EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی |  برنامه های علمی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
همزمان با روز جهانی اقیانوس برگزار شد: بیستمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی

 

همزمان با روز جهانی اقیانوس، بیستمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی بصورت مجازی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، همزمان با روز جهانی دریاها و اقیانوس بیستمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی با موضوع نقش آموزش و پژوهش در توسعه دریا محور با حضور روسا، معاونان و نمایندگان هجده دانشگاه دوشنبه 19 خرداد 1399 برگزار شد.

در آغاز این نشست دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه و رئیس ادواری اتحادیه ضمن گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس گزارشی از فعالیت های اتحادیه در دو سال گذشته شامل برگزاری چهار نشست در سطح روسا و معاونان پژوهشی و شروع تدوین سه برنامه علمی پژوهشی با موضو ع های پایش محیط زیست و تغییر اقلیم دریایی،  پرورش ماهی در قفس و زیست فناوری دریا و استحضال مواد موثره دارویی از دریا ارایه داد.

وی لزوم برنامه محور کردن فعالیت های اتحادیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این برنامه ها علاوه بر تعیین اولویت های پژوهش و فناوری در بخش های مورد اشاره، مشخص خواهد شد که گروه های پژوهشی هر دانشگاه در برنامه ملی چه نقشی بر عهده خواهند داشت.

ابطحی در خصوص جذب نخبگان در رشته های دریایی گفت: مکاتباتی با بنیاد ملی نخبگان انجام شده است که طبق پیگیری های دبیرخانه اتحادیه در حال حاضر نامه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارجاع شده است.

ابطحی همچنین با اشاره به برگزاری دومین همایش بین المللی اقیانوس شناسی غرب آسیا در شهریور 1399 اظهار داشت: با عنایت یه این موضوع که دهه 2021 تا 2030 از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار نام گذاری شده است این همایش فرصت بسیار خوبی برای همفکری متخصصان حوزه علوم دریایی برای برنامه ریزی جهت فعالیت در دهه علوم اقیانوسی است و از همه دانشگاه های عضو اتحادیه دعوت می شود در این همایش بین المللی حضور داشته باشند.

در ادامه این نشست مجازی، دکتر مرتضی یوسف زادی رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان نیز گزارشی از پیشرفت های انجام شده در تدوین برنامه زیست فناوری دریا ارایه داد و در ادامه، برگزاری نشست هایی با حضور دانشگاه های عضو به منظور تعیین شبکه تحقیقاتی برای نهایی کردن برنامه زیست فناوری دریا را ضروری عنوان کرد.

وی ضمن اشاره به مشکلات سال های اخیر  بحث اشتغال دانش آموختگان رشته های دریایی، گفت: متاسفانه در استخدام های که طی سال های گذشته از سوی آموزش و پرورش برای رشته زیست شناسی صورت گرفته است، دانش آموختگان رشته زیست شناسی دریا در اولویت استخدامی در نظر گرفته نشده اند. چنین مشکلی در مورد سایر رشته های دریایی  بویژه رشته اقیانوس شناسی  نیز وجود دارد و پیشنهاد می شود اتحادیه مکاتبات لازم را برای پیگیری این موضوع با نهادهای ذی ربط از جمله سازمان امور استخدامی و آموزش پرورش انجام دهد.

سپس دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان و رئیس ادواری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، توسعه دریا محور و لزوم هم افزایی بین دانشگاه های عضو اتحادیه برای نیل به اهداف آموزش- پژوهشی در حوزه علوم دریایی را با اهمیت خواند و در این خصوص تشکیل صندوقی با نظارت وزارت عتف زیر نظر اتحادیه به منظور حمایت از پژوهش های دریایی را پیشنهاد نمود.

وی افزود: یکی از فعالیت هایی که سوی اتحادیه دانشگاه های حاشیه خزر پیگیری می شود تهیه اطلس های ویژه و بانک های اطلاعاتی است که  پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وظیفه تهیه بانک اطلاعاتی متخصصان دریای خزر با عنوان  Caspian Expert را بر عهده گرفته است.

در ادامه، دکتر بدری نماینده دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با اشاره به تجربیات دانشگاه صنعتی اصفهان در موضوع تدوین نقشه راه فناوری های زیر سطحی آمادگی دانشگاه را برای همکاری در تهیه برنامه پایش محیط زیست اعلام کرد.

دکتر رضایی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ضمن اشاره به دغدغه های محیط زیستی در حوضه های دریایی و ورود گونه های غیر بومی به دریاهای کشور، خواستار تدوین بانک اطلاعاتی محققان دریایی کشور شد.

در ادامه حسین ذوالقرنین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز بر لزوم همکاری های بین المللی برای پایش محیط زیست خلیج فارس اشاره کرد.

دکتر مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس نیز برنامه محور کردن فعالیت های اتحادیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای اینکه بتوانیم به یک برنامه مشخص در اتحادیه برسیم ابتدا باید نسبت به طبقه بندی اولویت های پیش رو کشور در حوزه دریایی اقدام کنیم و سپس با طرح موضوعات در نشست های شورای عالی اتحادیه برای هر اولویت یک دانشگاه را به عنوان مسئول مشخص کنیم و گزارش فعالیت های دانشگاه ها را در نشست های شورای عالی پیگیری کنیم.

 


ایجاد کننده : mohammadi
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 خرداد 1399
تعداد بازدید : 102

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.