EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه موفق به تمدید گواهی نامه استاندارد بین المللی ایزو 17025:2005 شد

 

 

مدیر آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از موفقیت در تمدید گواهی نامه استاندارد بین المللی سیستم مدیریت آزمایشگاه ایزو 17025:2012 خبر داد و گفت: اعتبار سنجی ایزو 17025، مهمترین استاندارد برای آزمایشگاه ها در تأیید بر تولید نتایج آزمایش و داده های کالیبراسیون با صحت و دقت بالا به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر علی مهدی نیا در خصوص مراحل استقرار این استاندارد، اظهار داشت: مراحل استقرار این استاندارد در سال 1396 با همکاری آزمایشگاه­های شیمی دریا، زمین شناسی دریا و زیست شناسی دریا در  انجام 9 آزمون مهم و پرکاربرد در حوزه­های مختلف اقیانوس شناسی و محیط زیست، با برگزاری  دوره­­های آموزشی مبانی و مستند سازی، تهیه روش­های اجرایی، تهیه روش­های آزمون مطابق با استانداردهای داخلی و بین­المللی، تهیه مواد با درجه خلوص بالا و استانداردهای مرجع و ... آغاز شد و نهایتاً پس از ممیزی نهایی توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI)، در تیر ماه سال 1397 پژوهشگاه موفق به اخذ گواهینامه استاندارد 17025 گردید.

وی افزود: برای حفظ این گواهینامه آزمایشگاه ها به طور منظم در شرایط سختگیرانه­تری توسط سازمان اعتبار سنجی مورد بررسی مجدد قرار می گیرند تا از تداوم انطباق عملکرد آنها با الزامات ایزو 17025 اطمینان حاصل شود. بدین منظور، آزمایشگاه­های پژوهشگاه با انجام کلیه فعالیت­های موردنیاز از جمله شرکت در آزمون­ های مهارت، تمدید کالیبراسیون تجهیزات، به روز رسانی کلیه مستندات و .. در طی یک سال، در آذر ماه سال 1398 طی دومین ممیزی توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، موفق به تمدید گواهینامه استاندارد ایزو 17025 گردیدند.

مهدی نیا در ادامه، افزایش اطمینان از صحت نتایج ارایه شده توسط آزمایشگاه‌ها، ارتقاء سطح آزمایشگاه‌های عضو و کسب اعتبار بین‌المللی، کسب اطمینان از کالیبره شدن مستمر تجهیزات آزمایشگاه‌ها، تسهیل و افزایش همکاری میان آزمایشگاه‌ها و سایر سازمانها،  استاندارد کردن روش­های اجرایی و مدیریتی آزمایشگاه‌ها، ارتقاء سطح مشتری مداری آزمایشگاه‌ها،  امکان پذیرش آزمایشگاه‌ها به عنوان آزمایشگاه مرجع از سوی سازمان ملی استاندارد،  انطباق استانداردهای  ایزو 9002-9001 مقدمات این استاندارد و امکان ارایه خدمات در سطح بین المللی را از مزایای کسب گواهینامه 17025 عنوان کرد.


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : يکشنبه 18 خرداد 1399
تعداد بازدید : 54

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.