EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
انجام سه تحقیق میدانی همزمان در حوزه های آبی شمال و جنوب کشور برای بررسی علل وقوع سیلاب های اخیر

 

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از انجام سه تحقیق میدانی در حوزه های آبی شمال و جنوب کشور برای برررسی علمی جاری شدن سیلاب های اخیر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: به دنبال بارندگی های اخیر در نواحی شمالی و جنوبی کشور و افزایش دبی رودخانه های منتهی به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در قالب سه تیم کارشناسی متشکل از متخصصان حوزه علوم دریایی و جوی، تحقیقات میدانی چند جانبه در نواحی مصبی و دریایی در سه منطقه: خلیج گرگان، بوشهر و خرمشهر را انجام می دهد.

ابطحی در خصوص تحقیقات میدانی در خلیج گرگان اظهار داشت: در این تحقیقات میدانی که به منظور بررسی آثار سیلاب و همچنین تصویربرداری و مشاهده تغیییرات مورفولوژیک ایجاد شده در نواحی مصبی و ساحل کشور انجام می شود، تیم های تحقیقاتی مراکز پژوهشی پژوهشگاه در شمال کشور در مورخ 20و 22 فروردین 98 در خلیج گرگان-مصب گرگان رود اندازه گیری پارامترهای فیزیک، شیمی، زمین شناسی، زیست شناسی و میکروبیولوژی منطقه را انجام می دهند.

رئیس پژوهشگاه در خصوص تحقیق میدانی در نواحی جنوبی کشور نیز گفت: در منطقه بوشهر تیم متخصصان مرکز تحقیقاتی خلیج فارس پژوهشگاه به منظور مطالعه پلوم و دبی آب ورودی از مصب به دریا و مدلسازی های لازم پس از سیلاب اخیر کشور در مصب مند، اندازه گیری های مختلف هیدرولوژی و هیدروبیولوژی را در حوزه های زیست شناسی، فیزیک، زمین شناسی و شیمی را انجام خواهد شد.

ابطحی در ادامه به سومین تحقیق میدانی با مشارکت دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر اشاره کرد و گفت: تیم مشترک تحقیقاتی پژوهشگاه و دانشگاه خرمشهر از مرکز بوشهر در حال برنامه ریزی به منظور انجام نمونه برداری از منطقه اروندرود هستند.

 وی هدف از انجام این تحقیقات میدانی در حوزه های زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی دریا، هواشناسی دریا و پارامترهای مرتبط را مطالعه اندازه گیری میزان دبی و اروندرود به خلیج فارس به ویژه پس از سیلاب خوزستان عنوان کرد.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 فروردين 1398
تعداد بازدید : 235

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.