها برای سال ۲۰۱۸ از سوی سازمان ملل جلوگیری از آلودگی ناشی از پلاستیک‌ها و یافتن راه‌حل‌هایی برای داشتن دریاهای سالم عنوان شده است، پیشنهاد می‌گردد یکی از شهرهای ساحلی استان گیلان به عنوان شهر الگویی بدون پلاستک معرفی شده و سیاست‌های تشویقی و بازدارنده برای عدم استفاده از پلاستک در این مناطق اعمال گردد.

-         باتوجه به ضرورت بسیار زیاد حفاظت از مناطق دریایی، پیشنهاد می‌شود مناطقی از سواحل دریای خزر به عنوان پارک‌های دریایی یا مناطق حفاظت‌شده ملی معرفی گردد. در این راستا سواحل گیسوم استان گیلان به عنوان محل تلاقی جنگل کوهستانی، جلگه‌ای، ساحل و دریا جهت معرفی به عنوان منطقه حفاظت‌شده ساحلی-دریایی پیشنهاد شده تا تدابیر لازم به منظور یکپارچگی زیست بوم منطقه با ساخت پل یا تونل طبیعت اتخاذ گردد.

-          انجام مطالعه، پایش و مدل‌سازی پدیده‌های مختلف حاکم بر دریای خزر نیازمند فعالیت‌های گسترده علمی-پژوهشی از سوی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بوده و نیازمند حمایت ارگان‌های مختلف دریایی کشور است. در این راستا پیشنهاد می‌شود دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی و کمیته ملی اقیانوس‌شناسی با بهره‌گیری از ظرفیت موجود در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی استان‌های شمالی کشور نسبت به برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های مطالعاتی در حوزه دریای خزر متناسب با اولویت‌های پژوهشی کشور اقدام نماید.

-         به منظور جلب توجه آحاد مردم و مسئولان به اهمیت بهره‌برداری پایدار و حفاظت از محیط زیست دریای خزر پیشنهاد می‌شود هر سال مراسم گرامی‌داشت این روز با همکاری کمیته ملی اقیانوس‌شناسی در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز پژوهشی شمال کشور و با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط انجام پذیرد.

 


ایجاد کننده : admininio
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 مرداد 1397
تعداد بازدید : 455

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.