EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کارگاه «پردازش داده های جغرافیای زیستی دریایی با استفاده از OBIS» در پژوهشگاه برگزار می شود

 

کارگاه بین المللی «پردازش داده های جغرافیای زیستی دریایی با استفاده از OBIS» ‏اول مهر 97 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این دوره آموزشی که با حضور 17 نفر شرکت کننده از چهار کشور پاکستان، عمان، عراق و ایران و توسط اساتیدی از آلمان و روسیه، به زبان انگلیسی از اول مهر سال جاری به مدت چهار روز برگزار می شود، موضوع آشنایی با استاندارد و پردازش های تنوع زیستی در مقیاس ‏جهان و نیز نحوه مصورسازی داده های تنوع گونه ای با کمک نرم افزار ‏(R)‏ ‏آموزش داده می شود.

دکتر عبدالوهاب مقصودلو دبیر علمی این کارگاه، هدف از برگزاری این دوره آموزشی را «آشنایی محققان علوم دریایی ملی و منطقه ای بانحوه ورود استانداردسازی و پردازش داده های تنوع گونه ای و نیز مصورسازی این داده ها در مقیاس جهان» عنوان کرد و گفت: دوره آموزشی حاضر بخشی از اهداف پژوهشگاه را در خصوص ظرفیت سازی بومی و منطقه ای در استانداردسازی داده ‏های تنوع زیستی با فرمت های مورد قبول جهانی پوشش می دهد.‏ 

وی اظهار کرد: سیستم اطلاعات جغرافیای زیستی اقیانوسیOcean Biogeographic Information System (OBIS)، یک سیستم اطلاعاتی بین المللی است که روی داده های تنوع زیستی دریا تمرکز دارد. این سیستم داده­های جغرافیایی گونه­های دریایی را فراهم آورده و از سال 2011 بیش از 30 میلیون داده جغرافیایی گونه­های دریایی را از بیش از 800 بانک اطلاعاتی در خود جای داده است. 

مقصودلو با بیان این که این سیستم در حال حاضر بزرگترین  بانک اطلاعاتی برخط داده های زیستی - جغرافیایی دنیا بوده و مصمم است تا در حدود پنج میلیون ثبت در سال را در خود جای دهد، افزود: وجود یک بانک اطلاعاتی زیستی منسجم و همسو با استاندارد هاي بين المللي می تواند در دراز مدت ما را در شناخت و رصد گونه های مهاجم دریایی که از آبهای دیگر، چه از طریق آب توازن کشتی ها و يا چسبیدن به پیکره شناورهای بزرگ نفتی و تجاری ( بيوفولينگ) منتقل می شوند یاری نماید.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ضمن با اهمیت خواندن بانک اطلاعاتی زیستی تاکید کرد: وجود چنين بانك اطلاعاتي زيستي در مقیاس جهانی نیز اهمیت فراواني دارد. بر همین اساس OBIS که بخشی از بدنه سیستم داده ها و اطلاعات اقیانوسی جهانی (International Oceanographic Data and Information Exchange: IODE) در کمیسیون بین دول اقیانوسی (IOC) است راه اندازی گردید، تا کشورها را در ارزیابی های ملی و منطقه ای، تشخيص نقاط حاصل خیز تنوع زیستی، یاری نماید. در حال حاضر این سیستم در بیش از 80 کشور و در قالب مراکز منطقه ای و با حضور بیش از 3000 محقق در حال فعالیت است.

گفتنی است که پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در دی ماه 1392 با تأیید مدیریت جهانی پروژه های جهانی OBIS، جمهوری اسلامی ایران را به سیستم تبادل داده  زیستی جهانی معرفی و  به عنوان هماهنگ کننده منطقه ای OBIS در آبهای خلیج فارس و دریای عمان (PEGO-OBIS) انتخاب گردید.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 شهريور 1397
تعداد بازدید : 447

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.