EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
آب های ایران ازلحاظ زیست محیطی سالم تر از آب های كشورهای همسایه است

 

مدیرگروه علوم زیستی موسسه ملی اقیانوس شناسی:

آب های ایران ازلحاظ زیست محیطی سالمتر از آب های كشورهای همسایه است

 

تهران - مدیر گروه علوم زیستی موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: آب های ایران از لحاظ زیست محیطی نسبت به آب های كشورهای همسایه سالم تراست. 

'همیرا آگاه ' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: به تازگی تحقیقاتی با موضوع بررسی جنبه های آلودگی های طبیعی و انسان ساز در آب های كشور انجام شده است كه براساس نتایج این تحقیق برخی آلاینده های شیمیایی یا بیولوژیكی گاهی در آبهای كشور مشاهده شده است .

وی اظهار داشت: تا زمانی كه میزان آلاینده های فوق از حد آستانه و استانداردهای بین المللی تجاوز نكند، جای نگرانی نیست و ما در چنین شرایطی با آثار سوء زیست محیطی مواجه نمی شویم.

آگاه ادامه داد: در هر حال با توجه به ورود پسابهای صنعتی، شهری و كشاورزی به منابع آبی در اغلب مناطق دنیا، وجود برخی آلاینده ها در محیط زیست دریایی معمول است ولی نباید اجازه داد كه مقادیر این آلاینده ها از حد آستانه و استانداردهای موجود تجاوز كند .

وی خاطرنشان كرد : همان گونه كه با كمك علم شیمی می توان به میزان آلودگی های موجود در محیط دریایی پی برد، می توان با استفاده از این علم میزان ثروت موجود در دریاها از جمله منابع نفتی، پروتئینی و دارویی را نیز برآورد كرد كه در ایران نیز به تازگی گام های تحقیقاتی در این زمینه برداشته شده است.

مدیر گروه علوم زیستی موسسه ملی اقیانوس شناسی تاكید كرد: با توجه به كاركرد علم شیمی در شناساندن محیط دریایی ، موسسه ملی اقیانوس شناسی در نظر دارد كه كارگاه آموزشی را با عنوان ' نقش شیمی دریا در فعالیت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان ' برگزار كند. آگاه با اشاره به اهمیت دریاها و اقیانوسها در زمینههای حمل و نقل ، تجارت، منابع نفتی و معدنی، منابع پروتئینی و دارویی گفت: این كارگاه با هدف تاكید مجدد بر نقش شیمی در پژوهشهای دریایی، ایجاد محیط علمی و صمیمی در خصوص تبادل نظر و هماندیشی در امور دریایی، ایجاد تعامل علمی و همكاریهای مشترك در زمینههای تحقیقاتی به زودی برگزار میشود.

به گفته وی در این كارگاه موضوعاتی همچون آلودگیهای فلزات سنگین در رسوبات، آبزیان و آلایندههای آلی ، نحوه انتقال این آلودگی به انسان و چگونگی تعیین میزان آلودگی تجمع یافته در بدن انسان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

آگاه اظهارداشت: استخراج مواد سمی زیستی و استحصال تركیبات شیمیایی با ارزش از منابع دریایی نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی در این كارگاه است.


ایجاد کننده : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 دي 1390
تعداد بازدید : 1678

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.