EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
تعيين ارزش كل اقتصادي منابع زيست محيطي و بوم سامانه‌هاي دريايي

 

برگزاری کارگاه

«تعیین ارزش كل اقتصادی منابع زیست محیطی و بوم­سامانه‌های دریایی:

مورد بوم­سامانه آبسنگ­های مرجانی خلیج فارس»

 

کارگاه آموزشی یک روزه­ای با عنوان «تعیین ارزش كل اقتصادی منابع زیست محیطی و بوم­سامانه‌های دریایی: مورد بوم­سامانه آبسنگ­های مرجانی» با حضور کارشناسان و متخصصان داخلی در 21 آذر 1390 در مؤسسه ملّی اقیانوسشناسی برگزار میشود.

 

به گزارش روابط عمومی مؤسسه ملّی اقیانوسشناسی، دکتر شیما مدنی دبیر عملی کارگاه هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را آشنایی با مبانی نظری اقتصاد محیط زیست، لزوم حفاظت از محیط زیست دریایی، شناخت و اهمیت بوم­سامانه آبسنگ­های مرجانی و معرفی روش­های ارزشگذاری اقتصادی منابع دریایی عنوان کرد.

 

مدنی در خصوص لزوم آسیبشناسی تخریب بوم سامانههای طبیعی گفت: تخریب مستمر   بوم سامانه هایطبیعی دریایی (مجموعهای از موجودات و محیط زیست زندگی اطراف) پیامدهای زیادی برای تمامی مردم، بویژه آن­هایی كه به طور مستقیم برای گذراندن زندگی به این سامانه­ها متكی هستند در پی خواهد داشت. اتكاء جوامع به منابع، صرفاً  به دلیل كالاها و خدماتی كه منابع طبیعی فراهم می­آورند نیست، بلكه به دلیل نقش مهمی است   کهمنابع طبیعی در تنظیم شرایط اقلیمی، تنظیم گازها، حفظ آبخیزها، كنترل فرسایش خاك، حفظ تنوع زیستی و پایدار بودن گونه­های جانوری خشكی و دریایی، حفظ منابع دریایی و داشتن محیط زیست سالم دارند. بنابراین یك اقدام مهم برای حفاظت از این منابع برآورد ارزش اقتصادی این منابع و كاركردهای آن­ها در طبیعت است که با وجود بودجه­های محدود و رشد نیازها برای استفاده از خدمات محیط­زیست، سیاستگذاران تصمیم­گیری دشواری در خصوص تخصیص سرمایه­گذاری عمومی برای حفاظت و احیاء مجدد محیط زیست طبیعی دارند.

منافع ارزشگذاری منابع طبیعی را می­توان بصورت زیر برشمرد:

1. ارزشگذاری موجب افزایش توجهات زیست­محیطی در بودجه و قوانین می­شود.

2. با بازاری شدن از طریق مالیات، قوانین و مشوق­ها باعث اصلاح مصرف كالای عمومی می­شود.

3. اطلاعات لازم را به سیاستگذاران محیط­زیست برای تحلیل هزینه- فایده ارایه می­دهد.

4. اطلاعات كامل در حسابداری دولتی و بررسی هزینه­های كامل آن ارائه می­شود.

5. هزینه واقعی پروژه­ها، برنامه­ها و سیاستگذاری­ها را در بحث ارزیابی طرح­ها به دست می­دهد.

دبیر علمی کارگاه آموزشی ضمن مهم خواندن ارزشگذاری اقتصادی بوم سامانههای طبیعی در مدیریت برنامههای کلان ملّی، افزود: امروزه مدیریت هماهنگ بهعنوان بهترین راه جهت ضمانت بلندمدت و استفادۀ پایدار از منابع مطرح بوده و در راستای شناساندن این اهمیت، ارزشگذاری اقتصادی حاوی اطلاعات مفیدی برای سیاستگذاران خواهد بود.

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 13 آذر 1390
تعداد بازدید : 2345

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.