EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
برگزاری سخنرانی های آموزشی به مناسبت سالروز جهانی آگاه سازی سونامی در شهر چابهار

 

مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) به مناسبت سالروز جهانی آگاه سازی سونامی، سخنرانی های آموزشی به منظور آگاهی دانش آموزان در سطح مدارس برگزار نمود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، همزمان با سالروز جهانی آگاه سازی سونامی، یک دوره جلسات سخنرانی آموزشی در دبیرستان شهید رجایی و هنرستان ادیب شهرستان چابهار توسط کارشناسان ایستگاه پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی و علوم جوی شهرستان چابهار دوشنبه 14 آبان 97  برگزار گردید.

در این جلسات آموزشی، در زمینه چگونگی تشکیل سونامی و اثرات آن و همچنین نحوه آگاهی رسانی به مردم در زمان این رویداد و نقاط امن شهر چابهار در زمان سونامی، توضیحاتی ارایه و مطالبی تشریح شد.

به نقل از وب سایت اداره کاهش خطر بلایای طبیعی سازمان ملل متحد؛ سونامی ها پدیده های نادری هستند که می توانند بسیار کشنده باشند. گفته می شود که در بیش از صد سال گذشته 58 مورد از آنها منجر به مرگ بیش از 260 هزار نفر شده است. یعنی به طور میانگین به ازای رخداد هر سونامی4600 نفر که این عدد بیش از هر مخاطره دیگری است.

رشد سریع شهرنشینی و توسعه گردشگری در نواحی مستعد بروز سونامی، افراد بیشتری را در معرض این مخاره قرار می دهد. این امر سبب شده است که کاهش ریسک مرتبط با این مخاطره به عنوان یک عامل کلیدی در کاهش مرگ و میر ناشی از بلایای طبیعی محسوب شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2015 روز 5 نوامبر را به عنوان روز جهانی آگاه سازی در مورد سونامی تعیین کرد بر این اساس روز جهانی آگاهی در مورد سونامی بر آموزش و تمرین تخلیه تاکید دارد.

این روز بر اساس یک داستان ژاپنی به نام « آتش در خرمن برنج» انتخاب شده است که بر اساس آن طی زمین لرزه سال 1854 یک کشاورز ژاپنی با مشاهده عقب نشینی دریا که نشانی از بروز سونامی است همه برداشت خود را به آتش کشید تا به روستائیان هشدار دهد که به نواحی مرتفع فرار کنند. پس از آن او یک خاکریز ساخت و درختانی کاشت تا در برابر امواج ناشی از سونامی های آینده به عنوان حفاظ عمل کنند.

 

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 26 آبان 1397
تعداد بازدید : 374

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.