EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش برگزاری کارگاه آموزشی "مدیریت مناطق حفاظت شده دریایی" در ایستگاه «بوشهر»

 

 

کارگاه آموزشی "مدیریت مناطق حفاظت شده دریایی" 13 آذر 97 در ایستگاه پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در این کارگاه آموزشی دو روزه که با حمایت پژوهشگاه و انستیتوی بین المللی اقیانوسی(IOI) و با حضور کارشناسانی از دانشگاه خلیج فارس، اداره هواشناسی استان، پژوهشکده زیر سطحی وابسته به دانشگاه مالک اشتر،  گروه های فعال محیط زیست و ایستگاه برگزار شد، چندین سخنرانی علمی  در حوزه مناطق حفاظت شده دریایی ارایه گردید.

در آغاز این کارگاه، دکتر هانا اعتمادی از پژوهشکده خلیج فارس دانشگاه خلیج فارس بوشهر ضمن ارایه سخنانی در خصوص "اثرات تغییرات اقلیم، آسیب پذیری، کاهش و استراتژی های سازگاری مناطق حفاظت شده" و همچنین «اثرات گرمایش جهانی و گازهای گلخانه ای و مکانیزم های اثرات سوء زیست محیطی آنها» به تحلیل پیامدهایی چون افزایش تراز آب دریا و افزایش دما پرداخت و در ادامه نتایج حاصل از مدل سازی تغییرات اقلیم بر زیستگاه های حرا به ویژه در استان بوشهر تشریح نمود.

سپس دکتر ایمان عاربی از ایستگاه پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) مطالبی را در خصوص " معرفی اکوسیستم جنگل های حرا و ملاحظات زیست محیطی حفاظت از آن" و همچنین «معرفی ویژگی های اکولوژیک اجتماعات مانگرو، تکامل، آرایه شناسی و ژنتیک، فیزیولوژی و بیوشیمی، تولید مثل و اجتماعات گیاهی و جانوری مرتبط با این زیستگاه ها» و همچنین «مطالعات اکولوژیک انجام شده بر روی این اکوسیستم ها در استان بوشهر و مناطق حفاظت شده استان» بیان نمود.

در ادامه این کارگاه، مهندس مصطفی مؤذنی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در خصوص " معرفی مناطق حفاظت شده دریایی و تجارب حاصله در زمینه حفاظت از این مناطق" مطالبی را بیان داشت و فعالیت های انجام شده در دهه گذشته در زمینه حفاظت از اکوسیستم حرای پارک ملی دریایی نایبند را تشریح نمود.

وی همچنین ضمن اشاره به آسیب های زیست محیطی از جمله عدم آگاهی از ارزش این زیستگاه ها در گذشته و خشک شدگی درختان حرا در اثر رسوبگذاری، گزیده ای از تجربیات و فعالیت های مربوط به کاشت و تکثیر این اجتماعات در پارک ملی دریایی نایبند و سایر نقاط استان را بیان کرد.

گفتنی است در دومین روز از برگزاری این کارگاه آموزشی، شرکت کنندگان ضمن بازدید از پارک ملی دریایی نایبند و رویشگاه های حرای این مناطق، در طی گشت میدانی با موضوعات علمی مطرح شده در سخنرانی های علمی کارگاه و نیز مباحث اکولوژیک، حفاظتی، مدیریتی و آسیب شناختی مربوط به آن زیستگاه های ارزشمند آشنا شدند.

مناطق حفاظت شده دریایی (Marine Protected Areas; MPAs) نواحی از اقیانوس ها، دریاها، مصب ها و دریاچه های بزرگ هستند که به دلایل متعدد از جمله منابع اقتصادی طبیعی، حفاظت از تنوع زیستی و حمایت از گونه های خاص مورد حفاظت قرار می گیرند. مدیریت کارامد این مناطق با ایجاد چارچوب قانونی مبتنی بر قواعد و تعهدات بین المللی، برای تحقق حفاظت شایسته این مناطق ضروری است. با تغییر مستمر نیازهای جوامع انسانی و تکامل مفهوم حفاظت در طول زمان، مفهوم و معیارهای انتخاب و نحوه مدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی-دریایی بارها دچار دگرگونی شده است. پیشرفت های قابل توجه در حقوق بین الملل محیط زیست و درک علمی نقش اکوسیستم های ارزشمند همچون مناطق حفاظت شده ساحلی-دریایی، اهمیت مدیریت این مناطق را بیش از پیش آشکار می کند. مناطق حفاظت شده دریایی استان بوشهر با برخورداری از چشم اندازهای کم نظیر، تنوع زیستی، زیستگاه های ارزشمند جنگل های حرا، خورها، اجتماعات مرجانی، گیاهان دریایی و ساحلی، وجود انبوه گونه های نادرگیاهی و جانوری، تنوع عظیم زیستگاه های منطقه ای و پذیرایی از پرندگان مهاجر به ویژه در فصل های زمستان و بهار، تبدیل به مناطقی منحصر به فرد و بسیار ارزشمند و حساس شده اند.

 

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 آذر 1397
تعداد بازدید : 310

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.