EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری مانور بین المللی سونامی در سواحل مکران (چابهار و جاسک)

 

 

مانور بین المللی هشدار سونامی (IOWAVE18) با هماهنگی کمیته بین دولتی اقیانوسی(IOC) و سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند (IOTWS) همزمان در 24 کشور حاشیه اقیانوس هند، با مشارکت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سازمان مدیریت بحران، فرمانداری، جمعیت هلال احمر، شهرداری، آتش نشانی، شبکه بهداشت و درمان، اورژانس، نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی و جمعی از اهالی محلی 13 شهریور 97 در شهرستان های چابهار و جاسک با موفقیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر علی خوش خلق رئیس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه، مهمترین هدف برگزاری این مانور را افزایش آمادگی در برابر ‏سونامی و تقویت زنجیره هشدار سونامی در داخل کشور عنوان کرد و در ادامه عناوین، بررسی و ارزیابی وضعیت سامانه هشدار سونامی در ایران، بررسی و ارزیابی واکنش و هماهنگی کلیه سازمانهای مسوول در مدیریت بحران و افزایش آمادگی و آگاهی های مردمی و مسوولان نسبت به مخاطره سونامی ناشی از زلزله در گسل مکران در دو منطقه از سواحل چابهار  و جاسک را به عنوان دیگر اهداف این مانور برشمرد.

وی ضمن اشاره به برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی جهت آموزش مردم و افراد شرکت کننده در مانور در خصوص جلسات  هماهنگی متعددیکه در سطوح مختلف با مسوولان سازمانهای عضو ستاد مدیریت بحران در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همچنین شهرستانهای چابهار و جاسک برگزار گردید، گفت:  در طی این جلسات علاوه بر تدوین سناریوی عملیاتی مانور و تبیین شرح وظایف دستگاه های مختلف، منطقه پارک بهاران در چابهار و روستای بحل در جاسک به عنوان محل برگزاری مانور IOWave18 انتخاب گردید.

وی افزود: در این مانور  با فرض وقوع زلزله ای با بزرگای 9 در گسل مکران روبروی سواحل ایران در ساعت 10:30 به وقت محلی در روز 13 شهریور ماه 1397،  توسط مراکز دیده بان سونامی اقیانوس هند که در استرالیا، اندونزی و هند قرار دارد هشدارهای مربوطه برای مراکز هشدار سونامی کشورهای عضو سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند ارسال گردید.

خوش خلق در ادامه گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز که به عنوان مرکز هشدار سونامی ایران در این سامانه شناخته می شود،  به محض دریافت اولین اطلاعیه از سامانه مذکور(10:35 به وقت محلی) که شامل اطلاعات و مشخصات زلزله فرضی رخ داده در سواحل مکران بود، مطابق با زنجیره هشدار تعریف شده، ارسال اطلاعیه های مربوطه شامل مشخصات  زلزله، پیش بینی ارتفاع امواج سونامی ناشی از آن، زمان رسیدن امواج سونامی به سواحل، تایید وقوع سونامی با مشاهدات میدانی فرضی و در نهایت پایان خطر را به افراد و سازمان های مسوول در چابهار و جاسک از طریق برقراری تماس تلفنی، ارسال پیامک، واتساپ و فاکس در دستور کار خود قرار داد.

گفتنی است در این مانور بین المللی، فرمانداران چابهار و جاسک نیز که به عنوان فرمانده و رئیس ستاد مدیریت بحران در این دو شهر تعیین شده بودند به محض اطلاع(در حدود ساعت 10:37) از وقوع زلزله و احتمال بالای وقوع سونامی ناشی از آن، دستور تخلیه و انجام عملیات امداد و نجات را به مسوولان سازمانهای عملیاتی نظیر هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی، شهرداری صادر نمودند و خود نیز به منظور نظارت بر روند انجام عملیات به سمت محل مانور و منطقه امن مشخص شده راهی شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امدادی بلافاصله با حضور در محل ضمن اطلاع رسانی از طریق بلندگوهای دستی و آژیر اعلام عملیات تخلیه را به سمع افراد حاضر در محل رساندند. افراد حاضر در محل نیز با توجه به تابلوهای مسیر فرار نصب شده در محل، به سمت مناطق امن مشخص شده حرکت کردند و در ادامه  توسط اتوبوس های اعزامی شهرداری به محل امن و استقرار موقت که نیروهای جمعیت هلال احمر و اورژانس در آنجا مستقر بودند منتقل شدند و خدمات تریاژ و اورژانس را دریافت نمودند.

خوش خلق در ادامه این گزارش با بیان این که در ساعت 11:15 مرکز هشدار، آخرین اطلاعیه خود را مبنی بر اتمام خطر سونامی و فروکش کردن آب دریا صادر کرد، گفت: پس از صدور آخرین اطلاعیه بخشی از نیروهای امداد و نجات جهت کمک رسانی به افرادی که نتوانسته بودند از  منطقه تحت خطر خارج شوند و همچنین انجام عملیات پاکسازی به منطقه مانور اعزام شدند.

در پایان مانور نیز فرمانداران چابهار و جاسک ضمن ابراز خرسندی از نتایج به دست آمده از برگزاری مانور آمادگی در برابر سونامی، بر استمرار انجام چنین برنامه هایی با هدف افزایش آگاهی های مردمی و حفظ و ارتقاء آمادگی و هماهنگی های نیروهای امدادی در برابر حوادث مشابه تاکید نمودند.

همچنین در این مانور به پیشنهاد سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند،  آقای دکتر مصطفی محقق، هماهنگ کننده ارشد مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت ‏اطلاعات بلایا(APDIM)، نیز به عنوان نماینده کمیته اجتماعی و اقتصادی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل(‏(UNESCAP‏ جهت نظارت و ارزیابی مراحل ‏مختلف اجرای مانور و ارائه گزارش جهت بهبود برنامه های بعدی معرفی شدند. ‏

 

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : يکشنبه 25 شهريور 1397
تعداد بازدید : 414

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.