EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
امکان وقوع سونامی بر اثر زمین لرزه در دریای خزر وجود دارد

 

 

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، با اشاره به برخی اظهار نظرها مسوولان مدیریت بحران استان گیلان مبنی بر عدم امکان وقوع سونامی به دنبال زمین لرزه در بخش جنوبی دریای خزر گفت: در دریای خزر امواجی شبیه سونامی تا بالاروی دو متر قبلا سابقه داشته است

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی افزود: به دلیل وجود برآمدگی آبشوران در وسط خزر که عمق روی آن به شدت کاهش می یابد، امواج سونامی حاصل از زمین لرزه در خزر میانی، نمی تواند با همان مشخصات به خزر جنوبی نفوذ کند.

وی ضمن بیان این مطلب که در خزر شمالی به دلیل عمق بسیار کم و پهنه گسترده امواج سونامی اثرگذار نیستند، افزود: زمین لرزه های کوچک در خزر جنوبی نمی تواند سبب توسعه امواج سونامی شود اما به دلیل شیب بسیار تند بستر در خزر جنوبی، به ویژه بخش های ایرانی، امکان بروز زمین لغزش زیرآب وجود دارد که می تواند سبب سونامی شود.

علیزاده با استناد به مطالعات زمین شناسی دریایی پژوهشگاه در آب های بسیار عمیق خزر جنوبی افزود: زمین لغزش در جنوب خزر قبلا به کرات رخد داده است. جنوب خزر به دلیل عمق زیاد می تواند به آسانی امواجی شبیه سونامی را توسعه دهد.

وی خاطرنشان کرد که  در سواحل جمهوری آذربایجان و روبه روی آن در شرق خزر (خزرمیانی) در پی زمین لرزه امواجی شبیه سونامی تا بالاروی دو متر قبلا سابقه داشته است و خسارت هایی نیز به بار آورده است.

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور زمین‌لرزه ای در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در موقعیت طول جغرافیایی ۵۱.۸۴ و عرض جغرافیایی ۴۰.۵۹ و در فاصله ۴۰۱ کیلومتری اردبیل ثبت شده است. مرکز این زمین لرزه دریای خزر بخش جمهوری آذربایجان بود که در ۳۲۶ کیلومتری بیله‌سوار، ۳۴۴ کیلومتری جعفرآباد و ۳۴۴ کیلومتری تازه‌کند اردبیل به وقوع پیوست و نزدیک‌ترین مراکز استان به مرکز قوع این زلزله، اردبیل با ۴۰۱ کیلومتر و رشت با ۴۱۷ کیلومتر بودند.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : جمعه 2 فروردين 1398
تعداد بازدید : 154

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.