EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع «نگاه تاریخی به اقتدار علمی آمریکا» در پژوهشگاه برگزار شد

 

در سخنرانی علمی «نگاه تاریخی به اقتدار علمی در آمریکا» نکات کلیدی درباره موفقیت «بنیاد ملی علم» در آمریکا و تاثیر آن بر اقتدار ایالات متحده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر سید مهدی سیدی در آغاز سخنرانیش با بیان این که ایالات متحده آمریکا پس از جنگ جهانی دوم توانست با پشت سر گذاشتن اروپا به یک ابرقدرت در جهان تبدیل شود، گفت: این اقتدار تا حد زیادی به اقتدار علمی در این کشور ارتباط دارد و سایر شئون اقتدار این کشور بطور مستقیم و غیر مستقیم از اقتدار علمی نشات می گیرد.

وی از «فرانکلین رزولت» رئیس جمهور وقت آمریکا که دوره ریاست جمهوریش با جنگ جهانی دوم مقارن بود به عنوان شخصی که در به قدرت رسیدن این کشور نقش بسزایی داشت یاد کرد و افزود: زرولت با تاسیس دفتر علم و فناوری در ریاست جمهوری و سپردن برخی مشکلات حادث شده در جنگ به مسئول این دفتر بیش از پیش به قدرت علم پی برد و برای استفاده بیشتر از این قدرت در زمان صلح طی نامه ای از مسئول این دفتر، که دکتر «وان ایوار بوش» بود، خواست تا به چهار سئوال ایشان پاسخ دهد.

سیدی در ادامه سخنانش اظهار کرد: بوش با توجه به تجربیات فراوان گذشته طی نامه ای مبسوط به هر چهار سئوال پاسخ گفت و پیشنهاداتی برای اجرایی شدن آنها ارائه نمود.  

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان این مطلب که یکی از مهمترین پیشنهادات بوش ایجاد بنیاد ملی علم در آمریکا بود که مورد تصویب رئیس جمهور و کنگره آمریکا قرار گرفت، افزود: این بنیاد در طول فعالیت بیش از هفتاد ساله خود توانست فعالیت های زیادی را به انجام رساند که بیش از 230 برنده جایزه نوبل از آن جمله است. طوری که الگوی این بنیاد بعدها هم در آمریکا و در کشور های دیگر مورد تقلید قرار گرفته است

وی تصریح کرد: دکتر «وان ایوار بوش» در آمریکا به عنوان فردی که بیشترین تاثیر را بر علم و فناوری این کشور داشته است شناخته می شود.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 17 شهريور 1397
تعداد بازدید : 388

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.