EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش انجام عملیات میدانی و نشست تخصصی در مرکز اقیانوس شناسی چابهار به مناسبت روز جهانی اقیانوس

 

به مناسبت سالروز جهانی دریا و اقیانوس، دو برنامه «عملیات میدانی پایش مرجانهای خلیج چابهار و نشست تخصصی بررسی وضعیت بوم سازگان های مرجانی منطقه » در چابهار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در نخستین برنامه وضعیت سفید شدگی مرجانهای سخت خلیج چابهار که عمدتا از دو گونه  شاخ گوزنی و گل کلمی تشکیل شده است توسط پژوهشگران مرکز اقیانوس شناسی چابهار مورد پایش قرار گرفت، که بر اساس نتایج عملیات میدانی با گذشت یکسال از زمان وقوع سفید شدگی، تقریبا نیمی (% 8/43) از کلنی های مرجانی سفید شده ترمیم یافته اند.

محققان مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (چابهار) معتقدند که پدیده سفید شدگی که بر اثر افزایش شدید دمای آب و در اثر دفع ناخودآگاه/ خود آگاه جلبک تک سلولي همزیست با مرجانها ایجاد می شود، به عنوان یکی از عوامل اصلی تهدید کننده حیات مرجانهای سخت بشمار می آیند.

بر اساس مطالعات پژوهشگران  این مرکز، مرجانهای سخت زنده بیشترین درصد از پوشش بستر را در محل مورد مطالعه یعنی منتهی الیه شرقی خلیج چابهار به خود اختصاص داده اند و بسترهای ماسه ای و صخره ای در مقامهای بعدی قرار داشتند.

گفتنی است در تابستان سال گذشته سفید شدگی وسیعی مرجانهای سخت خلیج چابهار را در بر گرفت. شدت سفید شدگی این مرجانها بر اساس نوع گونه متفاوت بود و مرجانهای توده ای با شدیدترین میزان سفید شدگی (قریب به % 100 از کلنی های مرجانی) مواجه شده بودند.

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به عنوان هماهنگ کننده منطقه ای شبکه جهانی پایش آبسنگهای مرجانی (GCRMN) پایش آبسنگهای مرجانی منطقه را از سال 1383 در دستور کار قرار داده و هر ساله گزارشهای مربوطه را به دفتر مرکز شبکه جهانی ارسال می نماید. در حاشیه این برنامه تعدادی از درشت‌ماند‌های اطراف آبسنگهای مرجانی نیز جمع آوری و تخلیه شدند.

*** نشست تخصصی بررسی وضعیت بوم سازگان های مرجانی منطقه

در ادامه برنامه های روز جهانی دریا و اقیانوس، یک نشست تخصصی نیز با محوریت حفاظت از بوم سازگان های مرجانی منطقه در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد.

در این نشست که با مشارکت جمعی از ادارات شهرستان چابهار ازجمله: موسسه تحقیقات شیلات آبهای دور، اداره محیط زیست، دانشگاه پیام نور، اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان و مرکز اقیانوس شناسی چابهار 22خرداد98 برگزار گردید، نتایج آخرین مطالعات در زمینه وضعیت سلامت مرجان های سخت در خلیج چابهار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در این نشست ضمن بحث و بررسی در خصوص لزوم کنترل صیادی بی رویه، رسوب گذاری و امکان انتقال مجدد مرجان ها، پیشنهاد ایجاد شبکه مطالعاتی پیوسته بین سازمان های ذیربط  مطرح و در ادامه بر لزوم تداوم جلساتی از این دست و اطلاع رسانی قویتر در زمینه ارزش مادی و معنوی بوم سازگان های مرجانی برای منطقه و لزوم حفاظت از آنها تاکید شد.