EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
توسط مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا (RCOWA) برگزار شد: کارگاه آموزشی "اسیدی شدن اقیانوس ها

 

 

به مناسبت گرامیداشت سالروز جهانی دریا و اقیانوس، کارگاه آموزشی "اسیدی شدن اقیانوس ها: توسعه ظرفیت های منطقه ای برای پایش های اقیانوسی" 18 و 19 خرداد 1398 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این کارگاه که توسط مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا (RCOWA) مستقر در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، و با همکاری کمیسیون اقیانوس شناسی بین دولتی یونسکو (IOC-UNESCO) و شبکه جهانی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها (GOA-ON) برگزار گردید، حدود 30 نفر شرکت کننده متشکل از اعضای هیات علمی، دانشجویان و مدیران مرتبط با این موضوع از دانشگاه ها و مراکز و موسسات دریایی کشور و منطقه ازجمله دانشگاه: تهران، تربیت مدرس، آزاد اسلامی، علوم و تحقیقات، شهید بهشتی، پیام نور، دانشگاه بصره (کشور عراق)، سازمان های شیلات و جغرافیایی نیروهای مسلح، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، کمیته اقیانوس شناسی بین دولتی یونسکو (IOC-UNESCO) و شبکه جهانی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها (GOA-ON)، حضور داشتند.

بر اساس این گزارش در این کارگاه، چهار مدرس شامل: دکتر Kirsten Isensee از کمیسیون اقیانوس شناسی بین دولتی یونسکو، دکتر Katherina Schoo از کمیسیون اقیانوس شناسی بین دولتی یونسکو و شبکه جهانی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها، دکتر ابوالفضل صالح و دکتر مریم قائمی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مطالب و مطالعات خود را در قالب پاورپوینت و کار گروهی به حضار ارایه نمودند.

در این کارگاه که برای اولین بار در ایران برگزار شد، ضمن معرفی و بررسی پدیده اسیدی شدن اقیانوس ها و دریاها، دلایل اسیدی شدن اقیانوس ها، تاثیرات منطقه ای و جهانی این پدیده بر روی منابع دریایی و جوامع انسانی و روش های پایش و اندازه گیری آن توسط دکتر Schoo ارائه گردید. در ادامه دکتر Isensee نیز در مورد جایگاه و اهمیت موضوع اسیدی شدن اقیانوس ها در جامعه بین المللی و سند های مرتبط محیط زیستی سازمان ملل و همچنین روش های استاندارد و پذیرفته شده برای اندازه گیری های دقیق شیمیایی در زمینه پایش فرآیند اسیدی شدن مطالبی را ارائه نمود.

سپس پروفسور اندرو دیکسون به عنوان یکی از بنیانگذاران روش های استاندارد اندازه گیری شیمی کربنات و اسیدی شدن اقیانوس ها در خصوص کنترل و ارزیابی کیفیت اندازه گیری های مرتبط با این موضوع دیدگاه های خود را ارایه نمود و در ادامه ضمن معرفی شبکه های منطقه ای و جهانی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها و محیط های دریایی، نیاز به استقرار یک شبکه منطقه ای پایش در خلیج فارس و دریای عمان مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در این کارگاه خانم دکتر Schoo به معرفی منابع بین المللی جهت دسترسی به روش های استاندارد و بانک داده های مرتبط با موضوع اسید شدن اقیانوس ها و ارتباط با متخصصین موضوع پرداخته و معرفی جامعی را از شبکه جهانی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها (GOA-ON) ارایه نمود.

دکتر صالح، نیز نتایج تحقیقات خود بر روی وضعیت شیمی کربنات و پارامتر های مرتبط با اسیدی شدن در خلیج فارس و دریای عمان را در دو بخش ارائه کرد. در بخش اول تمرکز بر روی نواحی ساحلی مانند آبسنگ های مرجانی و نواحی بین جزرومدی صخره ای بود. وی در این ارائه ضمن تبیین تاثیرات احتمالی اسیدی شدن بر روی آبسنگ های مرجانی و سایر ارگانیسم های دریایی به وضعیت کنونی نواحی ساحلی خلیج فارس و دریای عمان، تغییرات فصلی و مکانی شیمی کربنات در این مناطق و مقایسه با سایر مناطق جهان پرداخته و پیشنهادها و توصیه هایی را برای محققان علاقه مند به کار بر روی این موضوع در خلیج فارس ارائه کرد.

در ادامه این کارگاه دکتر صالح همچنین نتایج بخش شیمی کربنات خلیج فارس و دریای عمان مربوط به گشت دریایی PGE1803 (تابستان 1397) در برنامه کلان پایش اقیانوس شناسی خلیج فارس و دریای عمان (پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی) ارائه نمود. در این ارائه تمام پارامترهای مرتبط با اسیدی شدن در خلیج فارس و دریای عمان از دهانه اروند رود تا اعماق 1000 متری دریای عمان ارائه و مقایسه ای با نتایج آخرین تحقیق انجام شده در خلیج فارس در این رابطه در سال 1977 (توسط شناور Atlantis II) انجام گردید.

در همین راستا، دکتر قائمی نیز، در مورد تاثیرات متقابل اسیدی شدن اقیانوس ها و جنگل های حرا مطالبی را ارائه نمود. وی در مورد مکانسیم های تاثیر اسیدی شدن بر جنگل های حرا، عملکرد این جنگل ها در کاهش تاثیرات اسیدی شدن دریاها و نیز وضعیت فعلی این جنگل ها در خلیج فارس (استان بوشهر) از نظر کیفیت پارامترهای مرتبط با اسیدی شدن سخنرانی کرده و پیشنهادهایی را برای ادامه تحقیقات در این زمینه مطرح نمود.

در این کارگاه همچنین با مشارکت قابل توجه شرکت کنندگان در بحث های پایانی و تدوین نقشه راه منطقه ای جهت پایش و اقدام های مرتبط با اسیدی شدن، سندی در مورد ابعاد گوناگون موضوع تدوین گردید. در این سند به موضوعاتی مانند سوالات منطقه ای که باید به آنها پاسخ داده شود، پتانسیل های موجود در کشور و منطقه برای پرداختن به این موضوع، منابع، تجهیزات و زیرساخت های حاضر و مورد نیاز در کشور و منطقه، همکاری های منطقه ای و بین المللی مورد نیاز برای پایه گذاری یک شبکه پایش اسیدی شدن در منطقه و مراحل رسیدن به یک موقعیت بین المللی مطلوب در زمینه پایش، بررسی اثرات، و اقدامات موثر در جهت کاهش تاثیرات منطقه ای و جهانی اسیدی شدن اقیانوس ها، پرداخته شده است.