EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
حوادثی مانند سیل اخیر کشور قابل برگشت هستند

 

پیشکسوت علم هواشناسی ایران گفت: تاریخ نشان می دهد حوادثی مانند سیل اخیر در کشور قابل برگشت هستند، بنابراین پرداختن به این گونه حوادث با هدف کاهش خسارات مالی و جانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه و به نقل از ایرنا، حسین اردکانی روز شنبه در نشست علمی با موضوع «نقش گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی و تاثیرات دور پیوندهای اقلیمی در شکل­ گیری سامانه­ های جوی که باعث بروز سیلاب شده اند» در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی افزود: معمولا وقتی حادثه ای در کشور رخ می دهد، تا مدتی با شور و هیجان زیادی به آن پرداخته می شود اما بعد از مدتی فراموش می شود.

وی با بیان اینکه نباید اینطور باشد و باید به این مسائل با دقت بیشتری توجه شود، تاکید کرد: معمولا هر کشوری در زمینه شبیه سازی حوادث مثلا سیل اینطور عمل می کند که تمام جوانب وقوع سیل را در یک شهر در قالب یک ماکت نشان می دهد و میزان بارش و میزان آبی که قرار است وارد شهر شود را مشخص می کند که با توجه به آن می توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.

اردکانی اظهار داشت: اما در ایران چنین ماکتی نداریم و تاکنون درباره آن تحقیق نیز نشده است که با توجه به موقعیت خاص ایران از لحاظ بلایای طبیعی، اگر چنین ماکتی برای شهرها تهیه شود قطعا می توان میزان خسارات را کاهش داد زیرا تاریخ نشان داده وقوع چنین حوادثی مانند سیل اخیر قابل برگشت است.

 

*** داشتن برنامه برای مقابله با سیل الزامی است

وی درباره امکان پیش بینی سیل اخیر گفت: اکنون مدل های پیش بینی آن زمان را در اختیار ندارم، البته سازمان هواشناسی ادعا می کند که سه روز جلوتر اطلاعیه و 48 ساعت قبل، اخطاریه صادر کرده است.

اردکانی افزود: امروزه در دنیا پیش بینی ها برای 5 روز با 90 درصد صحت انجام می شود، حتی آمار بارندگی ها را سه ساعت به سه ساعت اعلام می کنند؛ البته معمولا پیش بینی ها هیچگاه با صحت 100 درصد نیست و درصدی هم خطا وجود دارد.

پیشکسوت علم هواشناسی ایران ادامه داد: باید بگویم چنین سیستمی با این حجم بارش تاکنون در کشور نداشته ایم اما در عین حال باید بگویم که همین سیستم را نیز تا 90 درصد می شد پیش بینی کرد که اگر این کار انجام و تمهیدات لازم اندیشیده می شد، قطعا خسارات کمتری را متحمل می شدیم، این نشان می دهد که یک جای کار می لنگد.

وی افزود: درست است که گفته می شود این بارندگی در کشور استثنا بوده اما باید تحقیقات را از یک جایی شروع کنیم و فقط به حرف متکی نباشیم، این سیستم ها به گونه ای هستند که ممکن است در 24 ساعت هزار میلیمتر بارندگی داشته باشد و چند شهر را به زیر آب ببرند، بنابراین داشتن برنامه بسیار ضروری است.

 

*** سیستم بارشی شمال و جنوب غرب متفاوت بود

اردکانی گفت: سیستم بارندگی در شمال و جنوب غرب کشور کاملا متفاوت بود، این نوع بارندگی ها در شمال قابل پیش بینی است، مثلا اینکه این سامانه در 24 ساعت 400 میلیمتر بارندگی به همراه دارد، بنابراین ممکن است پیش بینی شود اما مشکلات دیگری مانند لایروبی نکردن مسیل ها و سدها وجود دارد که بر افزایش و طغیان اینگونه سیلاب ها دامن می زند.

وی تاکید کرد: شاید برخی مدل های پیش بینی برای منطقه ما جوابگو نباشند، باید خودمان دست به کار شویم و تحقیق کنیم.

 

*** «مهندسی زمین» راهی برای مقابله با تغییر اقلیم

پیشکسوت علم هواشناسی ایران گفت: امروزه در جهان مساله ای وجود دارد به نام « زمین مهندسی » که بسیار معروف شده است و کشورهای پیشرفته در حال توسعه آن هستند و تغییرات زیادی توسط این پروژه در جو در حال انجام است. به عنوان مثال آمریکا در تلاش است با استفاده از آن توفان هایی که وارد این کشور می شود را کنترل کند.

وی افزود: سامانه هایی که معمولا موجب بروز توفان های سهمگین در آمریکا می شوند، ابتدا امواج بسیار ضعیفی هستند که با عبور از مناطق مختلف و جذب انرژی های متعدد دمای آنها بالا رفته و به توفان های ویرانگر تبدیل می شوند که آمریکا در تلاش است با استفاده از پروژه زمین مهندسی، آب آن بخش از دریا که موجب بالا رفتن دمای این امواج ضعیف می شود را جابجا کند یعنی آب سرد پایین تر را که دمای کمتری دارد به سطح بیاورد تا این امواج با عبور از آن مناطق رشد نکنند، البته این کار بسیار هزینه بر است و باید مطالعات زیادی روی آن صورت گیرد.

اردکانی به بروز تغییر اقلیم اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییر اقلیم، سال گذشته دولت پاکستان اعلام کرد که قصد دارد یک میلیون درخت در کشورش بکارد تا یک منطقه گرم کشور را از گرما نجات دهد اگر ما نیز بتوانیم این کار را در سیستان و بلوچستان انجام دهیم می توانیم گرمای تابستان این منطقه را که به بالای 50 درجه می رسد تا حدودی کاهش دهیم.

وی افزود: چند سالی است که در تهران نیز شاهد دمای 42 تا 43 درجه در تابستان هستیم که با مهندسی زمین می توانیم دما را به 34 تا 35 درجه برسانیم که تا حدودی مطلوب است.

وی اظهار داشت: این تفکراتی است که برای آینده زمین متصور شده اند، البته بسیار هزینه بر است و اجرای آن نیز نیاز به مطالعات و علم بالایی دارد.

 

*** انجام بارور سازی ابرها برای یک محدوده مشخص و با علم بالا

پیشکسوت علم هواشناسی ایران درباره بارور سازی ابرها گفت: سال 1340 یک گروه کانادایی با ورود به ایران قصد داشتند با بارور کردن ابر برای حوضه آبریز سد کرج، باران مصنوعی تولید کنند که آن زمان هزینه ای حدود 5 میلیون دلار تخصیص یافته بود. البته من مخالفت کردم چون هنوز نمی دانستیم که نتیجه این کار چه می شود، اما به هر حال این کار انجام شد و اعلام کردند که 20 تا 22 درصد بارش ها را در آن منطقه اضافه کرده اند.

وی افزود: کار بارور سازی ابرها در دنیا به صورت تحقیقاتی و برای یک محدوده مشخص انجام می شود، بنابراین می توان آنرا برای یک محدوده تعیین شده با علم و فناوری بسیار بالا انجام داد اما عمومیت ندارد.

 

*** جنگ داعش و خشکسالی سال 96 در ایران

پیشکسوت علم هواشناسی ایران گفت: در پاییز 96 حدود 4 تا 5 ماه در ایران باران نبارید و سازمان هواشناسی اعلام کرده بود وارد نیم قرن خشکسالی شده ایم، علت این خشکسالی این بود که سیستمی تمام منطقه را در برگرفته بود و همان زمان پدیده داعش و جنگ سوریه و امریکا شکل گرفته بود که به علت حملات جنگی دود و خاک منطقه را در بر گرفته بود که به نظر می رسید آن آلودگی ها می توانست بر روی سیستم بارشی تاثیر بگذارد.

وی اظهارداشت: به گونه ای به نظر می رسید که این گرد و خاک ها مانع ورود سامانه بارشی از اروپا و یا مدیترانه به سمت منطقه می شد، بنابراین می توان گفت که بشر با دستکاری می تواند در طبیعت تغییراتی ایجاد کند.

 

*** راهکاری برای کاهش خسارات تگرگ

وی گفت: بروز تگرگ یکی از پدیده هایی است که چند سال است در فصول مختلف با آن مواجه می شویم که خسارات زیادی را به بخش کشاورزی وارد می کند؛ امروزه در دنیا با روش های مختلفی با این پدیده مقابله می کنند مثلا در روسیه با استفاده از صوت تگرگ را از مزارع و باغات دور می کنند اما ما هنوز نتوانستیم کاری بکنیم.

 

*** هارپ نقشی در سیل اخیر ندارد

اردکانی گفت: وقتی پدیده ای مانند زلزله، سونامی یا سیل در کشور رخ می دهد، برخی آنرا به هارپ ربط می دهند که بیشتر آن می تواند جنبه تبلیغاتی داشته باشد، این مساله به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، من اعتقادی به نقش هارپ در بروز این پدیده ها ندارم.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 7 ارديبهشت 1398
تعداد بازدید : 166

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.