EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
گزارش فعالیت های مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس«بندرعباس» به مناسبت روز جهانی اقیانوس

 

انجام عملیات نمونه برداری در سواحل خلیج فارس، عملیات پاکسازی سواحل و برگزاری کارگاه دانش افزایی معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه در شهر بندرعباس ازجمله عناوین فعالیت های مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بندرعباس در سالروز جهانی اقیانوس و دریاها عنوان گردید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در نمونه برداری میدانی ساحل توانیر که به منظور شناخت اثرات زیست محیطی پساب این نیروگاه تولید برق بندرعباس بر روی خصوصیات فیزیکوشیمیایی آب نزدیک ساحل و بستر و با حضور رئیس مرکز و جمعی از کارشناسان و محققان در 19خرداد98 انجام شد، پروفایل پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب توسط CTD و نمونه رسوب بستر نیز جهت آزمایش های آتی رسوب شناسی و شناخت جانداران بستر زی برداشته شد و در سطح با دستگاه مولتی متر پرتابل نیز اندازه گیری گردید.

همچنین در ادامه این گزارش، عملیات پاکسازی سواحل شهر (نوار ساحلی پارک غدیر، زیر پرچم) با حضور پژوهشگران مرکز، جمعی از اهالی شهر، شهردار و برخی اعضای شورای شهر بندرعباس در 20 خرداد 1398 برگزار گردید. گفتنی است در این مراسم آقای عباس امینی زاده شهردار بندرعباس با تاکید بر لزوم برگزاری هرچه بیشتر این دست برنامه ها، آمادگی شهرداری را در جهت حمایت از انجام مطالعات در خصوص پاکسازی و زیباسازی سواحل، اعلام نمود.

در ادامه برنامه های مناسبتی گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس، نشستی نیز با موضوع دانش افزایی معلمان در خصوص دریاها و انتقال آن به دانش آموزان به منظور شناخت هرچه بیشتر نسل های آتی از دریاها و اهمیت حفاظت از این زیست بوم ها با حضور 20 معلم مقاطع ابتدایی تا متوسطه از مدارس شهر بندرعباس در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بندرعباس برگزار گردید.

در این نشست نیز سخنرانی هایی توسط دکتر حمزه، دکتر مازیار خسروی و آقای صمد حمزه ئی از اعضای هیات علمی و کارشناس مرکز در خصوص جنبه های مختلف علوم دریایی ازجمله: تاریخچه و چگونگی شکل گیری دریاها و به خصوص خلیج فارس، خصوصیات فیزیکی خلیج فارس و امواج و جریان های آب آن و اهمیت دریا، ایراد گردید.

 و در خاتمه این نشست ضمن برگزاری جلسه بحث و تبادل نظر بین کارشناسان و مدعوین، معلمان از امکانات و دستگاه های نمونه برداری و اندازه گیری میدانی مرکز بازدید نمودند.