EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
ورود اطلاعات دریاها و اقیانوس ها در کتاب های درسی

 

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی:

اطلاعات دریاها و اقیانوس ها وارد كتاب های درسی می شود

  

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: با مذاكراتی كه بین وزارت آموزش و پرورش و كمیته آموزش و فرهنگ شورای عالی اقیانوس شناسی انجام گرفت قرار شد اطلاعات عمومی در مورد دریاها و اقیانوس ها در كتاب های درسی دوره دبستان تا دبیرستان گنجانده شود.

'وحید چگینی' در گفت و گو با ایرنا اظهار امیدواری كرد تا اقدامات اجرایی لازم برای تحقق این موضوع بزودی آغاز و این اطلاعات از سال تحصیلی جدید در كتاب های درسی گنجانده شود.

وی با تاكید بر ضرورت ارتقای سطح علوم دریایی و اقیانوس شناسی در كشور تصریح كرد: با وجود اینكه ایران كشوری آبی و دریایی است اما متاسفانه آنطور كه باید در این زمینه پیشرفت نكرده و به اعتقاد برخی كارشناسان، دلیل آن پایین بودن اطلاعات افراد از دریا و اقیانوس ها است.

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی تاكید كرد: از این رو با برنامه ریزی های اصولی و علمی تلاش می كنیم تا زمینه رشد این علم پایه ریزی شود تا تاثیر آن را حداقل در ۲۰ سال آینده و به صورت رشد و گسترش علوم دریایی و اقیانوسی در كشور شاهد باشیم.

وی گفت: هدف از قرار دادن علوم و اطلاعات دریایی و اقیانوسی در كتاب های درسی این است ، كودكانی كه امروزه در حال تحصیل هستند با اهمیت این علم آشنا شوند تا در آینده كه چرخ جامعه را حركت می دهند، با علم و آگاهی كامل به بخش دریا و اقیانوس بپردازند و برای آن برنامه ریزی كنند.

چگینی تصریح كرد: متاسفانه فرهنگ و اطلاعات دریایی و اقیانوسی در كشور ما ضعیف است كه باید تلاش كنیم این مشكل را از پایه حل كنیم .

وی در ادامه با یادآوری تدوین نقشه جامع علمی كشور گفت: متاسفانه بحث دریا و اقیانوس در نسخه اولیه این نقشه هیچ جایگاهی نداشت كه با رایزنی های انجام شده، این بحث در نسخه نهایی گنجانده شد.

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی با بیان اینكه موارد و علوم مختلف در نقشه جامع علمی كشور در سه اولویت تقسیم بندی شدند ،افزود: بخش ' الف ' ، ' ب ' و ' ج ' رده تقسیم بندی نقشه است كه بند ' الف' مستقیم زیر نظر رییس جمهور ، بخش' ب ' زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش ' ج ' زیر نظر سازمان و موسسه مربوطه فعالیت می كند.

وی با بیان اینكه مساله دریا و اقیانوس ها در نقشه جامع علمی كشور در بند ' ج ' گنجانده شده است، اظهار گلایه كرد و گفت: با توجه به اهمیت علم دریا در كشور ، این حوزه از دانش باید در رده اول اولویت ها قرار می گرفت تا طرح ها و پروژه های مربوط به آن به طور مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت می كرد.


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 دي 1390
تعداد بازدید : 1796

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.