EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش دوازدهمین جلسه گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار وکاهش خطر سونامی اقیانوس هند

 

گزارش دوازدهمین جلسه گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و

 کاهش خطر سونامی اقیانوس هند (ICG/IOTWMS-XII)

دوازدهمین جلسه گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و کاهش خطر سونامی اقیانوس هند (ICG/IOTWMS-XII) به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و به همت پژوهشگاه ملی اقیانوسشناسی و علوم جوی (INIOAS) در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد. این جلسه به ریاست دکتر اندی اکا ساکایا از اندونزی و با حضور 21 نماینده از 8 کشور حوزه اقیانوس هند (شامل استرالیا، هند، اندونزی، ایران، مالزی، عمان، پاکستان و تایلند)، یک نماینده از مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایای آسیا و اقیانوسیه (APDIM)، بیش از 30 ناظر از 8 کشور (آلمان، هند، ایران، عمان، پرتغال، روسیه، سوئیس و تایلند)، 3 نفر از کارکنان دبیرخانه کمیسیون بین دولتی اقیانوس‌شناسی یونسکو بهمراه یک عضو UNESCAP از طریق ویدئو کنفرانس، از تاریخ 18 الی 21 اسفندماه 1397 برگزار گردید.

در این نشست تصمیمات زیر گرفته شد:

1-      تصویب استراتژی میانمدت 2019-2014 و گزارش وضعیت جاری

2-      ادامه فعالیت کارگروه 1 روی خطرات سونامی، آگاه‌سازی و ایجاد آمادگی عمومی، و همچنین فعالیت کارگروه 2 روی پیش‌بینی و اعلام هشدار سونامی، و کارگروه منطقه‌ای شمالغرب اقیانوس هند

3-      تشکیل 3 تیم کاری جهت فعالیت در مورد "آمادگی در برابر خطرات ناشی از سونامیهای نزدیک ساحل"، "ارزیابی علمی خطرات ناشی از سونامی ناحیه فرورانش مکران" و " برنامه‌ریزی و سازماندهی مانور سونامی اقیانوس هند در سال 2020 (IOWave 2020)" تا زمان تشکیل جلسه بعدی.

در این جلسه همچنین در رابطه با منابع غیرعادی سونامی نزدیک ساحل اخیر پالو و تنگه سوندا که باعث پیچیده شدن روند هشدار سریع سونامی گردید، بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت و مقرر گردید بروزرسانی ارزیابی مخاطرات، تقویت سامانه‌های هشدار و افزایش هرچه بیشتر آگاهی عمومی در دستور کار کارگروههای این سامانه قرار گیرد. نظر به تجربه موفق اجرای مانور IOWave18 توسط کشورهای عضو و برنامه آمادگی در برابر سونامی اقیانوس هند (IOTR) اجرا شده توسط هند و عمان، گروه هماهنگی بین‌دولتی، تمامی کشورهای عضو را ترغیب به اجرای طرح پایلوت IOTR در مناطقی که از جانب یونسکو بعنوان مناطق آسیب‌پذیر شناخته شده‌اند کرد. همچنین تصمیم گرفته شد که کارگاههایی در مورد تجربیات بدست آمده از سونامی پالو و تنگه سوندا در سال 2019 و مانور IOWave در سال 2020 برگزار گردند. برنامه‌های توسعه‌ ظرفیت برای دوره پیش رو تا جلسه بعدی نیز شامل آموزشهای منطقه‌ای در مورد روشهای عملیاتی استاندارد (SOP) و آموزشهای کشوری در مورد نقشه‌ها و روشهای تخلیه مناطق تحت خطر سونامی (TEMPP) در قالب برنامه مشترک IOTIC-BMKG خواهد بود.

همچنین با توجه به پایان دوره رؤسا و معاونین گروه هماهنگی بین دولتی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند و کارگروه های آن، انتخابات جهت دو سال آینده انجام گردید که نتایج آن به شرح زیر می باشد:

"گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و کاهش خطر سونامی اقیانوس هند"

ریاست: پروفسور دویکوریتا کارناواتی (اندونزی)

معاونان: دکتر بهروز ابطحی (ایران) و آقای رائو راما پاتابی (هند)

ادامه فعالیت کارگروه 1 "مخاطرات ناشی از سونامی و آگاهی عمومی"

ریاست: دکتر هارکونتی پرتیوی راهایو (اندونزی)

معاونان: آقای الیقضان السیابی (عمان) و دکتر گرث دیویس (استرالیا)

ادامه فعالیت کارگروه 2 "پیش‌بینی و هشدار سونامی"

ریاست: دکتر یولانگ میائو (استرالیا)

معاونان: آقای پاتانجالی کومار چوداواراپو (هند) و دکتر کاریونو (اندونزی)

 

ادامه فعالیت "کارگروه منطقه‌ای شمالغرب اقیانوس هند"

ریاست: دکتر محمد مختاری (ایران)

معاون: خانم ویجایا سوناندا مانیلا (هند)

تشکیل تیم کاری "آمادگی در برابر خطرات ناشی از سونامیهای نزدیک ساحل"

ریاست: دکتر محمودرضا اکبرپور جنت (ایران)

معاون: خانم ونیزا (اندونزی)

تشکیل تیم کاری "ارزیابی علمی خطرات ناشی از سونامی ناحیه فرورانش مکران"

ریاست: دکتر جمعه المسکری (عمان)

معاون: دکتر عبدالمجید نادری بنی (ایران)

تشکیل تیم کاری "برنامه‌ریزی و سازماندهی مانور سونامی اقیانوس هند در سال 2020 (IOWave 2020)"

ریاست: خانم ونیزا (اندونزی)

معاون: دکتر علی خوش‌خلق (ایران)

همچنین مقرر شد که جلسه سیزدهم گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و کاهش خطر سونامی اقیانوس هند (ICG/IOTWMS) در اوایل سال 2021 و به میزبانی اندونزی برگزار گردد.


 

شورای تخصصی ارزیابی علمی مخاطره سونامی در ناحیه فرورانش مکران

ناحیه فرورانش مکران با اینکه پتانسیل بالایی در ایجاد سونامی‌های بزرگ در شمال‌غربی اقیانوس هند دارد ولی هنوز شناخت کافی از آن صورت نگرفته است. پس از گذشت چندین دهه از سونامی سال 1945 که باعث از بین رفتن جان بسیاری شد همچنان سوالات بسیاری در مورد احتمال تکرار سونامی‌های مشابه در آینده وجود دارد. از طرف دیگر ابهاماتی در مورد چگونگی ایجاد سونامی در ناحیه فرورانش مکران وجود دارد اگرچه تغییرشکل‌های تکتونیک و زمین‌لغزش‌های بستر دریا از عوامل محتمل بحساب می‌آیند. در بدترین حالت، امواج سونامی ایجاد شده از ناحیه فرورانش مکران پس از چند ده دقیقه و به ارتفاع چندین متر به سواحل مجاور رسیده که باعث ایجاد چالشهای بزرگی برای سامانه‌های هشدار سونامی، بمانند آنچه در سونامی اخیر پالو و تنگه سوندا در اندونزی رخ داد، می‌گردند.

نظر به آنچه بیان شد، کمیسیون بین دولتی اقیانوس‌شناسی یونسکو (IOC-UNESCO) نشست شورای تخصصی ارزیابی علمی مخاطره سونامی در ناحیه فرورانش مکران را به تاریخ 17 اسفند 1397 در جزیره کیش قبل از برگزاری دوازدهمین جلسه گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و کاهش خطر سونامی اقیانوس هند (ICG/IOTWMS-XII) در دستور کار قرار داد. نشست مذکور با حضور 59 متخصص از 11 کشور (استرالیا، هند، اندونزی، ایران، عمان، پاکستان، پرتغال، روسیه، سوئیس، تایلند و ایالات متحده آمریکا)، یک نماینده از مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایای آسیا و اقیانوسیه (APDIM)، دانشگاهها، پژوهشگاه‌ها، سازمان‌های خصوصی و 3 نفر از کارکنان دبیرخانه کمیسیون بین دولتی اقیانوس‌شناسی یونسکو برگزار گردید.

شورای تخصصی در تبیین شرایط کنونی، مشکلات حاضر و اولویتهای آینده در رابطه با ناحیه فرورانش مکران، موارد زیر را در زمره نکات پراهمیت طبقه‌بندی نمود:

1-       شبکه‌های دیده‌بانی کارا جهت هشدار بموقع سونامی در ناحیه فرورانش مکران

2-       لرزه‌خیزی ناحیه فرورانش مکران و بیشینه بزرگای زلزله محتمل

3-       ارزیابی مخاطره سونامی در ناحیه فرورانش مکران

4-       تاثیرات بالقوه لرزه‌ای و غیرلرزه‌ای ثانوی در ایجاد سونامی ناحیه فرورانش مکران شامل دریای سرخ و خلیج فارس

5-       چگونگی ارتباط و رساندن هشدار به افراد مناطق تحت خطر سونامی

نتایج نشست شورای تخصصی به دوازدهمین جلسه گروه هماهنگی بین‌دولتی سامانه هشدار و کاهش خطر سونامی اقیانوس هند (ICG/IOTWMS-XII) گزارش داده شد که بموجب آن تقاضای تشکیل دو گروه کاری در مورد "آمادگی در برابر خطرات ناشی از  سونامی نزدیک ساحل" و "ارزیابی علمی خطرات ناشی از سونامی ناحیه فرورانش مکران" ارائه گردید که فعالیت آنها در راستای پروژه آتی "تقویت سامانه‌های هشدار سریع سونامی در ناحیه شمالغرب اقیانوس هند" با پشتیبانی مالی صندوق اعتبارESCAP  برای آمادگی در برابر سونامی، بحران و اقلیم خواهد بود. فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده باعث پیشرفت در درک عمومی مخاطره سونامی ناحیه فرورانش مکران شده و به کشورهای عضو در ارزیابی مخاطرات ناشی از سونامی، تقویت سامانه‌های هشدار ملی، توسعه و ارتقاء زنجیره هشدار، تولید نقشه‌های تخلیه و فرار، افزایش ظرفیت واکنش سریع، آگاهی، آمادگی و انعطاف‌پذیری همگانی با تاکید بر مخاطره سونامی نزدیک ساحل کمک می‌کند.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : يکشنبه 25 فروردين 1398
تعداد بازدید : 483

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.