EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس در بوشهر آغاز شد

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، این گشت تحقیقاتی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و روسای چند دانشگاه استان‌های ساحلی فعالیت خود را در بوشهر آغاز کرد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، گفت: این گشت تحقیقاتی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در بوشهر شروع شده و سه تا چهار هفته به طول می‌کشد که در این مدت، از بستر و لایه‌های مختلف دریا نمونه برداری و آزمایش می‌شود.

بهروز ابطحی افزود: با استفاده از این نمونه‌ها، در خصوص فیزیک-شیمی دریا، زمین شناسی، زیست شناسی دریا، اطلاعات مربوط به تغییر اقلیم، آلودگی‌هایی که ممکن است در بستر و لایه‌های دریا وجود داشته باشد، اطلاعاتی به دست خواهیم آورد که در مدیریت و بهره‌برداری از مناطق دریایی و ساحلی به کار خواهد رفت.

وی ادامه داد: امروز افزون بر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برخی از اعضای اتحادیه دانشگاه‌های دریایی کشور نیز در آغاز فعالیت این گشت تحقیقاتی حضور دارند و راه‌های توسعه مطالعات دریایی و توسعه دریامحور بررسی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بیان کرد: ۱۸ دانشگاه استان‌های ساحلی، استان‌های دیگر و تهران که در حوزه دریا تحقیق میکنند عضو اتحادیه دانشگاه‌های دریایی کشور هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم  در گفتگو با گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، گفت: به منظور توسعه فعالیت‌های دریایی از ابتدای سال ۹۶، دانشگاه‌هایی که فعالیت دریایی دارند با برگزاری نشست‌هایی برنامه‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند که برنامه امروز در بوشهر به همین منظور صورت گرفته است.

مسعود برومند افزود: یکی از کار‌هایی که در حوزه دریا صورت می‌گیرد، نمونه برداری از دریاست که پژوهشگاه اقیانوس شناسی هر سال برای این کار ماموریت‌های مشخصی دارد و به دانشگاه‌های دیگر نیز اعلام می‌کند که می‌توانند دانشجویان خود را با این گشت‌ها همراه کنند.

وی بیان کرد: امروز با حضور روسای برخی دانشگاه‌های فعال در حوزه دریا، همراه گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس شدیم تا افزون بر آشنایی بیشتر با امکانات تحقیقاتی پژوهشگاه اقیانوس شناسی، هماهنگی بیشتری میان دانشگاه‌ها در حوزه دریا ایجاد شود.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز گفت: با توجه به رویکرد برنامه ششم توسعه کشور در حوزه توسعه دریامحور، دانشگاه‌های استان‌های ساحلی، می‌توانند نقش موثری در این زمینه ایفا کنند.

دکتر عبدالمجید مصلح افزود: این دانشگاه‌ها می‌توانند در زمینه صنایع دریایی، پایش محیط زیستی و زیست فناوری به فعالان این حوزه‌ها کمک کنند و با همکاری دانشگاه‌ها می‌شود دستاورد‌های بیشتری در این حوزه‌ها کسب کرد.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : شنبه 14 ارديبهشت 1398
تعداد بازدید : 435

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.