EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دانش طراحی خطوط لوله های نفتی و گازی دریاها بومی سازی می شود

 

رییس پژوهشكده فناوری و مهندسی دریا موسسه اقیانوس شناسی:

دانش طراحی خطوط لوله های نفتی و گازی دریاها بومی سازی می شود

 

رییس پژوهشكده فناوری و مهندسی دریا موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: دانش طراحی خطوط لوله های نفتی و گازی دریاهای ایران بومی سازی می شود

'سعید مظاهری ' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در حال حاضر دانش و تجهیزات نصب لوله های گازی و نفتی در كشوروجود دارد و باید تلاش كنیم تا طراحی آنها را بومی سازی كنیم .

وی اظهارداشت: در حال حاضر حدود 10 هزار كیلومتر خط لوله دریایی نصب شده در كشور ما وجود دارد كه بدون شك تا چند سال آینده به 10 هزار كیلومتر دیگر نیز نیاز خواهیم داشت بنابراین باید تلاش كنیم تا تمام مراحل نصب این لوله ها در كشور بومی سازی شود.

وی درمورد میزان خوردگی لوله ها در آب دریاها و اقیانوس ها گفت: میزان خوردگی لوله ها با توجه به شرایط شوری آب دریاها و اقیانوس ها متفاوت است به این صورت كه در خلیج فارس به دلیل شوری بالا میزان خوردگی سالانه بین یك تا سه دهم میلیمتر گزارش شده در حالی كه این میزان برای دریای عمان یا خزر متفاوت است.

مظاهری اظهار داشت: از این رو برای آشنایی بیشتر كارشناسان و دست اندركاران با خط لوله های نفتی و گازی ،كارگاه آموزشی ' مهندسی خط لوله دریایی ' به همت پژوهشكده فناوری و مهندسی دریا موسسه ملی اقیانوس شناسی 8 تا 10 بهمن ماه برگزار می شود.

وی گفت: در این كارگاه موضوعاتی همچون انتخاب مسیر، ملاحظات اتصال به ساحل، روش های نصب خطوط لوله دریایی ، طراحی سازه خطوط لوله ، طراحی هیدرولیكی خطوط لوله، انتخاب مصالح و نوع لوله، خوردگی لوله، ارزیابی و اصلاح دهانه آزاد، آیین‎‎ نامهها و كدهای طراحی توسط اساتید ارایه می شود .

وی افزود: مسیر خط عبور لوله در کف دریا بر روی  ناهمواری هایی قرار می گیرد كه این سبب ایجاد دهانه  آزاد می شود. این مسئله در خطوط لوله موضوع بسیار مهمی است كه دراین كارگاه به آن پرداخته می شود.

به گفته وی همچنین در این كارگاه نحوه عبور لوله ها از مكان های حفاظت شده زیست محیطی نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی شركت كنندگان دراین دوره با روش های علمی طراحی و نصب خطوط لوله در دریاها و اقیانوس ها آشنا می شوند و در قالب یك پروژه عملی ، تئوری های ارایه شده را عملیاتی می كنند .

 


ایجاد کننده : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 11 دي 1390
تعداد بازدید : 1501

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.