EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
با حضور دکتر ضرغام برگزار شد: مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پژوهشگاه

 

مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران دوشنبه 15بهمن 97 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه،  در آغاز این مراسم دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت های پژوهشگاه را در سال 1397، ارایه کرد و گفت: پژوهشگاه بر اساس «برنامه محوری» در فعالیت های مراکز علمی-تحقیقاتی، فعالیت های پژوهشی خود را حول سه محور کاوشگر خلیج فارس، تغییر اقلیم و پایش سواحل و آب های ساحلی بنا نهاده است.

دکتر ابطحی ارایه گزارش های گشت های تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس به نهادهای عالی کشور را مفید و موثر خواند و گفت: این موضوع نشان می دهد که فعالیت های علمی در صورتیکه مبتنی بر برنامه باشد می تواند در سیاستگذاری های کلان نیز موثر واقع شود.

وی با اشاره به فعالیت های اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی تصریح کرد: در راستای فعالیت های پژوهشگاه،  18 دانشگاه و مراکز پژوهشی عضو اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی در صدد تدوین برنامه های علمی برای فعالیت های تحقیقاتی آینده خود هستند و همه اینها در کنار پژوهشگاه قرار خواهند گرفت.

در بخش دیگر از این مراسم دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ضمن تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در آغاز سخنانش مطالبی را در خصوص اهمیت فعالیت های علمی و تحقیقاتی بیان نمود و در ادامه رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی را در پرتو تولیدات علمی عنوان کرد.

وی با اشاره به فعالیت های بنیاد ملی علم ایران اظهار داشت: یکی از فعالیت های اساسی بنیاد تلاش برای مردمی سازی علم است. اگر جامعه با جریان علمی کشور همراه شود و درک عمومی از دانش افزایش پیدا کند نتیجه آن مقبولیت اجتماعی و افزایش سرعت رشد علمی خواهد بود.

دکتر ضرغام ضمن اشاره به این مطلب که علم به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند، اظهار کرد: امروز می بینیم علیرغم رشد نسبتا بالای تولیدات علمی در جهان همچنان هزاران نفر از مردم به واسطه جنگ ها کشته می شوند به این دلیل دانشگاه های نسل چهارم به سراغ حوزه های معرفت شناسی و فرهنگ رفته اند. بنابراین بنیاد ملی علم ایران در راستای مسوولیت های اجتماعی خود به سراغ مدارس و مهد کودک ها رفته است و تلاش دارد آنها را وارد جریان علمی کشور کنند.

 وی همچنین به تبیین فعالیت های مختلف صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران پرداخت و با اشاره به تشکیل کارگروه های مختلف در زمینه های «آینده علم و اثربخشی فعالیت علمی، ریسک و تاب آوری، علوم انسانی و اجتماعی، حمل و نقل و اقتصاد و محیط زیست» در صندوق، اظهار داشت: همه این کارگروه ها با کار بر روی موضوعات مختلف، اولویت های پژوهشی را در زمینه های مختلف برای کشور تبیین خواهند کرد. بنابراین باید ظرفیت های داخلی شناخته شود و بر اساس آنها برنامه ریزی صورت گیرد.

همچنین در ادامه این مراسم، تفاهم نامه همکاری مشترک با امضای دکتر نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در زمینه اجرای ده طرح تحقیقاتی، پنج رساله دکتری و پنج ثبت اختراع خارجی در راستای سیاست ها و اولویت های تحقیقاتی صندوق، منعقد شد.

در بخشی دیگر از این مراسم، ضمن تقدیر از خانم ها و آقایان: دکتر مهری سیدهشترودی، نفیسه امینی، پریسا حبیبی، مهشید جلیلی،  منا حسین دوست،  ندا شیجونی، شیرین رحمان پور، علی حمزه پور و داوود جاهدی بابت تلاش و فعالیت در اخذ ایزو17025 آزمایشگاه مرکزی، از آقایان: دکتر نگارستان، تاج الدینی و صفایی نیز بابت همکاری پیشین با پژوهشگاه تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است در ادامه این مراسم، از دکتر فرزانه ممتازی و دکتر علی مهدی نیا به عنوان اعضای هیات علمی منتخب سال 1397 و  مهندس فرناز غیاثی، مهندس شیجونی، مهندس سیدولی زاده و مهندس درویش بسطامی  به عنوان کارشناس پژوهشی منتخب سال 1397 تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 بهمن 1397
تعداد بازدید : 295

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.