EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
کشف زیستگاه اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس

 

در پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس، یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر عبدالوهاب مقصودلو عضو هیات علمی پژوهشگاه و مجری برنامه علمی پایش سواحل با بیان این خبر گفت: طی نمونه برداری های انجام شده در پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس که در عمق نزدیک به 90 متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد، گونه  ای از مرجان های منزوی بنام Cynarina lacrymalis  با تراکم بالای 200-300 عدد در متر مربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده گردید که پیشتر در خلیج فارس گزارش نشده بود.

وی اظهار کرد: گونه های مرجان منزوی متعلق به مرجان های سخت هستند که بر خلاف آبسنگ های مرجانی، ریف یا صخره تشکیل نداده و زندگی کلنی ندارند.

مقصودلو ضمن بیان این که پراکنش این گونه در منطقه اقیانوس هند – آرام غربی  بوده  و از محدوده بین کشندی تا زیر کشندی و اعماق 400 متر حضور دارد، تصریح کرد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن، اندونزی، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده اما این اولین گزارش از حضور این گونه در محدوه تنگه هرمز و در تراکم بالا است.  

مجری برنامه علمی پایش سواحل در ادامه با اشاره به این مطلب که وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده بندی مرکز بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه ای نزدیک به تهدید‏ (near threatened) می باشد، افزود: گونه های «نزدیک به تهدید» به معنی در معرض خطر قرار دارند، نیست بلکه نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. بنابراین ضروری است ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود ضمن این که این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و از این رو مورد توجه آکواریوم داران می باشد.

 

گفتنی است که قبلا دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراکم اندک از مناطق بین کشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.

 

 


ایجاد کننده : admininio
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
تعداد بازدید : 497

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.