EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
خیزاب یا متئوسونامی در سواحل دریای عمان و تنگه هرمز!؟

 

افزایش تراز آب دریا در برخی مناطق ساحلی شهرستان میناب توسط کارشناسان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در پی بالا آمدن آب در مناطقی از سواحل دریای عمان و تنگه هرمز بخصوص در مناطقی از شهرستان میناب ازجمله: کرگان، کلاهی و تیاب در  11 شهریور 98،  این پدیده دریایی توسط اعضاي هیات علمی مرکز اقیانوس شناسی استان هرمزگان مورد بازدید و بررسی میدانی قرار گرفت.

به گفته دکتر حمزه ئی رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بندرعباس، تراز آب دریا و خط بالا آمدگی آب نشان می دهد میزان ارتفاع مد به میزان بیش از چهار متر رسیده است، بررسی ها نشان می دهد بالا آمدن آب دریا در برخی روستاهای شرقی استان به دلیل همزمانی مد حداکثری و افزایش تراز آب ناشی از باد جنوب شرقی در فصل مونسون است.

مطالعات نشان می دهد در اوایل و اواسط ماه های  قمری جزر و مد در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز به حداکثر مقدار خود می رسد که در خورها این پدیده تشدید می شود. اگر همزمان تراز سطح دریا به دلیل باد و یا طوفان بالا بیاید ارتفاع سطح آب بیشتر می شود که این پدیده در 10 و 11 شهریورماه امسال در مناطقی دریای عمان و تنگه هرمز به خصوص در مناطقی از میناب مانند کرگان، کلاهی و تیاب رخ داد.

پیش بینی می شود در روزهای آینده به دلیل کاهش ارتفاع مد حداکثری، آب گرفتگی ها از بین برود و تراز آب به حالت نرمال برسد

.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 12 شهريور 1398
تعداد بازدید : 208

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.